Info
X
info

Aveti incredere in produsele cosmetice romanesti? care sunt bune?
Pagina 1 din 6

Toate forumurile » Frumusete » Altele » Aveti incredere in produsele cosmetice romanesti? Care sunt bune? » Pagina 1 din 6

Voteaza:
Rating curent Aveti incredere in produsele cosmetice romanesti? Care sunt bune?: (4.3 din 8 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "Aveti incredere in produsele cosmetice romanesti? Care sunt bune?"

Ultimul post pe 17 Mai 2014 la 17:59 • Ultima pagina a discutiei »

envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 17 Mai 2014 la 17:59

De la: Natalia_Babalici_1, la data 2014-05-16 19:40:00Eu de cand ma stiu am avut probleme cu tenul meu gras din cauza excesul de sebum. De cateva luni, am fost la doctor pentru ca nu se mai putea, imi apareau cosuri, puncte negre din cauza tenului si a excesului de sebum.
Doctorul mi-a dat pentru tenul meu un tratament de curatare cu o lotiune tonica naturala fara alcool, care contine ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) si hamamelis de la Thursday Plantation.
Inainte de lotiune tonica mi-a zis folosesc o spuma naturala de spalat de fata pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai, tot de la firma asta pentru o curatare buna a tenului.
Dupa cele 2 produse de curatare, ma dau tot de la firma asta la recomandarea doctorului cu Crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de măceșe si vitamina E.
Din cand am inceput tratamentul cu cele 2 produse de curatare a tenului, diferentele sunt vizibile. Tenul e mai curat iar cosuri sau puncte negre nu ai mai avut. Pentru mine sunt cele mai bune produse pe care le-am folosit vreodata.

Nu mai fa reclama...sau fa-o cu cap....cat de fraier poti fi sa crezi ca doctorul ti-a dat tratamente cosmetice. Poate Tantza, cosmeticiana ta, care vinde kkt sa manance si gura ei ceva...
Natalia_Babalici_1 Avatarul lui Natalia_Babalici_1
Citeaza Raspunde

Postat de Natalia_Babalici_1 pe 16 Mai 2014 la 19:40

Eu de cand ma stiu am avut probleme cu tenul meu gras din cauza excesul de sebum. De cateva luni, am fost la doctor pentru ca nu se mai putea, imi apareau cosuri, puncte negre din cauza tenului si a excesului de sebum.
Doctorul mi-a dat pentru tenul meu un tratament de curatare cu o lotiune tonica naturala fara alcool, care contine ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) si hamamelis de la Thursday Plantation.
Inainte de lotiune tonica mi-a zis folosesc o spuma naturala de spalat de fata pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai, tot de la firma asta pentru o curatare buna a tenului.
Dupa cele 2 produse de curatare, ma dau tot de la firma asta la recomandarea doctorului cu Crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de măceșe si vitamina E.
Din cand am inceput tratamentul cu cele 2 produse de curatare a tenului, diferentele sunt vizibile. Tenul e mai curat iar cosuri sau puncte negre nu ai mai avut. Pentru mine sunt cele mai bune produse pe care le-am folosit vreodata.
jaro Avatarul lui jaro
Citeaza Raspunde

Postat de jaro pe 19 Iunie 2010 la 15:24

hnjnjefuitk,oigty,ylihog6mkbi,thpo,

fm,gxty

Toate postarile din "Aveti incredere in produsele cosmetice romanesti? Care sunt bune?"

Pagini: 1 2 3 4 5 6 >>
Sari la pagina:
g_roxy84 Avatarul lui g_roxy84
Citeaza Raspunde

Postat de g_roxy84 pe 27 Ianuarie 2009 la 09:35

Am deschis acest topic fiind inspirata de incercarile mele din ultima vreme, in materie de cosmetice.Ce doresc eu de la voi se intelege din titlu Ce ati folosit si v-a placut? Astept recomandari

Incep eu:

- Supliform: este un gel anticelulitic ieftin si foarte bun.
- dermatograful ADA... bun!
- Chelstop impotriva caderii parului, chiar face ceea ce promite (cel putin in cazul meu).
- crema de maini cu glicerina de la Farmec.
- crema aia de galbenele foarte ieftina pe care o putem gasi la plafar sau farmacie (mai buna decat orice balsam de buze).
- sampoane Emiplant: eram putin "retractila" cand l-am cumparat pe primul, dar a fost o surpriza placuta.

