Info
X
info

Ochelarii de vedere
Pagina 1 din 2

Toate forumurile » General » Ochelarii de vedere » Pagina 1 din 2

Voteaza:
Rating curent Ochelarii de vedere: (4.4 din 5 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "Ochelarii de vedere"

Ultimul post pe 6 Mai 2012 la 11:41 • Ultima pagina a discutiei »

envy_462 Avatarul lui envy_462
Citeaza Raspunde

Postat de envy_462 pe 6 Mai 2012 la 11:41

da , este normal pentru ca ochii ti se obijnuiesc cu ochelarii si te va durea capul primele 2-3 ori cand ii porti stiu asta pentru ca si eu port ochelari
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 24 Iunie 2011 la 11:39

Buna. Am o intrebare in legatura cu ochelarii de vedere: e normal sa te doara capul cand porti pt. prima data ochelari de vedere?
cryss088 Avatarul lui cryss088
Citeaza Raspunde

Postat de cryss088 pe 15 Ianuarie 2010 la 13:28

Am gasit reteta.

Toate postarile din "Ochelarii de vedere"

Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 28 Octombrie 2009 la 18:19

salut mi am luat inima in dinti si am hotarat sa aduc un subiect nou si de asemenea delicat in discutie si anume problemele de sanatate mai precis vederea.Suntem dispuse sa facem atatea compromisuri doar pt a arata bine pt cei din jurul nostru, pentru a fi mai atragatoare barbatiilor?dar de cele mai multe ori riscam sa ne alegem cu probleme grave,ce vedem ?silicoane,buze "umflate"asa le numesc si imi cer scuze persoanelor mai exact fetelor ce poarta aceste "accesorii"Da accesorii!!!!! nu fac parte din trupul nostrudar ochii fetelor de ce renuntam la ochelari in favoarea lentilelor de ce nu8 putem sa vedem toate in ei un accesoriu elegant? va pup pe toate! SI accepati-va asa cum sunteti pentru ca sunteti FRUMOASE
elle_jolie Avatarul lui elle_jolie
Citeaza Raspunde

Postat de elle_jolie pe 3 Noiembrie 2009 la 07:09

si eu port ochelari de vedere!!!

cateodata imi dau o dispozitie buna dar cateodata imi vine sa ii arunc!!!
ce-am realizat e ca mai presus de sanatate nu e nimic.altfel nu putem face nimic.
asa ca ochelarii sunt necesari!!!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 07:52

S-a descoperit operatia de eliminare a defectelor de vedere.
monaraus Avatarul lui monaraus
Citeaza Raspunde

Postat de monaraus pe 3 Noiembrie 2009 la 08:51

Operatia aceea s-o faci tu... Sau daca ai facut-o, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si de acum inainte! Este vorba totusi de ochi. Ce avem noi mai de pret.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 09:36

Ochelarii de vedere sunt un accesoriu (o bijuterie) pe care putem incerca sa il asortam cu restul tinutei; dar pt sport sunt sigura ca mult mai comod e sa ai si o pereche de lentile de contact care chiar nu sunt daunatoare si nu au ce rau iti face, vrei sa le porti 2 ore si apoi sa le scoti nu e nicio problema , cat despre chirurgia refractiva........ma abtin dar la dioptrii ffff mari cand ochelarii chiar sunt inestetici. Multa sanatate
lediable_Symonyk Avatarul lui lediable_Symonyk
Citeaza Raspunde

Postat de lediable_Symonyk pe 3 Noiembrie 2009 la 09:55

buna! si eu am purtat ochelari:| (desi n-ar fi trebuit...doctorii:-J) la inceput sincer mi-a placut dar cu timpul am ajuns sa-i urasc probabil pt ca nu ma simteam deloc bine! in orice caz nu sunt deacord cu operatii pot aparea probleme mai grave mai ales daca te operezi in Romania!:|:|
nico_pitik2005 Avatarul lui nico_pitik2005
Citeaza Raspunde

Postat de nico_pitik2005 pe 3 Noiembrie 2009 la 10:37

eu port ochelari de cand ma stiu... si am invatat sa ma obisnuiesc cu ei. ad si fara ei, dar sunt constienta ca daca nu i-as purta miopia mea ar avansa.
nellyy Avatarul lui nellyy
Citeaza Raspunde

