Info
X
info

Taiat sub limba
Pagina 1 din 4

Toate forumurile » General » Taiat sub limba » Pagina 1 din 4

Voteaza:

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "Taiat sub limba"

Ultimul post pe 21 Octombrie 2017 la 05:10 • Ultima pagina a discutiei »

roxanamoisin Avatarul lui roxanamoisin
Citeaza Raspunde

Postat de roxanamoisin pe 21 Octombrie 2017 la 05:10

am auzit ca f multi oameni si-au imbunatatit sanatatea de ex la dl stelian fulga, dar nu este pentru toti... bunica mea era foarte bolnava de inima si tratamentul acesta presupune deshidratare pt a scoate toxinele... cel putin la ea asa a fost.. a deshidratat-o si organismul ei nu a suportat... plus ca nu a avut voie sa ia medicamentele de inima in acele 2 zile.... a murit. Nu stiu daca a fost sau nu o coincidenta, dar parerea mea e ca deshidratatrea aceea i-a facut f rau. Avea scaun de 7-8 ori pe zi si se simtea din ce in ce mai rau, iar boala ei de inima era in stadiu f avansat si nu a rezistat. Poate pentru cei cu boala in stadiu mai putin avansat e benefic. Eu personal as recomanda vizita la medic, nu tratemtne naturiste tibetane dupa ce am vazut ca nu sunt mereu benefice.

Citeste mai mult: adev.ro/mkhj8f
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 3 Martie 2013 la 19:56

De la: envy_1673, la data 2013-03-02 16:23:26pentru ca sa mergi la doctor sa bani milionul pentru constultatie de aceea.

Asa-i, dai milionu', dar gasesti solutia...si culmea, si dr. o sa te intrebe de partener...al naibii fatalitate.
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Martie 2013 la 16:23

pentru ca sa mergi la doctor sa bani milionul pentru constultatie de aceea.

Toate postarile din "Taiat sub limba"

Pagini: 1 2 3 4 >>
Sari la pagina:
envy024075 Avatarul lui envy024075
Citeaza Raspunde

Postat de envy024075 pe 1 Mai 2010 la 20:17

Buna
Am decis sa scriu despre acest subiect pt ca ma interesa foarte mult aceasta procedura si nu gaseam pareri concrete ale oamenilor despre ea.asa ca mi-am facut eu si o sa va spun cum a fost.eu am incercat metoda pt a scapa de acnee.si nu,nu mi-a trecut,dar nu zic ca nu e buna.eu mi-am facut in lupeni(hunedoara)la dr ciobanu.ce sa va zic igiena avea,ia o lama si sectioneaza putin cele 2 vene de sub limba.apoi putin aplecat iti"balangani"limba intr-un bol de unica folosinta,unde curge sangele ala.nu doare mai mult decat o intepatura de insecta.sa zic ca te tine asa vreo 5 min dupa care te clatesti in gura cu apa,iti dai 50 lei si esti gata.auzisem ca este bine sa te tai sub limba daca ai hepatita si multe alte boli,incercarea moarte n-are.venele alea au fost curate vreo luna dupa care s-au facut la fel.m-am taiat de 2 ori.sper ca v-a fost de folos informatia in cazul in care"bantuiti"pe net dupa o experienta reala.nu ii fac reclama dr ciobanu,nici nu il laud pur si simplu asa a fost,asa s-a intamplat la nimeni,nu zic ca ar/n-ar functiona la toate persoanele.
Citeaza Raspunde

Postat de envy024075 pe 1 Mai 2010 la 20:19

scuzati greselile nu m-am mai uitat peste ce am scris.a si va rog sa nu judecati sau sa criticati
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 14 Mai 2010 la 15:33

Cred ca ai vrut sa spui Dr. Tiganu...inca nu am auzit doctor care sa practice asa ceva...Trebuie sa fii tare ingramadit sa apelezi pentru astfel de practici, total ineficiente..la fel ca si mersul la ghicitoare...
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 14 Mai 2010 la 21:12

