Info
X
info

Iritatie dupa epilat
Pagina 1 din 1

Toate forumurile » Frumusete » Ingrijirea corpului » iritatie dupa epilat » Pagina 1 din 1

Voteaza:
Rating curent iritatie dupa epilat: (2 din 1 vot)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Mai 2009 la 19:58

buna
tot timpul ma irit dupa epilat si mi se fac bubite albe si rosii care trec dupa cateva zile.ce as putea sa fac ca sa le evit?mentionez ca ma epilez cu ceara
duduruza_mona Avatarul lui duduruza_mona
Citeaza Raspunde

Postat de duduruza_mona pe 3 Mai 2009 la 20:04

aceiasi intr o am si eu si mai ales cand parul incepe si creste ma mananca f rau pielea,si bubitele acelea rosii persista cam o zi dupa epilare,ce sfapt imi puteti da?deoarece am inceput sa evit sa ma mai fac cu aparatul si este un pik mai dificil:(
savu_cris Avatarul lui savu_cris
Citeaza Raspunde

Postat de savu_cris pe 2 Iunie 2009 la 22:39

eu folosesc crema de galbenele amestecata cu ulei din germeni de grau si ulei de migdale pe care le-am luat de la o farmacie naturista. O mai folosesc si pt. vergeturi. Este f.buna pt. piele.Aceeasi problema o am si eu, dar de cand ma dau cu ea nu ma mai mananca pielea si bubitele au disparut.
envy008036 Avatarul lui envy008036
Citeaza Raspunde

Postat de envy008036 pe 5 Iulie 2009 la 15:34

buna! am si eu aceiasi problema dupa epilat si folosesc alcool mentolat se prepara in farmacii dar se gaseste cam greu k nu toate farmaciile prepara...succes
bagabontzikka Avatarul lui bagabontzikka
Citeaza Raspunde

Postat de bagabontzikka pe 8 Iulie 2009 la 23:52

buna:* eu am o mare problema cu epilatu.... de fiecare data cand ma epilez nu stau 10 min si deja mam iritat....va rog ajutatima....:*...am nevoie neaparata de un sfat.....sincer nu mai stiu ce sa fac.
andra_vet Avatarul lui andra_vet
Citeaza Raspunde

Postat de andra_vet pe 25 August 2009 la 13:51

eu am aceeasi problema numa k la mine apar niste pete maronii probabil unde firele sunt foarte profunde si nu mi se vindeca in 1 -2 zile cum spuneti voi ci ma tin si cate 2 saptamani,am mai citi p alte forumuri si fetele respective ziceau k ceara calda ar fi o solutie mai buna impreuna cu Baneocin,o pudra cu antibiotic,Fucidin crema si Fosilan care nu stiu c este crema sau pudra k nu mam interesat inca......oricum eu ma duc la dermatolog zilele astea si va mai anunt sa vad ce imi recomanda pt foliculita asta
cristina_01_06 Avatarul lui cristina_01_06
Citeaza Raspunde

Postat de cristina_01_06 pe 2 Septembrie 2009 la 19:46

Fetelor, tot e bine ca nu aveti probleme mai mari... Eu din cauza epilatului am avut probleme cam 2 ani, timp in care nu am putut sa port fustita sau pantalonasi nici macar vara... mA EPILAM CU UN EPILATOR DE LA O FIRMA CU RENUME IN DOMENIU SI AM AJUNS SA FAC FOLICULITA ACUTA , de care am scapat cu apa termala dupa fiecare epilat, fucidin de 2 ori pe zi si o crema de la Avene destinata barbatilor dupa ras...toate astea in cantitati mari, si cu mult luni de asteptare...dar am reusit... scum am picioare perfecte
adelush_20 Avatarul lui adelush_20
Citeaza Raspunde