Postat de nellyy pe 3 Noiembrie 2009 la 10:51

Si eu port ochelari Am inceput cu o bioptrie de -0.5, si pt ca nu am realizat importanta lor, i-am abandonat pt cativa ani. Acum port -1.5 si din pacate nu vad prea grozav fara ei., iar costurile ochelarilor au fost destul de mari (550 ron doar lentile plus rame, control, tratament). Macar bine ca ma avantajeaza ochelarii.
ina_t Avatarul lui ina_t
Citeaza Raspunde

Postat de ina_t pe 3 Noiembrie 2009 la 11:07

Am 2 prieteni care au facut acea operatie si chiar e ok. Singurul dezavantaj e costul operatie. Si e necesara daca ai dioptrii mari. Si eu port ochelari si cand imi vine sa-i arunc ma duc si imi schimb ramele.... si ma face sa ma simt mai bine.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 11:16

Mie parca mi-a cazut lumea in cap cand am aflat ca trebuie sa port ochelari. Aveam -0.5 si pt ca nu i-am purtat vreo 2 ani, mi-a ajuns la -1.25. Cand am vazut ca nu e de glumit, mi-am pus ochelari, fara rame, sa fie cat mai putin vizibili. M-am obisnuit cu ei, desi in continuare nu-mi plac. Cand ies in oras cu prietenii sau in club, sau cand merg la mare, imi pun insa lentile de contact.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 11:16

Mie parca mi-a cazut lumea in cap cand am aflat ca trebuie sa port ochelari. Aveam -0.5 si pt ca nu i-am purtat vreo 2 ani, mi-a ajuns la -1.25. Cand am vazut ca nu e de glumit, mi-am pus ochelari, fara rame, sa fie cat mai putin vizibili. M-am obisnuit cu ei, desi in continuare nu-mi plac. Cand ies in oras cu prietenii sau in club, sau cand merg la mare, imi pun insa lentile de contact.
just_affair Avatarul lui just_affair
Citeaza Raspunde

Postat de just_affair pe 3 Noiembrie 2009 la 11:59

Este dificil sa porti ochelari..are si dezavantaje..si avantaje...dar sunt necsari....mi-ar placea si mie s aport lentile.....am -2...si -3.....cam la cat m-ar duce costul lentilelor?
alyna_p Avatarul lui alyna_p
Citeaza Raspunde

Postat de alyna_p pe 3 Noiembrie 2009 la 12:41

difera foarte mult costul lentilelor, difera de material, de firma, de perioada de purtare....si eu sunt interesata sa port lentile macar ocazional...dar mai intaii voi trece pe la medic , sa primesc un sfat si din partea lui :D
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 12:57

port ochelari dar sincer mi-as dori s anu port deloc.am -2 si dioptria sigur va mai creste abia dupa ce se va constata o stagnare ma voi pute opera pt a ajunge la 0 sa nu mai am probleme cu vederea.insa nu as purta lentile de cntact.consider ochelarul ca fiind un accesoriu elegant,frumos chic.da o alta "savoare"" tinutei.nu neaparat ca auzi acea vorba"pari inteligent" inteligenta nu sta in ochelar ci in ceea ce spui si prin ceea ce gandesti si faci.dar ochelarul acesta inofensiv este destul de frumos .daca stii sa iti alegi ceea ce ti se potriveste cel mai bine ezultatul va fi unul surprinzator de bun.imi place cum arata cu ochelar dar as prefra sa traiesc fara el sincer.spe rsa scap de el in curand.voi arata bine si fara el.
jojolino Avatarul lui jojolino
Citeaza Raspunde

Postat de jojolino pe 3 Noiembrie 2009 la 14:03

Port ochelari de 10 ani de zile . :) Si sincer va spun ca imi doresc sa scap de ei... Am dioptrii foarte mari ( -6) si sper ca peste vreo 3 ani sa ma pot opera.... ca nu are nici un risc .
pruna_roxana Avatarul lui pruna_roxana
Citeaza Raspunde

Postat de pruna_roxana pe 3 Noiembrie 2009 la 14:16

Ce avem noi mai de pret?Nu cumva exageram un pic?Cum ramane cu orbii, despre ei putem spune ca nu traiesc?omul s-a obisnuit sa puna prea mare accent pe aparentele vizuale.Se poate foarte bine si fara ochi, e adevarat, mai greu, dar vederea nu reprezinta partea cea mai importanta din viata unui om.
Cat despre operatie, eu am facut-o acum 3ani, am dat la vremea respectiva 19milioane cu tot cu tratamentul dinainte si de dupa operatie(nu mi se pare o suma exorbitanta) si ma simt foarte bine.
Iti doresc sa ajungi sa vezi si partile bune ale vietii, nu numai pe cele rele si minore.
rdt_andreea Avatarul lui rdt_andreea
Citeaza Raspunde