Daca imi mai amintesc ceva, mai scriu
ellebeatrice Avatarul lui ellebeatrice
Citeaza Raspunde

Postat de ellebeatrice pe 4 Februarie 2009 la 07:22

ellebeatrice:
dermatograf- miss sporti si kallos
rimel- loreal telescopic foarteee bunnn
gloss buze-kallos,avon,oriflame
par-sampon si balsam loreal elseve
tratament par-kallos si produsele avon spa
crema bronzanta-dove
crema picioare-avon
crema maini- nivea anti age
lotiune corp-dove
farduri ochii- avon,cele lucioase pulbere
eu folosesc aceste produse zilnic si sunt mandra de ele,imi cumpar ceva si de calitate si bun de care sa nu ma plang,si ati putea sa incercati cu incredere
ralucaciutac Avatarul lui ralucaciutac
Citeaza Raspunde

Postat de ralucaciutac pe 5 Februarie 2009 la 08:41

Eu folosesc un demachiant de la elmiplant si sunt f multumita de el ; si intr-adevar demachiantul ADA (toate culorile) e bun. aaaa si uneori lapte doina pt maini cand raman fara crema de maini cu glicerina de la avon (f buna)
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 6 Februarie 2009 la 19:35

As vrea sa va contrazic in legatura cu produsele romanesti. Nu prea mai exista firme romanesti.toate au fost privatizate....preluate de firme mai mari, straine. so...eu una prefer Produsele Bio, pt kin primul rand frumusetea inseamna sanatate.
denisse_91 Avatarul lui denisse_91
Citeaza Raspunde

Postat de denisse_91 pe 8 Februarie 2009 la 17:35

Exista si la noi produse foarte bune,desi recunosc ca inainte sa incep sa le folosesc am fost foarte reticenta

-dermatograful de la ADA
-demachiantul pt. ochi de la Gerovital
-Supliformul
-un sampon pt. spalare zilnica ,pe baza de arnica, cumparat de la Plafar (foarte greu m-am lasat convinsa sa il folosesc, din cauza pretului foarte mic)
-crema de galbenele
-masca de par Kallos
-demachiantul de la Elmiplant
-crema de fata naturista (pt. ca eu am probleme cu tenul, mi-am luat o crema speciala, care le-a mai ameliorat...oricum fata de cremele scumpe pe care le incercasem e mai buna! )

ar trebui sa avem mai multa incredere in produsele astea naturiste...parerea mea e ca pana nu incerci nu te convingi ca sunt bune ;)
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 9 Februarie 2009 la 11:45

salut,
nici unul dintre produsele pe care le folosesti nu sunt romanesti si daca citesti o lista de ingredinete, in cunostinta de cauza te vei cruci cat de calitative sunt majoritatea.
Sunt destule produse bunicele romanesti care ar trebui sa fie naturiste, din pacate sunt "ecologice", adica folosesc si destui conservanti (parabeni), si Sodium Laureth sulfate care este o solutie pe baaza de acid sulfuric ce face spuma si e f ieftina, la fel ca toate cosmeticele straine foarte mediatizate.
In afara de produsele Bio nu am vazut altceva sa nu foloseasca parabeni sau SLS.
puteti cauta pe internet detalii despre pericolele din multe cosmetice ca sa invatati cum sa cititi o lista de ingrediente. Pentru linkuri puteti sa imi scrieti si mie: beatrice_m24@yahoo.com. Pentru produse Bio as avea recomandari dar le voi da numai pe email.
O zi buna.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 9 Februarie 2009 la 11:51

O firma cu produse ok ce mi-a placut romaneasca ar fi Favisan.
Pentru ellebeatrice: exista o institutie autorizata a testa produsele de pe piata in Germania, care scoate o revista: Okotest, ar fi interesant sa citesti ce spun ei despre calitatea produselor L'oreal, Dove si Vichy, sau ce spuneau anul trecut de Avon, nemaitinand cont de faptul ca produsele care vin in Romania sunt facute special pentru europa de est (in general fabricate in Polonia), adica standardul nu e asa ridicat pentru ca nu suntem la fel de pretentiosi ca vestul.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 08:01

laptele demachinat Doina.il folosesc de 30 ani.e super!demachere zilnic!e curat!sper sa nu-i mai adauge nimic in ingrediente!i-mi pare rau ca nu puteti sa-mi vedeti fata. e curata fara nici un cos negru sau altceva la 53 ani.
allia90 Avatarul lui allia90
Citeaza Raspunde