Postat de adelush_20 pe 11 Septembrie 2009 la 12:36

Dragelor si eu am cam aceeasi problema cam de doi ani. De fapt cam dupa vreo 4 luni de cand am inceput sa folosesc epilatorul am observat cateva firicele de par care imi cresteau pe sub piele atat pe gambe cat si in zona inghinala.Nu era fff grav si mi le scoteam k acul si penseta (dezinfectate ff bine inainte ).In timp am ajuns mult mai grav. Anul asta a fost ingrozitor. Toata vara m-am ferit de fustite cat am putut...de plaja nici nu se mai pune problema.toate firele de par tind sa imi creasca sub piele si cum nu le pot lasa asa (credeti-ma ca am scos unele chiar si de 2 cm) trag de ele , le storc mi se infecteaza, se strage o coptura urata in jurul lor, imi fac semne urate rau pe gambe cat si in zona inghinala. Semnele trec ffffffffffff greu si oricum problema nu dispare acelasi fir de par creste la fel......pe sub piele.
Mi-am hidratat pielea cat mai bine cu toate lotiunile posibile, am fol si tetraciclina unguent, de 2 ori pe sapt fol un gel de dus exfoliant.Akum de 2 luni am inceput sa merg si la salon sa ma fac k ceara,desi imi era o frica pana akum de asta..... Multi mi-au zids ca epilatoarele sunt o mare problema...... ca nu ar smulge toate firele de par din radacina si ca multe le-ar rupe mai din piele..... plus ca tre sa fii fff atenta cum tii epilatorul. deci cam asta ar fi De cand ma fac k ceara nu am scapat de problema dar ......mai astept, rezultatele se vad in timp.
Vara viitoare sper sa pot face si eu plaja
missyC Avatarul lui missyC
Citeaza Raspunde

Postat de missyC pe 7 Aprilie 2010 la 15:04

:( am avut problema asta inca de cand am inceput sa ma epilez...adica de pe la 14 ani, pe vremea aceea foloseam mai mult cremele de epilat, nu ma iritam decat in zona inghinala, dar parul crestea inca de a doua zi (mentionez ca eu am firul de par mai gros si inchis la culoare) De la 17 ani folosesc un aparat de epilat electric care desi ma scapa de problema epilatului pe o perioada (relativ scurta lol) de timp are si inconveniente. Mereu se intrezaresc pe sub piele puncte inchise de la alte fire de par care trebuie sa creasca, iritatia dureaza destul de mult... adica pana cand incepe sa creasca celalalt ciclu folicular...deci destul de nashpa :@ f rar scap de semnele de pe piele, Inainte sa incep cu epilatorul electric mai foloseam si lama...era groaznic...acum o folosesc mai rar alternativ cu epilatorul...Vara dupa ce incep sa ma bronzez am insa si momente in care pot sa-mi arat in sfarsit picioarele fara probleme. M-am gandit ca ar putea fi o cauza endocrinologica dar in acelasi timp ... mi-am dat seama ca daca asta este felul meu de-a fi nu prea am nimic altceva de facut decat sa incerc hidratarea pielii, masajul cu diferite uleiuri esentiale, gomaj si... sa ma rog la Dumnezeu Imi este frica sa incerc epilarea definitiva deoarece nu cunosc riscurile pe termen lung... As dori sa stiu ce produse naturiste imi recomandati pentru metodele indicate mai sus..am inteles ca untul de nuca de cocos este foarte bun pt masaj... alte idei?
Cosm_Graf Avatarul lui Cosm_Graf
Citeaza Raspunde

Postat de Cosm_Graf pe 14 Mai 2010 la 13:54

Pentru a reduce riscul de aparitie a iritatiilor si a celorlalte probleme cauzate de cresterea parului se pot utiliza produsele cosmetice Phyto Pil, crema, fiole sau chiar ceara phyto pil, care prin efectul de incetinire a cresterii firelor de par, facposibila cresterea perioadei dintre doua epilari.
Utilizand LAPTE MENTA DUPA CEARA o emulsie fluida emolienta, dupa ceara, imbogatita cu uleiuri esentiale de menta cu actiune purificanta, antiinflamatorie si improspatanta se reduce senzatia de neplacere provocata de epilare, lasand o piele moale, fina, hidratata.
Utilizati pentru epilat ceara naturala, pe baza de miere, clorofila, ciocolata, unt de karite, sau roz titan destinate utilizarii celor cu pielea sensibila.

Cautati produsele PHYTO PIL sau LAPTE MENTA DUPA CEARA pe google
Cosm_Graf Avatarul lui Cosm_Graf
Citeaza Raspunde

Postat de Cosm_Graf pe 14 Mai 2010 la 13:54

Pentru a reduce riscul de aparitie a iritatiilor si a celorlalte probleme cauzate de cresterea parului se pot utiliza produsele cosmetice Phyto Pil, crema, fiole sau chiar ceara phyto pil, care prin efectul de incetinire a cresterii firelor de par, facposibila cresterea perioadei dintre doua epilari.
Utilizand LAPTE MENTA DUPA CEARA o emulsie fluida emolienta, dupa ceara, imbogatita cu uleiuri esentiale de menta cu actiune purificanta, antiinflamatorie si improspatanta se reduce senzatia de neplacere provocata de epilare, lasand o piele moale, fina, hidratata.
Utilizati pentru epilat ceara naturala, pe baza de miere, clorofila, ciocolata, unt de karite, sau roz titan destinate utilizarii celor cu pielea sensibila.

Cautati produsele PHYTO PIL sau LAPTE MENTA DUPA CEARA pe google
maria_mirila Avatarul lui maria_mirila
Citeaza Raspunde

Postat de maria_mirila pe 23 August 2011 la 19:13

Buna si eu am o mare problema cu epilatul demulte ori ma fac cu lama dar acum am zis sa incerc si cu aparatul dupa 5 minute mi-au aparut niste bubite mici roz abia de se observa daca stai la 30 de cm de mine .... nu voi mai incerca cu aparatul dar intrebarea mea este : imi vor ramane mereu ? voi putea scapa de ele vreodata ? cam cat timp o sa tina ? va rog ajutati-ma !!!
rlrsabeauty Avatarul lui rlrsabeauty
Citeaza Raspunde

Postat de rlrsabeauty pe 8 Decembrie 2011 la 12:28

cea mai buna metoda este sa va epilati cu ceara.sapatamanal sa faceti un gommage pentru a indeparta celulele moarte si sa va hidratati zilnic.
un remediu incercat de mine pe clientele care au foliculita este o solutie FOLISAN pe care este recomandat sa o folositi zilnic(sau aproape) de la epilat pana incepe parul sa iasa(aprox.1 saptamana)
.rlrsabeauty@yahoo.com
RedAngel0377 Avatarul lui RedAngel0377
Citeaza Raspunde

Postat de RedAngel0377 pe 3 Martie 2012 la 12:26

Atentie! Google castiga miliarde de dolari anual din reclama fara sa imparta nimic cu noi. Insa din 9 aprilie 2012, noul motor de cautare WAZZUB va oferi 50% din profituri utilizatorilor!!! Pentru aceasta trebuie doar sa va inregistrati. Daca veti invita si alte persoane castigul dvs. va spori pe masura. Inscrierile se fac doar pana pe 9 aprilie 2012, numai pe baza de invitatii de la alte persoane inscrise deja. Cei interesati pot accesa linkul-invitatie de mai jos pentru inscriere: signup.wazzub.info/?lrRef=401aef4c
envy_802 Avatarul lui envy_802
Citeaza Raspunde

Postat de envy_802 pe 10 Iulie 2012 la 18:06

Am aceeasi problema de ceva timp,insa se pare ca am gasit solutia..cel putin pe mine ma ajuta..folosesc zatul de cafea impreuna cu miere si un pic de ulei de maslina aproximativ la fiecare dus,apoi hidratez pielea cu o crema cu capacitate inalta de hidratare si mai urmez indicatia dermatologului ( crema betasal pe baza de betametazona).nu este deloc scumpa si eu deja dupa o saptamina observ rezultate pozitive.sper sa va ajute si pe voi ;)
anlachi Avatarul lui anlachi
Citeaza Raspunde

Postat de anlachi pe 19 Septembrie 2012 la 13:20

farmaciaardealul.ro/ivatherm-apa-termala
envy_1574 Avatarul lui envy_1574
Citeaza Raspunde

Postat de envy_1574 pe 16 Februarie 2013 la 16:50

daca vreti sa scapati de iritatiile de dupa epilat incercati epilarea cu zahar, este 100% naturala, nu provoaca iritatii sau foliculita :)
diank87.wix.com/sugaringbacau
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 17 Februarie 2013 la 09:34