Asta cu taiatul sub limba e o sarlatanie de facut bani de pe urma naivilor! Se practica pe la sate, cand copilu' are ceva si nu-i gaseste doctorul comunal leac vine cate un vraci local si face pe desteptul. Si eu am fost luata in vizor pentru acest tratament halucinant, am avut hepatita si bunica-mea aducea tot mai des in discutie subiectul asta. Mi se pare o practica barbara, o sarlatanie de 2 lei. Si cred ca sunt si cativa doctori care practica aceasta barbarie, banul e ochiul dracului si daca clientul cere, doctorul executa. Aveam un nepot care era dislexic, nu putea sa pronunte litera R, spunea L. Dar era mic!!! avea 4-5 ani si bunica a venit cu ideea taierii acelor 2 vene sublinguale. Noroc ca bietul copil a scapat de trauma ca avea parinti care nu erau dusi cu capul si care i-au acordat timpul necesar sa invete corect pronuntia fara sa fie necesara aceasta interventie. Terminati cu prostiile, cu vindecarile miraculoase care sunt tzepe si nimic mai mult.
liboteanu Avatarul lui liboteanu
Citeaza Raspunde

Postat de liboteanu pe 15 Mai 2010 la 09:30

nu vreau sa te superi dar stau printre medici de mica plus ca acuma sunt studenta tot la medicina si nu mai am mult pana termin.......ca sa iti formezi asa in mare o opinie 1 taierea frenului sublingual se face atunci cand limba este lipita de planseu(frenul prea scurt si pacientul nu poate sa o ridice si sa vb cu dictie).....
2 inteparea ca dumneata ai acnee: nu exista (nustiu la ce medic ai fost pt ca nu sunt din zona dar te-a pacalit bine)deobicei acneea (excesu de sebum) se incearca a se controla atat alimentar cat si se poate medicamentos(exista clase diferite de medicamente care trateaza aceasa incepund cu cele care se aplica local cat si la distanta, prin inghitire)

3 acesata manopera care daca nu se face in conditii de perfecta igiena are consecinte grave ca sa nu zic ca daca aveai probleme la coagulare efectu era foarte grav...orce vena care a fost lezata(afectata ) predispune la mici tromboze( formare de cheaguri mici care circula in sanage si care pot creste dand obstrurea venei respective(infundare si avoi teritoriul afectat duce la necroza(moarte) dar aici vb in cazuri extrem........
capul fiind cel mai bine vascularizat sangerarile sunt mult mai profunde de aceea intotdeauna atentie mare la orce manopera sangeranda in acesta zona.....

ps nu am citit celelate comentarii
winniethepooh Avatarul lui winniethepooh
Citeaza Raspunde

Postat de winniethepooh pe 15 Mai 2010 la 09:33

Hm.Practica asta e foarte veche, cred ca are radacini prin India daca mi-aduc bine aminte.Nu mi-am facut niciodata si nu sper sa nu fie nevoie, sunt, da Doamne, sanatoasa.Taiatul sub limba de fapt este o curatare.Acolo, se aduna multe toxine, deoarece limba este foarte vascularizata.E o explicatie pur stiintifica, dar eu cred ca exista oameni care pot face si mai mult, prin diferite acumulari de energie si alte practici.Si in postul tau ai spus sa nu judecam, asa ca nu judecati, daca aveti de gand, mai bine nu postati, total neinteresant.
winniethepooh Avatarul lui winniethepooh
Citeaza Raspunde

Postat de winniethepooh pe 15 Mai 2010 la 09:37

Poate ma insel, in fine, dupa cum ai spus si tu: incercarea moarte n-are.
puma_girl Avatarul lui puma_girl
Citeaza Raspunde

Postat de puma_girl pe 15 Mai 2010 la 09:56

Eu m-am taiat sub limba cand am avut 13 ani pentru ca aveam hepatita si recidivase si a doua oara. Stiu ca medicii nu recomanda procedura, dar chiar functioneaza. Nu stiu de ce ziceti ca este o sarlatanie, pentru ca nici macar nu costa extraordinar de mult, in plus, v-ati taiat voi si stiti ca este o sarlatanie?
versatile_studios Avatarul lui versatile_studios
Citeaza Raspunde