Postat de allia90 pe 15 Februarie 2009 la 08:41

eu am descoperit ca este foarte bun demachiantul pentru ochi si buze de la FARMEC
nicoletagarbacea Avatarul lui nicoletagarbacea
Citeaza Raspunde

Postat de nicoletagarbacea pe 15 Februarie 2009 la 08:41

Folosesc de vreo 6 luni Dermal Magic (exfoliator si hidratant) cu aloe vera, iarba de mare , musetel, salvie. E super!!! Tenul meu arata mai bine ca oricand.

xwomen_31 Avatarul lui xwomen_31
Citeaza Raspunde

Postat de xwomen_31 pe 15 Februarie 2009 la 10:00

pt fata , crema antirid Aslavital- foarte buna.
ptr fata, lapte demachiant cu miere si catina Bioten de la elmiplant
Eu sunt de parere ca produsele romanesti de la Elmiplant, Ana Aslan si Gerovital su super bune!
xwomen_31 Avatarul lui xwomen_31
Citeaza Raspunde

Postat de xwomen_31 pe 15 Februarie 2009 la 10:02

Spui ca Supliform e bun?
Cred ca se gaseste la magazine gen Plafar, nu?
Aveti idee la ce pret e?
adennyelle Avatarul lui adennyelle
Citeaza Raspunde

Postat de adennyelle pe 15 Februarie 2009 la 10:48

Buna.eu am(inca!)incredere in produsele romanesti.:
folosesc lapte demchiant cu miere si musetel de laElmiplant,si e bun
am primit de la sora mea,din Spania,un lapte demachiant Garnier-e super!.e si pt.ochi
de cateva zile folosesc Cellulight de la Elmiplant-arrrde!cred ca e bun
cam atat
prier_b24 Avatarul lui prier_b24
Citeaza Raspunde

Postat de prier_b24 pe 15 Februarie 2009 la 10:52

LA FEL DE INCANTATA SI EU DE REZULTATE SI DE CALITATEA PRODUSEOR... ASA CAUITE FOLOSESC INTARITORUL PT UNGHI DE LA FARMEC ...
GELUL DE DUS PIN SI MENTA ELMIPLANT
SAMPON ANTIMATREATA PT PAR GRAS ELMIPLANT...IMI FGACE PLACERE SA MA PROTEJEZ CU CREMELE SOLARE DE LA FARMEC ...SI CREMA HIDRATANTA PENTRU CORP TOT DIN ACEEASI GAMA
dauina Avatarul lui dauina
Citeaza Raspunde

Postat de dauina pe 15 Februarie 2009 la 11:03

si nu numai crema de galbene...si cea cu propolis, sau gama gerovital( lapte demachiant, lotiune , crema) toate sunt ok..
Caut cu indarjire vechiul sampon de urzica; nu cred ca il voi gasi ........
Spui ca chestia aia de cadrerea parului face ce trebuie?
O voi incerca si eu caci am probleme!
balanmarya Avatarul lui balanmarya
Citeaza Raspunde

Postat de balanmarya pe 15 Februarie 2009 la 11:15

gelul supliform costa 8,5 ron. Si e foarte bunnnn.In general produsele romanesti de la farmacii sunt bune.Pana nu incerci nu crezi.In timp ce dai cu el pe corp sa te masezi sau cel mia bine dak ai putea sa rogi pe cineva si dupa sa stia o jumatate de ora sunt patura sau plapuma sa fie cat mai cald.Bafta!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 11:17

ellebeatrice,produsele pe care le folosesti tu nu sunt romanesti.N-ai fost atenta la tema discutiei
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 11:18

bineinteles ca sunt bune, sunt facute pe aceleasi principii cu cele straine , si scoala la noi e buna, implicit si oamenii care fac cremele se pricep ! crema cu galbenele e buna pentru buze, si eu o ador, pentru ca are vaselina...apidermin am auzit k e o crema buna, acum daca iti prieste
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 11:20

Salut. Eu nu folosesc produse romanesti, si nici nu o sa folosesc in viitor...pur si simplu nu am incredere in produsele romanesti....Fiind vorba despre produse cosmetice mi-ar fii frica sa folosesc orice produs in romania....de obicei produse facute in tara sunt de proasta calitate..si nici nu se compara cu altele facute in alte tari
sanda1117 Avatarul lui sanda1117
Citeaza Raspunde