Postat de rdt_andreea pe 3 Noiembrie 2009 la 14:51

Si eu port ochelari de aproape 13 ani...adica ar fi trebuit sa ii port mereu dar la inceput nu i-am purtat decat la scoala si bineinteles ca au crescut dioptriile :( Am inceput de la -0,5 la un ochisor si -0,75 la celalalt...acum am -2,25 si -2,75 de vreun an jumate sau 2 si am impresia ca din nou au crescut. La ultimul control, dr. mi-a spus ca in mod normal, cf. teoriei, dupa varsta de 24 de ani dioptriile cresc intr-un ritm mult mai lent; dar practic eram deja a 3-a pacienta din acea saptamana (de peste 24 de ani) cu un ritm rapid de crestere a dioptriilor (am sarit de la -1,75 la ambii ochi la -2,25 si -2,75). Explicatie...nu se stie :(
M-am tot gandit la operatie, dar imi este foarte teama, am inteles ca un mic procent dintre cei care au facut operatia, la o varsta inaintata si-au pierdut vederea de tot sau aproape de tot. Mi se pare un risc greu de eliminat cand incerci sa iei decizia de a face operatia. Pe de alta parte dr. meu oftalmolog a zis ca el imi recomanda sa fac operatia de tanara pentru a ma bucura cat mai mult de vederea buna, pt ca odata cu inaintarea in varsta vederea se degradeaza in mod natural, deci...
Acum port ochelari dar si lentile de contact, cel mai mult port lentile...chiar daca sunt costurile destul de mari imi sunt mult mai comode, pot face miscare linistita, si nu ma deranjeaza deloc, sunt ca si ochii mei. Acum port lentile zlnice, pt o sg utilizare, le-am purtat si pe cele care se pot folosi si ziua si noaptea si au perioada de utilizare 30 sau 60 de zile, dar imi erau incomode si de multe ori ma deranjau.
Ochelarii m-au deranjat intotdeauna, nu mi-au placut niciodata, nu i-am purtat la inceput, tocmai de aceea mi-au si crescut dioptriile, acum cresc cu toate ca ii port :( si nu cred ca ma voi putea obisnui niciodata cu ochelarii si nu ii voi considera niciodata un accesoriu elegant...asa cum a zis persoana care a deshis acest topic. Nu cred ca se pot compara lentilele de contact cu silicoanele si alte chestii de genul acesta, pe mine nu ma intereseaza sa arat bine pt cei din jur sau alte minuni din astea, dar nu pot face multe lucruri fara ochelari, cand vine iarna si intru de la rece la cald se aburesc ochelarii, ii dau jos si nu mai vad bine, mi-am rupt 2 perechi de ochelari adormind cu ei pe nas la tv (pt ca nu vad fara ei), ma dureau ingrozitor ochii la condus pe distante mari si pe soare, nu puteam purta ochelari de soare iar lentilele care se inchid nu ma ajutau la nimic, si pot continua la nesfasit. Avand dioptriile mai maricele, de multe ori ma impiedicam sau calcam in gol din cauza diferentei care ramane de la ochelari, lucru care nu se intampla cu lentilele pt ca stau direct pe ochisor. Cu lentilele e altfel, pot face mult mai multe lucruri pe care nu spun ca nu le faceam cu ochelarii, dar imi era mult mai incomod...
Din punctul meu de vedere, lentilele sunt o minunatie! Iar daca operatia s-ar putea face cu riscuri mai mici, as fi prima la rand...
your_mind_blowing_friend Avatarul lui your_mind_blowing_friend
Citeaza Raspunde

Postat de your_mind_blowing_friend pe 3 Noiembrie 2009 la 15:07

Ochelari / fara ochelari, cu rimel/ fara rimel, cu fusta pana la genunchi/ cu fusta dupa genunchi, cu mers de pisica/fara mers de pisica... si cate si mai cate.
Dragilor si dragelor nu credeti ca am uitat ceea ce este cel mai important, cum ne simtim in interior ? Total de acord cu voi, primul impact este cel fizic, dar sa presupunem ca azi zambim mai mult ca ne simtim ca niste fluturasi, azi suntem fericiti, azi ne simtim liberi si nu avem greutati pe umeri. Cred ca cele spus de mine fac cat 10 perechi de ochelari, bat orice dioptrie si orice operatie. Mie, personal, imi place mai mult sa vad o fata care zambeste, s-o vad cat mai naturala, cu siguranta m-ar atrage mai mult.
Punem prea mult pret pe frumusetea exterioara, sa fim frumosi, sa fim placuti dar uitam sa mai si zambim, acolo este adevarata frumusete, sa fim naturali, sa nu ne ascundem.