Postat de versatile_studios pe 15 Mai 2010 la 10:07

Este incredibil ca in secolul XXI se mai apeleza inca la metode de ev mediu, despre a caror ineficienta se banuia inca din perioada in care erau foarte comune. Nici macar nu este nevoie sa ceri parerea pe forum cata vreme ai beneficiat de o educatie minima obligatorie in scoala generala. Este suficient sa studiezi manualul de anatomie de clasa a 8a si ai sa te lamuresti singura de ce drenarea locala a unei vene/artere nu vindeca niciun fel de boala, nici acnee, nici hepatita, nici nimic altceva. In schimb te predispune la riscuri postprocedurale(infectii, romboze, etc). Cineva spunea ca ignoranta naste monstrii. Eu as adauga si faptul ca genereaza victime...

pentru puma girl: Draga mea, exista destule materiale pe internet despre hepatita, documenteaza-te. Tu chiar crezi ca toti virusii hepatitei adunati in corpul tau se aintalnisera la un party in ziua respectiva exact la tine sub limba si taindu-te i-ai dat afara??? Hepatita si-a urmat singura cursul si asa te-ai facut bine, nu pentru ca te-ai taiat sub limba.... Macar tine-o pentru tine si nu mai spune nimanui pentru ca te faci de ras.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 10:39

Legat de aceasta taiere vreau sa mi exprim si eu parerea personala.
Intr-adevar nu mi am facut eu personal, ci sotul meu care a apelat la dnul Ciobanu o sg. data, adica anu asta, in martie!
Lucreaza igienic, manusi,lama scoasa atunci din tipla,etc..totu e steril.
Sotul meu avea un diagnostic -hepatita cronica colecistica, dar de fapt nu se stia ce are, pt ca nu i au gasit nimic,si s-au gandit la toxine in corp.
Internarea in spital (1luna si ceva) l-a facut sa slabeasca 25 kg,plus stari de voma zilnice si icter.
Dupa iesirea din spital, nu intr o stare f buna,a raspuns mediu la tratament, a luat in greutate in jur de 5 kg, dar tot avea inca stari d voma, nu mai erau asa dese, dar avea reflux esofagian!
Am apelat la acest domn,(sincer..nu e nimic barbar)..care intr un minut maxim,,, a rezolvat aceasta "operatie".exact cum a descris persoana care a deschis aceasta discutie.
In fine.ca si rezultate, intr-o sapt.- doua maxim, i a disparut total galbeneala (care deja ii devenise verzuie,,,putin inchisa l culoare la ochi..din cauza...persistenetei,adica 2 luni de icter)....iar starile de voma, refluxul de asemenea au incetat.....si a pus inapoi intr-o luna...15kg...in 2 luni-30 kg...a revenit la valorile normale..care trebuie sa le aiba..un barbat,,adica 8okg!
Nu ma intelegeti gresit..nu i fac reclama l dnul Ciobanu, dar cred ca pe langa tratamentul medicamentos, sucuri, ceaiuri, etc....a folosit mult si acest tratament!
Sincer la acnee nu stiu, dar din cate stiu..daca e o forma mai grava...poti sa ti cumperi..o groaza de medicamente,creme..etc..si sa nu scapi. Cunosc o astfel de persoana,,, a carei mama e farmacista...si a gasit pana la urma u tratament, care se pare ca da roade..dar i a afectat ficatul!
Deci nimic nu e perfect, si credeti ma, am stat in spital o luna, alaturi d sotu meu,(apropo are 30 de ani)....si vazandu l ca a ajuns la 50 kg si tot nu e bine deloc, si oameni,..colegi de camera care mor in sala..sau ies,,,nu intr o stare prea buna....nu e deloc placut!Apelezi..la tot felul de lucruri, incerci,,si te rogi!
Atat..am avut de zis....cam mult stiu!Fiecare e liber la deciziile sale in viata si nu judecati unele lucruri (recunosc sunt si sarlatani- am avut si eu...momente de neliniste asupra dlui), dar la fel de barbar a fost si 1 medic,din a carei cauza a ajuns, intr o cauza asa de grava sotu meu, fiind internat 1 data pt o mancarime nedefinita presupusa de la ficat,,si a ajuns..intre timp cu icter, stari d voma si slabire rapida(piele si os), etc!Am zis asta in ideea,, ca nimeni nu e perfect,,,atat mediciicu tratamentele lor cat si unele tratamente iti pot folosi...sau dauna!
Atata am avut de zis...va doresc o zi frumoasa..si multa sanatate!
Cu drag, Vanda
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 11:06