De la: envy_1574, la data 2013-02-16 16:50:28daca vreti sa scapati de iritatiile de dupa epilat incercati epilarea cu zahar, este 100% naturala, nu provoaca iritatii sau foliculita :)

Au mai incercat-o si altele si au zis ca e un big shit.
Eloah13 Avatarul lui Eloah13
Citeaza Raspunde

Postat de Eloah13 pe 5 Noiembrie 2013 la 12:19

De la: envy015676, la data 2013-02-17 09:34:32
De la: envy_1574, la data 2013-02-16 16:50:28daca vreti sa scapati de iritatiile de dupa epilat incercati epilarea cu zahar, este 100% naturala, nu provoaca iritatii sau foliculita :)

Au mai incercat-o si altele si au zis ca e un big shit.

In nici un caz nu poti spune despre epilarea cu pasta de zahar (body sugaring) ca este "un big shit"!!!
Da-mi voie sa te intreb daca ai fost epilata cu aceasta metoda (fara a fi folosite benzile de epilare)...? Are o gramada de beneficii (atata timp cat se foloseste pasta de zahar, naturala, fara alti compusi chimici, si atata timp cat tehnica de manevrare este cea corect efectuata). Da-mi voie sa iti prezint cateva din aceste beneficii:
- este 100% naturala (contine doar zahar, apa si suc de lamaie) - de fapt e atat de naturala incat o poti manca (asta daca nu ai probleme cu diabetul ;) );
- nu se lipeste de piele (de celulele epiteliale vii), cum face ceara traditionala si in special cea de unica folosinta, ci doar adera la firele de par. Din acest motiv, prin indepartarea firelor de par cu pasta de zahar se indeparteaza doar celulele moarte ale epidermei, fapt care duce la o piele mai catifelata pentru o mai mare perioada de timp;
- se aplica la temperatura corpului, fiind non-agresiva cu epiderma, din acest motiv putand fi folosita cu incredere pe epiderme cu capilaritate fragila!!!
- nu lasa absolut deloc reziduuri lipicioase, fiind hidrosolubila (stim cu toate ca de cele mai multe ori, dupa o sedinta de epilat cu ceara de unica folosinta sau traditionala, ramanem cu pielea lipicioasa sau insuficient curatata)
- este de unica folosinta;
- mult mai putine fire rupte (as spune chiar deloc), deoarece pasta se infasoara pe/ imbraca firul de par, lubrifiindu-l pentru o extragere completa si mai putin dureroasa (suntem probabil familiarizate cu cresterea timpurie a firelor de par dupa un epilat clasic, datorata firelor rupte in acest proces);
- este hipo-alergena si non-comedogena;
- se pot extrage fire de par foarte scurte (de la 2 mm sau 4-5 zile dupa ras);
- iritatiile sunt vizibil diminuate, uneori chiar inexistente, in urma epilarii cu pasta de zahar, fapt care duce si la disparitia destul de rapida a foliculitei!!!
- durerea din timpul body-sugaring-ului este mult mai mica fata de orice alta metoda de epilare;
- reduce gradul de crestere a firelor de par sub piele;
- conduce la indepartarea permanenta a firelor de par corporale intr-un timp relativ scurt (se pot observa rezultate superioare doar dupa cateva sedinte de tratament).

As putea spune ca singurul dezavantaj al epilarii cu zahar este durata de timp alocata unei sedinte, aceasta fiind mai lunga decat cea alocata unei sedinte de epilat traditional, datorita modului de manevrare a pastei de zahar si a atentie sporite acordate pilozitatii existente.

Te invit cu drag sa incerci aceasta metoda si iti stau la dispozitie pentru orice intrebari ai avea, dar te rog nu denigra epilarea cu zahar, o metoda atat de binefacatoare pielii noastre!
RalucaCharming Avatarul lui RalucaCharming
Citeaza Raspunde

Postat de RalucaCharming pe 13 Noiembrie 2013 la 16:04

Hm. Eu folosesc gelul dupa epilat de la Guinot. E putin mai scump, 100-140 lei, dar merita toti banii zic eu. Calmeaza usturimea de dupa epilat si nu se mai inroseste sau sa se irite. La mine chiar a functionat, si il recomand!