ON TOPIC: faceti un sondaj de opinie printre prietenii vostri... ochelarii sunt "hot" ;)
malex Avatarul lui malex
Citeaza Raspunde

Postat de malex pe 3 Noiembrie 2009 la 15:10

Va salut!Si eu am bicicletele pe nas de la varsta frageda,dar,ca orice copil,am trisat si nu i-am prea purtat. Consecintele s-au vazut.De cativa ani nu mai pot fara ei.Uneori nu-i mai suport,alteori uit ca-i am pe nas...As vrea sa scap de ei,nu neaparat din considerente estetice,doar pt. a putea pur si simplu sa VAD cu ochii mei,fara ajutor!As face operatie,dar temerea mea cea mai mare in legatura cu sanatatea mea e orbirea.Nu stiu daca as mai putea continua fara vedere!Mi-e teama de vreun accident in timpul operatiei,de efecte secundare...scenariile mele din cap!Am 2 fetite si sper din suflet sa nu ma mosteneasca.Daca se va intampla,totusi,o sa stau cu biciul in mana sa poarte ochelarii atunci cand trebuie!
cryss088 Avatarul lui cryss088
Citeaza Raspunde

Postat de cryss088 pe 3 Noiembrie 2009 la 15:16

Nu neaparat ... Exista ceva ce te scapa de ochelari mai ceva ca operatia laser! Si anume, fructele acelea asemanatoare maceselor - denumite, popular, "coarne". Se coc in septembrie. Faci un gem din ele ... Plus ca sunt si foarte bune la gust!
Am si o reteta cu modul de folosinta al frunzelor de la aceste fructe, dar nu o gasesc momentan.
Efectul este unul garantat!
puscabianca Avatarul lui puscabianca
Citeaza Raspunde

Postat de puscabianca pe 3 Noiembrie 2009 la 15:54

Salut. Si eu am probleme cu vederea de mult ani...Ca multi altii am trisat si nu am purtat ochelarii la inceput...mai ales cand eram in scoala generala.Ma incomodau si mai ales pentru ca pustanii de varsta mea erau rai si asa am evitat sa mi se spuna "ochelarista":p. In liceu am inceput sa port ochelarii cand mi-am dat seama ca stateam in prima banca si nu vedeam bine la tabla..atunci am realizat ca totusi sanatatea mea e mai importanta.Ii purtam ca stiam ca trebuie sa ii port dar tot nu eram eu multumita..asa ca am cautat pe internet si m-am interesat cum e cu lentilele de contact si am incercat si eu...De atunci dragii mei port lentile de contact,adica de vreo 7 ani. Bineinteles ca am si ochelari care ii mai port cand stau pe acasa.Eu in 7 ani nu am avut niciodata vreo problema din cauza lentilelor..sunt mult mai eficiente si credeti -ma ca in multe situatii va dau mai multa incredere in voi.Ideea e sa fie curatate si intretinute corespunzator.
Aa si inca ceva de punctat...se pot purta si la dioptrii mari fara nici o problema...eu am -3,50.
Asa ca, incercati cu incredere.
BYE BYE

danatisianu Avatarul lui danatisianu
Citeaza Raspunde

Postat de danatisianu pe 3 Noiembrie 2009 la 16:05

De la: cryss088, la data 2009-11-03 15:16:44 Nu neaparat ... Exista ceva ce te scapa de ochelari mai ceva ca operatia laser! Si anume, fructele acelea asemanatoare maceselor - denumite, popular, "coarne". Se coc in septembrie. Faci un gem din ele ... Plus ca sunt si foarte bune la gust!
Am si o reteta cu modul de folosinta al frunzelor de la aceste fructe, dar nu o gasesc momentan.
Efectul este unul garantat!