De la: duta_vanda, la data 2010-05-15 10:39:23 Legat de aceasta taiere vreau sa mi exprim si eu parerea personala.
Intr-adevar nu mi am facut eu personal, ci sotul meu care a apelat la dnul Ciobanu o sg. data, adica anu asta, in martie!
Lucreaza igienic, manusi,lama scoasa atunci din tipla,etc..totu e steril.
Sotul meu avea un diagnostic -hepatita cronica colecistica, dar de fapt nu se stia ce are, pt ca nu i au gasit nimic,si s-au gandit la toxine in corp.
Internarea in spital (1luna si ceva) l-a facut sa slabeasca 25 kg,plus stari de voma zilnice si icter.
Dupa iesirea din spital, nu intr o stare f buna,a raspuns mediu la tratament, a luat in greutate in jur de 5 kg, dar tot avea inca stari d voma, nu mai erau asa dese, dar avea reflux esofagian!
Am apelat la acest domn,(sincer..nu e nimic barbar)..care intr un minut maxim,,, a rezolvat aceasta "operatie".exact cum a descris persoana care a deschis aceasta discutie.
In fine.ca si rezultate, intr-o sapt.- doua maxim, i a disparut total galbeneala (care deja ii devenise verzuie,,,putin inchisa l culoare la ochi..din cauza...persistenetei,adica 2 luni de icter)....iar starile de voma, refluxul de asemenea au incetat.....si a pus inapoi intr-o luna...15kg...in 2 luni-30 kg...a revenit la valorile normale..care trebuie sa le aiba..un barbat,,adica 8okg!
Nu ma intelegeti gresit..nu i fac reclama l dnul Ciobanu, dar cred ca pe langa tratamentul medicamentos, sucuri, ceaiuri, etc....a folosit mult si acest tratament!
Sincer la acnee nu stiu, dar din cate stiu..daca e o forma mai grava...poti sa ti cumperi..o groaza de medicamente,creme..etc..si sa nu scapi. Cunosc o astfel de persoana,,, a carei mama e farmacista...si a gasit pana la urma u tratament, care se pare ca da roade..dar i a afectat ficatul!
Deci nimic nu e perfect, si credeti ma, am stat in spital o luna, alaturi d sotu meu,(apropo are 30 de ani)....si vazandu l ca a ajuns la 50 kg si tot nu e bine deloc, si oameni,..colegi de camera care mor in sala..sau ies,,,nu intr o stare prea buna....nu e deloc placut!Apelezi..la tot felul de lucruri, incerci,,si te rogi!
Atat..am avut de zis....cam mult stiu!Fiecare e liber la deciziile sale in viata si nu judecati unele lucruri (recunosc sunt si sarlatani- am avut si eu...momente de neliniste asupra dlui), dar la fel de barbar a fost si 1 medic,din a carei cauza a ajuns, intr o cauza asa de grava sotu meu, fiind internat 1 data pt o mancarime nedefinita presupusa de la ficat,,si a ajuns..intre timp cu icter, stari d voma si slabire rapida(piele si os), etc!Am zis asta in ideea,, ca nimeni nu e perfect,,,atat mediciicu tratamentele lor cat si unele tratamente iti pot folosi...sau dauna!
Atata am avut de zis...va doresc o zi frumoasa..si multa sanatate!
Cu drag, Vanda

Ai dreptate,si tatalui meu i se spusese ca are ciroza si dupa ce si-a taiat de sub limba situatia lui s-a imbunatatit si a mai trait 20 de ani.Asta nu presupune insa sa renunti la tratamentul medicamentos,ci pur si simplu se zice ca sub limba se aduna tot veninul din corp,tot ceea ce este rau.
Si intr-adevar,oamenii bolnavi au venele de sub limba mai inchise la culoare,bolnvii de ficat chiar aproape negre.
Nu e o prostie ci doar o alternativa la tratarea bolilor noastre.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 11:15

bunica mea se ocupa cu "taiatul sub limba" si a fcut bine la multi oameni, erau si cei care aveau hepatita in ultimul grad si medicii nu aveau ce sa-i mai faca si bunica i-a facut bine, deci nu judecati fara sa aveti fapte concrete. Este adevarat ca taiatul sub limba se face doar pt hepatita si orice boala a ficatului. Dak va interesea-za sau ave-ti nevoie pt cineva bolnav asta e id meu: QQANA_13@YAHOO.COM
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 12:08