Postat de sanda1117 pe 15 Februarie 2009 la 11:33

cremele de fata de la cosmetic plant , gerovital , noblesse sunt foarte bune
la fel apiderminul
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 11:50

Eu sunt f multumita de crema Epitelin. Pt tenul cu probleme este ff buna.Eu am tratat cu ea orice mi-a iesit pe fata si de fiecare data a dat rezultate. Are o actiune emolienta, cicatrizanta, antiiinflamatoare, hraneste si catifeleaza pielea, si contine galbenele, musetel, ulei de luminita noptii.
ruxivoinea Avatarul lui ruxivoinea
Citeaza Raspunde

Postat de ruxivoinea pe 15 Februarie 2009 la 11:52

Eu foloseam produse L'Oreal, Nivea, Sephora, Amway, Garnier iar cand imi permiteam mai mult mai foloseam Lancaster, Nina Ricci si SwissoLogical , dar am descoperit gama Bioten de la Elmiplant : demachiant cu muguri de plop si miere, crema exfolianta cu miere si sambure de caisa si crema mixta zi/noapte cu spirulina si miere .OOAAAUUU .
Am ramas de-a dreptul impresionata avand in vedere ca de la produsele straine enumerate mai sus (in afara cateodata de Lancaster) aveam o problema mare, ma usturau ochii foarte tare deja de la a doua -a treia utilizare si lacrimam incontinuu,ceea ce e foarte neplacut . Produsele Elmiplant NU AU PARABENI, niste ingrediente chimice care pot fi nocive pentru frumusetea si sanatatea pielii si care pot declansa diverse "alergii", ca in cazul meu .
Va sfatuiesc sincer sa incercati produsele Elmiplant pe care le-am descris mai sus si veti capata incredere si o impresie buna despre cosmeticele romanesti ! Singura problema este ca se gasesc mai greu .....deci BAFTA la cautari pentru o piele mai frumoasa!
XOXO
Ruxi
felice_leo Avatarul lui felice_leo
Citeaza Raspunde

Postat de felice_leo pe 15 Februarie 2009 la 12:01

Am inteles msg vostru, va admir pt ce faceti si mai mult va felicit daca intr-adevar sunteti multumite de produse romanesti precum doina, elmiplant, gerovital...etc. Crema de galbenele o mai folosesc si eu, chia si mama cand are crapaturi mari sau in lipsa de altceva, din sampoanele romanesti am folosit si eu de la gerovital si de la revalid si nu sunt multumita deloc si nici laptele demachiant de la elmiplant nu prea m-a incantat. Cand e vorba de alimente, da...daca gasesc romanesti cumpar doar asa, dar la produsele cosmetice eu sunt FR MULTUMITA de NIVEA si de prosusele profesionale pt ingrijirea parului de la KEUNE. Cand e vb de cosmetice sunt fr pretentioasa si riguroasa si desi am testat si produsele noastre, am ramas dezamagita. Nivea are peste 100 de ani si e NR 1 pe piata din Romania si sa nu-mi spuneti voi ca nu ati folosit niciodata produse de la Nivea pt ca si bunica mea de cand eram mica si pana si acum foloseste acea crema in cutie albastra de tabla si nu ar da-o pt nimic in lume. Iubitul meu si multi alti cunoscuti folosesc gama de la Nivea pt barbierit si after-ul sau balsamul de la Nivea este de neinlocui si pt ei. Mama de fiecare data cand a fost gravida se dadea cu laptele de corp de la Nivea pe burta si a fost FR MULTUMITA, mai nou am aflat ca si coafeza mea foloseste aceeasi gama pt ingrijire a corpului. Eu folosesc de fr multi ani crema Soft (butelcuta alba) de la Nivea pt fata, uleiul de plaja de la aceasta firma il folosesc de peste 5 ani iar acum am descoperit la ei un balsam de maini SOS care este exceptional. La capitolul par am inceput sa folosesc gama de la Keune pt ca cei de la Nivea au scos samponul si balsamul pt par cret/ondulat si de aceea de anul trecut m-am reprofilat pe o gama noua de care sunt extrem de multumita. faptul ca Nivea are peste 100 de ani pe piata mondiala, faptul ca are o gama larga de peste 250 de produse din cate stiu eu si faptul ca il foloseste si bunica mea de cand o stiu, dar nu numai ea, pot sa spun ca produsele cosmetice Nivea sunt exceptionale si cele mai bune
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 12:23