si unde le gasesc? acese coarne? ca uite a trecut septembrie, pot gasi undeva in Plafar sau unde? sunt extrem de interesata..........................
..........................................................................................
www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=3
relimota_yahoo_com Avatarul lui relimota_yahoo_com
Citeaza Raspunde

Postat de relimota_yahoo_com pe 3 Noiembrie 2009 la 16:21

choiar se poate face operatie la ochi ,eu am trei copii si toti au avut probleme de vedere ,acum sunt mari dar pina au crescut am cheltuit foarte multi bani cu ei pe ochelari lentile ,solutii, retetr . acum i-am operat la optilens la cluj ,celui mic i-au facut transplant de cristalin (cel mai poerformant),celorlalti doi operatie de strabism si interventie cu laser pentru a le corecta defectele de vedere. multumesc lui dumnezeu si medicului tomi teodor sunt toti bine si vad fara ochelari asta in conditiile in care cel mic -cu transplanrtul de cristalin - putra inainte +9 si+11 ,este adevarat ca m-a costat cca 35000 lei ,dar nu regret.

relimota@yahoo.com
baticzky Avatarul lui baticzky
Citeaza Raspunde

Postat de baticzky pe 3 Noiembrie 2009 la 17:15

De la virsta de 10 ani port ochelari. Fetita mea poarta si ea de la virsta 10,iar fratele meu la fel. deja ne-am obisnuit.
stoichiciu_alina Avatarul lui stoichiciu_alina
Citeaza Raspunde

Postat de stoichiciu_alina pe 3 Noiembrie 2009 la 17:37

si eu port ochelari si tare as vrea sa scap de ei...sa vad bine si fara....ma intereseaza si pe mine ce si cum pot face din coarne...
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 18:04

si eu port ochelari de vreo 4 ani si tare "enervanti" sunt.

as vrea sa stiu ce rame mi se potrivesc, daca ma puteti ajuta, urmeaza sa mi le schimb

kitty1991_k Avatarul lui kitty1991_k
Citeaza Raspunde

Postat de kitty1991_k pe 3 Noiembrie 2009 la 19:57

eu kiar asa de tare vreau sa port okelari, nu de vedere, dar de stil (asemenea) caci imi place foarte mult, este foarte elegent si in voga, iar fetele care au probleme ku vederea nu ezita, caci in caz contrar o sa o deteriorati si mai tare! sa fim shi stilate, dar sa o facem estetik nu ku silicoane, botex ......ginditiva, merita sa ne sacrificam naturaletea pentru barbati? nu cred asa
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 20:56

Buna, ma bucur ca am reusit totusi sa va starnesc interesul si de a nu lasa acest mesaj neobservat, daca mi ai vizualizat profilul cu atentie sau poate ca in acele fotografii nu se observa,si eu am dioptrii de -3 si din pacate pentru mine la nunta mea a fost un chin,aici am vrut sa ajung,am facut comanda medicului meu oftalmolog lentile de contact cu aceasta dioptrie ignorand faptul ca mi s-a spus ca la lentile cilindrice mai mari de -2.5 nu se recomanda si nici nu se gasesc lentile,asta a e chinul meu, prostia mea m au costat 600lei :
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Noiembrie 2009 la 23:01

Eu m-am ales cu o pereche de ochelari cam acum un an si inca nu m-am obisnuit cu ei in spatii mai largi.Simt ca am ceva pe fata imi vine sa ii dau la o parte si nu pot decat sa ii port cand fac lucruri fixe ,gen: calculator...citit....Nu i-am purtat atat cat ar fi trebuit dar acum ma supara tot mai tare ochii , in special stangul la care am ceva special ce nu am inteles niciodata Cine poate sa imi explice si mie cum sta treABA cu axul optic ? cum este orientat ?(imaginar) si de ce nu este ochiul `sucit` daca axul nu are 180 de grade normal?
profesionista Avatarul lui profesionista
Citeaza Raspunde

Postat de profesionista pe 3 Noiembrie 2009 la 23:28

Si eu port ochelari de 12 ani! Ma rog, nu i-am purtat mereu pe nas, o buna bucata de timp i-am purtat doar in...geanta. Asa ca dioptriile mi-au crescut si continua sa creasca, chiar daca acum imi tin ochelarii la ochi si in casa...Nu ma pot obisnui cu ei, nu din ratiuni estetice, pur si simplu ma incoodeaza la tot pasul. Sper din suflet sa ajung intr-o zi sa fac operatia cu laser.
Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina: