Info
X
info

Pete de la arsuri
Pagina 1 din 1

Toate forumurile » Frumusete » Altele » Pete de la arsuri » Pagina 1 din 1

Voteaza:
Rating curent Pete de la arsuri: (4.2 din 9 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

flyWITHme Avatarul lui flyWITHme
Citeaza Raspunde

Postat de flyWITHme pe 22 Martie 2009 la 17:43

Buna ziua...am avut si eu un necaz acum vreo 3-4 luni...m-am ars cu ulei incins pe fata, gat si brate. Cicatrici nu mi-au ramas...insa au ramas niste pete maronii pe gat si brate. Pe fata nu prea se mai vede...probabil a fost arsura mai superficiala. Ma dau de 3 luni cu Contractubex...dar nu vad cine stie ce ameliorare...
Va rog din suflet...daca se pricepe cineva sa-mi dea niste sfaturi v-as fi profund recunoscatoare.
Multumesc...
simona_pretzel Avatarul lui simona_pretzel
Citeaza Raspunde

Postat de simona_pretzel pe 5 Mai 2009 la 09:38

Ai ajuns la un medic?
verygood Avatarul lui verygood
Citeaza Raspunde

Postat de verygood pe 5 Mai 2009 la 14:02

Buna !!! Imi pare sincer rau sa-ti spun ,ca petele maronii despre care spui raman pe viata,insa cred ca este o solutie sa scapi de ele dar chirurgical.Eu am avut un asemenea accident ,dar cu apa fiarta in anul 1995,epiderma fiind afectata raman aceste pete maronii combinate cu pete mult mai albe decat tenul initial.Eu am doar pe mana dr.,insa tu...este o zona mult mai vizibila dupa cum spui.Te pup si fa ceva ,e pacat

O zi buna
wannajo Avatarul lui wannajo
Citeaza Raspunde

Postat de wannajo pe 5 Mai 2009 la 15:33

Buna,
daca esti interesata de un remediu excelent pentru arsuri si regenerarea tegumentelor afectate iti pot trimite niste materiale si recomandari pe o adresa de mail. (sunt studii medicale si documente ce trebuiesc atasate).
Scrie-mi te rog la bio.produse@yahoo.com ,varsta ta si problema in detaliu.
Daca exista si alte persoane ce au nevoie de ajutor voi incerca sa va ajut cu mult drag (astept un mail tot la adresa de mai sus).
Sanatate multa!
luxxy_2007 Avatarul lui luxxy_2007
Citeaza Raspunde

Postat de luxxy_2007 pe 6 Mai 2009 la 23:59

buna,
eu folosesc un produs pentru arsuri si nu numai Aloe First sub forma de sprei este considerat ''trusa de prim ajutor''care nu trebuie sa lipseasca din nici o casa, contine 78% aloe si extract din 13 plante medicinale - pulverizat pe arsura dispare durerea,nu se mai formeaza flictene,refacerea tisulara este mult mai rapida si nedureroasa.Este util in toate problemele pielii si mucoaselor.Mai multe informatii gasesti pe luxa.dlb.ro/
gabriela_s0 Avatarul lui gabriela_s0
Citeaza Raspunde

Postat de gabriela_s0 pe 7 Mai 2009 la 12:02

De la: luxxy_2007, la data 2009-05-06 23:59:38buna,
eu folosesc un produs pentru arsuri si nu numai Aloe First sub forma de sprei este considerat ''trusa de prim ajutor''care nu trebuie sa lipseasca din nici o casa, contine 78% aloe si extract din 13 plante medicinale - pulverizat pe arsura dispare durerea,nu se mai formeaza flictene,refacerea tisulara este mult mai rapida si nedureroasa.Este util in toate problemele pielii si mucoaselor.Mai multe informatii gasesti pe luxa.dlb.ro/[/quote]
Lasa-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Exista in farmacii , produsul BIOXITERACOR........PRODUS ROMANESC, IEFTIN SI BUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alia_Atreides Avatarul lui Alia_Atreides
Citeaza Raspunde

Postat de Alia_Atreides pe 7 Mai 2009 la 13:01

Eu am fost arsa pe bratul stang si mama mea a stat toata noaptea langa mine pulverizandu-mi pe brat Aloe First. Cand arat bratul celor care nu m-au vazut atunci nu vor sa creada ca am fost vreodata arsa. Problema e ca trebuie actionat imediat. Totusi firma Forever are ceva crema pt. cicatrici si pete mai vechi, daca nu ma insel se numeste Aloe Moisturizing Lotion, dar nu sunt sigura. Cel mai bie e sa te interesezi de la un mamager din firma Forever, sau daca vrei intreb eu si-ti dau raspunsul peste 2-3 zile. Oricum stiu ca la ei cremele tratament au acelas pret: 15.29 euro. Oricum, nu te speria de pret fiindca sunt extraordinar de bune, tin mult timp, sunt 100% naturale, si foarte important, nu provoaca dependenta asa cum fac produsele da la Amway (care sunt si nesimtit de scumpe). Oricum fiecare cu parerea si experientele lui. Asta e parerea mea.
Citeaza Raspunde

Postat de flyWITHme pe 25 Mai 2009 la 08:52

Multumesc frumos pt raspunsuri...

1.Simona am ajuns la doctor...nu la unul...ci la mai multi...tatal meu e chirurg plastician si in tinerete a lucrat cam 15 ani la sectia de arsi...insa cum ai mei sunt despartiti de ani de zile...el e indiferent...si m`a scos din minti...si m`am dus si la alti doctori...dar mare lucru nu mi-au spus...doar ca trebuie sa astept minim un an ca sa se regenereze epiderma...

2.Alia_Atreides m`am dat si eu la inceput cu aloe first...dar pe cuvant ca mi se pare apa de ploaie...dar de fapt cu cate nu mi`am dat...offf...

Acum nici nu stiu ce sa fac...am inteles ca nu as avea voie sa stau la soare...dar eu ma gandesc k ar arata mai bine daca m-as bronza un pic...
verygood Avatarul lui verygood
Citeaza Raspunde

Postat de verygood pe 25 Mai 2009 la 22:54

scumpa mea FlyWITHme nu este cea mai buna solutie,si plus de asta daca ai ramas si cu pete mai albe decat tenul normal,nu ai sa poti tu sa suporti expunerea la soare deoarece zona este mai subtire si mai sensibila.Eu nu-mi pot expune zona de pe mana la soare ptr ca se inroseste f tare si ustura asa ca ....fiind in prelungirea palmei imi face foarte rau si aburul de la masina de calcat... Rabdare si...mult noroc sa poti face ceva chirurgical dar asta implica si mai multe...
Citeaza Raspunde

Postat de flyWITHme pe 29 Mai 2009 la 09:47

verygood am o singura pata alba exact langa palma...insa cele de pe brat toate sunt mai inchise la culoare...iar chirurgical...eu cred ca slabe sanse...pt ca e vb de intreg bratul stang si sunt pete cam cat unghia multe...

In ultimele zile m-am tot dat cu crema de protectie solara 50...insa m-a prins un pic soarele...si parca parca arata un pic mai bine...
laura_diana Avatarul lui laura_diana
Citeaza Raspunde

Postat de laura_diana pe 20 Iulie 2009 la 00:05

super interesanta tema.si eu am o arsura pe spate nu asa de mare de la un vas incins pe foc,neatentie,ce crema asa putea folosi akm 2zile am patit-o.va rog
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 9 Octombrie 2009 la 10:27

Dragele mele, am si eu o rugaminte. Dureaza 3 secunde. Va rog sa intrati pe :

www.radiozu.ro/voteaza-castigatorul-concursului-de-bancuri-in -chineza.html
Si acordati-mi un vot ( ATENTIE Elena Serban). Multumesc mult pentru ajutor..
Annitza Avatarul lui Annitza
Citeaza Raspunde

Postat de Annitza pe 4 Noiembrie 2009 la 17:46

flyWITHme, am patit-o si eu :( acum doua saptamani, tot cu ulei incins arsura de gradul II, numai pe fata (frunte, obraz si in jurul buzelor) Am folosit o saptamana o crema care mi-a dat-o doctorul (nu stiu ce contine), dupa care la ultima vizita mi-a zis ca totul e ok si sa ma dau cu crema mea de fata Nu am ramas cu cicatrice dar am pete, unele maro altele maro pe margine si rosu sau alb in interior. Am folosit tot ce am auzit: crema gel aloe, aloe first, apa termala, crema galbenele, cicaderm, contractubex... petele raman... Tie cum ti-a evoluat? Au trecuta cateva luni... Mie mi-a interzis sa ma bronzez... Nu stiu ce sa mai fac...
Citeaza Raspunde

Postat de flyWITHme pe 6 Noiembrie 2009 la 13:13

Imi pare rau pt tine :(

Eu m-am dat atunci vreo 2 sapt tot cu o crema speciala facuta in farmacie cu tot felul de chestii plus xilina, pt ca ma ardea teribil. Ulterior usor usor s-a format o crusta maro inchis pe ele care in max o luna a cazut lasand niste pete maro mai deschis, rosu aprins(gen carne vie) si rosu pal(ca la tine cu centrul de culoare mai deschisa la toate cele 3 tipuri de pete). Tin sa te anunt ca am mai bine de un an de atunci. Petele de pe fata nu se mai vad...insa cele de pe mana unde a fost arsura mai nasoala inca se vad...ce-i drept mai putin. Mie mi-a facut f bn Contractubex...pe kre tot doctora de la arsi mi l-a dat. Am folosit cateva luni dupa care am lasat-o balta. :P Acum de curand am vb cu un chirurg plastician...care mi-a zis sa incerc o crema pt depigmentare...gen cele pt pistrui. Inca nu m-am apucat de ea pt k am asteptat iarna.

Cert e ca toti prietenii imi spun arata fff bn mana, fata, gatul...fata de cum era...dar n-am cum sa te mint...inca se mai vad.
Ah...si da...si mie mi-a interzis sa ma bronzez...dar sincer nu prea am tinut cont de treaba asta. In sensul k ea mi-a zis k de fiecare data knd ies din casa si e soare sa ma dau cu crema de protectie si sa nu ma duc cel putin 1 an la mare la plaja. Ei, eu una m-am dus la mare, ce`i drept dp vreo 8 luni asa...si am stat la plaja serios...chiar si la orele 14...dar m-am dat cu protectie 50 pe locurile cu arsuri. Tin sa te anunt k in mom in care s-a luat bronzul mie mi s-a parut k s-au mai uniformizat si petele...Oricum! La solar am renuntat complet.

p.s. - daca e...data viitoare o sa-ti atasez niste poze inainte/dupa sa vezi cam cum a evoluat la mn cu contractubex. (oricum tine cont de faptul ca tratamentul facut in primele sapt e crucial dpmdv...eu personal am fost la 3 doctori :P)
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 13 Decembrie 2009 la 16:41

Din experienta se invata, dar nu trebuia sa treci prin astfel de faze nasoale. Daca erai mai prudenta si nu te expuneai aiurea, inclusiv la solar, nu te alegeai cu petele acelea. Bine ca nu ai ramas desfigurata!
Citeaza Raspunde

Postat de flyWITHme pe 14 Decembrie 2009 la 19:47

De la: envy015676, la data 2009-12-13 16:41:31Din experienta se invata, dar nu trebuia sa treci prin astfel de faze nasoale. Daca erai mai prudenta si nu te expuneai aiurea, inclusiv la solar, nu te alegeai cu petele acelea. Bine ca nu ai ramas desfigurata!

Esti pe dinafara subiectului. Citeste intai ce s-a scris inca de la inceput si apoi afirma-te. Ce legatura are solarul in aceasta poveste?
envy000288 Avatarul lui envy000288
Citeaza Raspunde

Postat de envy000288 pe 15 Decembrie 2009 la 11:31

De la: flyWITHme, la data 2009-03-22 17:43:45Buna ziua...am avut si eu un necaz acum vreo 3-4 luni...m-am ars cu ulei incins pe fata, gat si brate. Cicatrici nu mi-au ramas...insa au ramas niste pete maronii pe gat si brate. Pe fata nu prea se mai vede...probabil a fost arsura mai superficiala. Ma dau de 3 luni cu Contractubex...dar nu vad cine stie ce ameliorare...
Va rog din suflet...daca se pricepe cineva sa-mi dea niste sfaturi v-as fi profund recunoscatoare.
Multumesc...

buna draga mea!!
eu intotdeauna cand gatesc sare ulei pe mine, totdeauna am semnele acelea maronii de care vorbesti si tu, insa, in timp se duc, sub ele se formeaza un strat de piele si cand ajunge la maturitate, se curata pur si simplu pata maronie, deci, nu te stresa atat de tare, e o chestiune de timp, poate dura intre cateva luni si aproape un an. deci ... nu e atat de mare problema, pentru mine cel putin
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 16 Decembrie 2009 la 21:44

va rog mult,ma puteti ajuta si pe mine doat cu un singur click pe zi la linkul de mai jos? multumesc tare mult .pupici

e-castig.com/index.php?r=EeDE
envy021882 Avatarul lui envy021882
Citeaza Raspunde

Postat de envy021882 pe 5 Martie 2010 la 22:36

daca ai de gand sa stai la soare, sau solar...avand in vedere vremea de afara....iti recomand sa acoperi zonele respective, nu cred ca ai nevoie de inca o arsura, pe acelasi loc, provocata de soare, de aceasta data...incearca sa pui vitamina E...gasesti in farmacii, din pacate, nu cred sa gasesti flacon, dar sunt capsule, le spargi si iti pui uleiul, direct pe zonele respective...atentie ! ca sa aiba efect, trebuie sa te tii de un tratament, cam o luna
mai era ceva crema, mentolata...sincer, mi-a dat-o un medic, in grecia, si nu stiu exact cum ii zice...intreaba la farmacii...trebuie sa fie mentolata, de culoare alb...who knows, poate ai sa o gasesti...bafta !
iulia_0306 Avatarul lui iulia_0306
Citeaza Raspunde

Postat de iulia_0306 pe 7 Martie 2010 la 16:14

apropo de solar...anul trecut am cam exagerat cu solaru' si m-am trezit cu pielea arsa in zona nasului si barbiei..de atunci mi se decojeste continuu...am dat si crema de galbenele,vitamina A solutie ,tratament de hidratare etc...
adina12345 Avatarul lui adina12345
Citeaza Raspunde

Postat de adina12345 pe 25 Iunie 2010 la 15:53

De la: iulia_0306, la data 2010-03-07 16:14:14apropo de solar...anul trecut am cam exagerat cu solaru' si m-am trezit cu pielea arsa in zona nasului si barbiei..de atunci mi se decojeste continuu...am dat si crema de galbenele,vitamina A solutie ,tratament de hidratare etc...
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 13 Decembrie 2010 la 00:16

De la: flyWITHme, la data 2009-03-22 17:43:45Buna ziua...am avut si eu un necaz acum vreo 3-4 luni...m-am ars cu ulei incins pe fata, gat si brate. Cicatrici nu mi-au ramas...insa au ramas niste pete maronii pe gat si brate. Pe fata nu prea se mai vede...probabil a fost arsura mai superficiala. Ma dau de 3 luni cu Contractubex...dar nu vad cine stie ce ameliorare...
Multumesc...

Buna, acum 4 zile am suferit o arsura de gradul II pe antebrat si abdomen. Mi s-a spus ca o sa raman cu pete maronii... as vrea sa stiu daca tu ai depistat ceva impotriva lor.... pur si simplu ma omoara psihic gandul k o sa-mi ramana semne inestetice pe corp.. Multumesc
envy_162088 Avatarul lui envy_162088
Citeaza Raspunde

Postat de envy_162088 pe 6 August 2015 la 21:07

Buna, am avut un accident cu putina apa fiarta. Nu era clocotita, doar ca frigea destul de tare si mi-a sarit pe fata, pe partea dreapta . Nu mi-au aparut cojite, nimic, doar am zona rosie, acum cu o tenta de maro cred. Ma dau cu oximed care mi-a fost recomandat de doctor. Credeti ca mi-ar ramane cicatrice sau pata, sau imi va trece aceasta pata in timp ?