un prof din facultate spunea ca era prin Texas si a mers la o benzinarie intr-un loc pustiu .Acolo femeia ce vindea l-a intrebat de unde e...si cand i-a spus ca e roman ,femeia i-a spus ca stie de Romania pt ca foloseste produele GEROVITAL,si ca sunt cele mai bune ....ar fi bine sa avem si noi mai multa incredere in produsele noastre...
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 12:39

si eu am incercat crema de la bioten, elmiplant, cu miere si catina pentru ten sensibil cu tendinte de uscare.eu una nu sunt asa de multumita de ea...avand in vedere ca dupa cateva utilizari mi s-a uscat groaznic pielea de pe nas si a inceput sa mi se exfolieze.:( in schimb de demachiantul cu miere si aloe vera de la gerocossen sunt foarte multumita.curata delicat...usor si nu ma ustura ochii.;)
ideea Avatarul lui ideea
Citeaza Raspunde

Postat de ideea pe 15 Februarie 2009 la 12:51

Eu mi-am cumparat o crema de la Farmec cu miere si galbenele,eram cu iubitul in supermarket si el nu are rabdare sa stau sa citesc ingredientele, cand am ajuns acasa am observat ca e plina de paraben
Totusi, sunt multumita de un ulei de corp de la Farmec cu aloe . Acum caut o crema antirid, ridurile de expresie de pe frunte sunt enervante si am doar 23 de ani Am folosit Inositol de la Yves rocher dar nu vad rezultatele
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 12:55

mai este foarte bun demachiantul 2 in 1 de la farmec unu este cu lapte si miere iar celalt este cu echinaceea si migdale...amandoua sunt foarte bune
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Februarie 2009 la 12:58

tot pt ellebeatrice : nu ne intereseaza ce ai tu in trusa, era vb de produse romanesti
g_roxy84 Avatarul lui g_roxy84
Citeaza Raspunde

Postat de g_roxy84 pe 15 Februarie 2009 la 13:22

Gelul de curatare pentru fata de la Elmiplant (cu miere si arnica) este foarte bun.
Lotiunea de plaja de la Gerocossen cu aloe si iedera (factor de protectie 25 sau 30, nu mai stiu exact) este deosebit de buna. O folosesc de vreo 4 ani vara cand merg la plaja, si n-as schimba-o cu alta pentru nimic in lume.

Intr-adevar, am auzit si eu ca in vest produsele Gerovital sunt foarte apreciate si sensibil mai scumpe fata de cum sunt la noi.

Ma bucur mult ca nu va cramponati de anumite idei fixe, cum ca produsele "de firma" sunt mai bune sau mai cu mot, si ca moarte-coapte nu ar trebui sa incercam altceva. Daca ne uitam cu atentie la ingredientele unor produse bune romanesti si la ingredientele unor produse bune straine, nu vom observa diferente mari. Diferenta consta in reclama, si in folosirea unor ambalaje mai frumoase pentru cele din urma. Dar nu plasticul si efectul placebo ar trebui sa ne intereseze, ci sanatatea.

Eu am in arsenalul cosmetic atat produse romanesti (care cred eu ca merita) cat si produse straine, criteriile de alegere a lor fiind: sa fie cat mai putin nocive pentru fata/sanatate, si evident, sa-mi priasca.
balescu_irina Avatarul lui balescu_irina
Citeaza Raspunde

Postat de balescu_irina pe 15 Februarie 2009 la 13:33

cele mai bune in cazul tau, FELICE_LEO,ca la fel de bune in cazul altor persoane pot fi alte produse decat NIVEA iar cele in discutie pot fi nesatisfacatoare. uite mie mi-a facut foarte bine laptele doina atunci cand am suferit de arsuri de piele de la soare. l-am folosit si a doua zi deja ma simteam muult mai bine.
dupa ce am citit topicul m-am hotarat sa incerc si eu supliform sau cellulight de la elmiplant. spersa aiba ceva rezultate.
de curand am folosit samponul clegei de camera. un sampon cu miere dar zice k e produs de "Campia Rusa" habar nu am ce e asta nu am auzit in viata mea. arata a produs de plafar iar la parul meu pisicos a fost foarte folositor. mi-a facut un par cum nu am avut niciodata plin de vitalitate si fortificat.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 >>
Sari la pagina:

Inchide Setari

Off