Ba este adevarata procedura. Tata cand era mic a avut hepatita si nu i-a trecut cu tratament. Dupa care s-a dus la cineva si l-a taiat sub limba. Si ghicitzi ce? S-a facut bine:)
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 12:26

Domnisoara studenta la medicina, iti dau dreptate. Practica taiatului sub limba devine logica atunci cand o persoana are probleme cu pronuntia dar vad ca lumea crede ca aceasta procedura medicala este un fel de leac universal pentru acnee, hepatita, etc, ceea ce mi-e greu sa cred. Oana spune ca "erau unii care aveau hepatita in ultimul grad" si s-au vindecat. Mi-e greu sa cred asa ceva, un ficat care se afla in acest stadiu este unul necrotic, carcinos, daca medicii nu dadeau sanse respectivilor bolnavi ma indoiesc ca rezolvarea a venit prin taierea venelor sublinguale. Poate ca unii s-au vindecat prin autosugestie, toata lumea a auzit de efectul Placebo. Eu i-am dat bunicii mele un M&M odata, mi-a zis ca o doare capul foarte tare si eu i-am dat o bomboana si i-am zis ca e un analgezic nou-aparut si surpriza! Mi-a zis ca i-a trecut durerea in 15 minute! Pentru ca ea era convinsa ca "pastila" respectiva isi face treaba, nu s-a mai gandit la durere, s-a calmat singura. Poate asa functioneaza si taiatul sub limba pentru cei care se vindeca de diverse dar ma indoiesc ca sunt in faza terminala si se vindeca asa, miraculos. Deja se exagereaza cand spunem chestii de acest gen, chiar o sa ma interesez mai bine despre subiect, o sa-mi intreb colegii de munca, doctori si o sa va spun ce au zis.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 12:56

Incep prin a mentiona ca sunt MEDIC. Nu va sfatuiesc sa apelati la astfel de metode. NU AJUTA LA NIMIC. In cazul unei persoane sanatoase, nu afecteaza cu nimic, in cazul in care sunt respectate toate normele asepsiei si antisepsiei(sa nu se infecteze). Acneea ... Mergeti la un consult dermatologic. Depinde mult de cauza. Poate fi vorba fie de o infectie, fie de un dezechilibru hormonal, fie de un exces al secretiei de sebum(in mare....pentru ca mai sunt si alte cauze). Nu am putut decat sa ma amuz copios in legatura cu aceasta metoda naiva. VA ROG NU VA LASATI INSELATI! Nu are nici o baza stiintifica! Mergeti la un dermatolog BUN si veti rezolva problema!
alessya87 Avatarul lui alessya87
Citeaza Raspunde

Postat de alessya87 pe 15 Mai 2010 la 13:32

Imi pare rau pentru cele care considera ca daca traim in secolul 21 inseamna sa renuntam total la leacurile "babesti"! De la inceput vreau sa fie clar ca eu nu sunt de acord cu aceasta metoda a taiatului sub limba pur si simplu pentru ca mi se pare scarbos... Dar am mai zis asta odata, la un subiect despre acnee: medicina e o farsa! Imi cer scuze pentru cele implicate direct, dar se stie ca in lumea asta, in orice industrie it's all about the money! E foarte usor sa recomanzi diferite medicamente care iti fac mai mult rau acneei (stiu, am luat MULTE), mai ales antibioticele si Roaccutanul acela... Cand se stie foarte bine ca metodele traditionale sunt cele mai eficiente. Medicina si famaceutica, cosmetica si toate celelalte sunt un lant intreg de interese! Ei stiu foarte bine cum sa-ti ia banii, te trimit la farmacie dupa cele mai scumpe medicamente, cand sunt si ei constienti ca cel mai bun leac e in natura! Dar daca ar spune asta, ar ramane fara bani, farmaciile ar da faliment si tot asa! E un intreg sistem care ne "papa" banii, in aceasta lume care se doreste a fi "moderna", cu o tehnologie avansata. Imi pare rau sa va spun, dar eu cred ca exista in natura si un leac pt cancer, mult mai ieftin decat ucigatoarele metode chimice, doar ca industria medicala a platit mult pentru ca el sa nu fie divulgat! NIMENI nu-si doreste ca lumea sa se suprapopuleze, asa ca se aduc tot felul de boli din lumea animala si se introduc la noi! Altfel cum va explicati ca mai demult nu exista virusul AH1N1? Credeti ca acele conditii de mediu de care se tot vorbeste l-a creat? Sau SIDA? NU, omul le-a introdus!
Poate o sa ziceti ca sunt nebuna, dar credeti-ma, din disperarea de a scapa de acnee, am citit O GROAZA de carti "interzise" pe piata (tocmai de medici!) si m-am documentat ENORM! Am studiat psihologia si pot sa va spun ca psihicul uman are o mare legatura cu vindecarea noastra, trebuie doar sa existe putin Placebo (cu referire la bomboana de M&M:>)...

Asa ca eu va dau un sfat (nu ca as fi eu in masura sa le dau, dar...): Nu mai credeti ca tot ce inseamna "modern" sau "avansat" inseamna neaparat si MAI BUN! Tot ce avem nevoie se afla in natura lasata de Dumnezeu. Nu e "overrated" ce spun eu acum. Trebuie doar sa deschidem putin ochii si sa nu ne mai lasam inselati de cei care nu ne vor neaparat binele, ci doar banii... TRIST, dar ADEVARAT!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 13:35

buna,
am tot citit pe aici pareri pro si contra, as vrea sa va spun si eu o parere. Tatal meu a apeleat la aceasta metoda in urma cu multi ani cand a facut si ce-a de-a treia hepatica, cand medicii nu ii mai dadeau nici o sansa si cand transaminazele erau varza, analizele in general erau f proaste. Nu ma pricep f bine la termeni medicali, insa va spun numai atat, dupa ce i-a taiat sub limba o femeie dintr-o localitate din bucuresti, analizele s-au schimbat total, pana si medici s-au mirat. Ce sa intamplat ? a mai trait 20 de ani! eu zic ca are efect si ca, chiar daca medici nu recunos , este un remediu. Respect f mult medicii, dar uneori trebuie sa mai recurgem si la metode naturiste. Asa ca daca aveti nevoie incercati si asta nu aveti nimic de pierdut. Eu stiu ca are efect numai ptr hepatita.
sweet Avatarul lui sweet
Citeaza Raspunde

Postat de sweet pe 15 Mai 2010 la 13:39

SI EU AM FACUT ACEST LUCRU ACUM CATIVA ANI DUPA CE AM MESR PE LA VREO 4 SAU 5 MEDICI SI NIMENI NU IMI SPUNEA CE AM SAU SA IMI DEA CEVA TRATAMENT SA MA SIMT MAI BINE. MA SIMTEAM FOARTE RAU ERAM FOARTE PALIDA FOARTE OBOSITA DOARMEAM INTRUNA SI ZIUA SI NOAPTEA NU MANCAM DECAT O DATA PE ZI 2 FELII DE PAINE PRAJITA SI O CANA DE CEAI PT CA NU PUTEAM ALTCEVA SI AVEAM VARSATURI DE VREO 5 ORI E ZI UN LICHID GALBEN VERZUI.AM FOST ASA VREO 2 SAPTAMANI IN CARE AM MERS LA MEDICI AM AJUNS CHIAR SI LA URGENTA SI NIMIC SA IMI FACA BINE DOAR IMI FACEAU O INJECTIE IMI DADEAU METROCLOPRAMID SI NIMIC MAI MULT.BUNICA MEA A AUZIT PRIN VECINI DE TAIATUL ASTA DE SUB LIMBA SI AM MERS SA FAC FARA SA STAU PREA MULT PE GANDURI PT CA NU MAI PUTEAM SA REZIST SI NU IMI PARE RAU. CREDETI MA CHIAR DIN ZIUA RESPECTIVA AM INCEPUT SA MA SIMT MAI BINE AM INCEPUT SA MANANC SA DORM MAI PUTIN SI TOATE AU REVENIT LA NORMAL INCET INCET SI POT SA SPUN CA AM DEVENIT OM NORMAL.NU CREDEAM IN CHESTII DE GENUL ASTA DAR AM TRAIT O PE PIELEA MEA SI AM VAZUT CU OCHII EI CE POT FACE ASTFEL DE LUCRURI.
alessya87 Avatarul lui alessya87
Citeaza Raspunde

Postat de alessya87 pe 15 Mai 2010 la 13:49

A, si ca sa nu fiu inteleasa drept o anarhista (pentru ca stiu ca o sa-mi iau in cap pe cele din lumea medicala), eu NU zic ca medicina e proasta! NU, uite, chirurgia salveaza vieti zi de zi, in cazul accidentelor sau a unor boli precum apendicita, etc. Dar nici asta nu e o solutie, decat atunci cand ea e si perforata. Vedeti voi, toate organele ne sunt necesare, altfel ele n-ar mai exista! Dupa ce iti scoti apendicele, apar alte si alte probleme, care necesita medicamentatie si tot asa. Intelegeti de unde ideea cu lantul de interese?
Sa va mai dau un exemplu, de data asta personal. Eu am fost la dermatolog si mi-a dat antibiotice. Eu am fost reticenta inca de la inceput pentru ca detest sa iau medicamente. In fine. O luna mi-a trecu, a fost bine. Apoi au izbucnit din nou. SI MAI MULTE. Normal, a urmat o noua programare, alte medicamente, etc. Ei STIU ca un medicament poate face bine intr-un loc, dar face si RAU in altul. Sunt enorm de multe contraindicatii pe prospecte! Uite, voi stiati ca "antibiotic" = ANTI VIATA??? anti-bio, "bio" insemnand VIATA! Dragele mele, antibioticele ucid tot ce insemna viata in organism, si cele rele (acneea) si cele bune. Ca si Roaccutanul - cea mai MARE porcarie (scuzati limbajul!)!!! Un derivat al vitaminei A, FOARTE puternic, care te "bombardeaza" cu vitamina A, scazand efectul celorlalte vitamine din corp! Noi trebuie sa luam PRO-BIOTICE, NU antibiotice!!! De ce nu sunt atat de cunoscute in lumea medicala, va intrebati? A, pai pentru cele NU TE TRIMIT INAPOI LA DOCTOR, de-aia!!!

Imi pare rau ca sunt atat de revoltata, dar mie medicii mi-au facut mult rau, mai mult decat bine. Ii iubesc pt. simplul fapt ca l-au scapat pe tatal meu de un apendice perforat... Atat. Si nu zic ca ii e mai bine. Dar ma bucur ca e in viata!...

Asa ca va rog, nu subestimati puterea naturii si nu supraestimati asa-zisii "specialisti". Dar aveti grija ca unele metode "babesti" sunt periculoase! Exista specialisti in plante si metode naturiste, dar se gasesc greu pt ca practica lor nu este atestata (sic!)... Da, acum stiti de ce!...

Numai bine, doamnelor!
envy005550 Avatarul lui envy005550
Citeaza Raspunde

Postat de envy005550 pe 15 Mai 2010 la 14:27

Buna,am hepatita tip B,iar doctorii nu mi-au dat absolut nici un tratament si nici nu mi-au zis cum se vindeca sau ceva sa ma ajute.M-a lasat in ceata completa si din dorinta de a scapa de aceasta problema m-am documentat pe net despre tratamente ...nimic concret nici pe aici.Dau milioane pe analize pe care le duc la medicul specialist care imi zice ca sunt bune si sa le refac dupa cateva luni,atata tot.Sincer m-ar interesa sa incerc metoda cu taiatul sub limba.De mica am stat prin spitale si doctorii nu m-au ajutat cu nimic.Am avut si accnee si atatea sfaturi cu sa te duci la dermatolog ,toti prietenii mei pe care ii stiu ca s-au dus au aratat mai rau decat inainte sa se duca,inclusiv eu.Intr-un final am apelat la natura care nici nu iti mananc banii si sincer a avut efect.Nu zic ca toti dermatologii sunt la fel doar ca trebuie sa ai noroc sa gasesti unul bun.Ultima oara am fost la un dermatolog care imi scotea personal punctele negre si cand ma duceam la control faceam infuzie cu musetel in cabinetul lui,dintre toate tratamentele pe care le-am primit pt acnee acela mi s-a parut eficient.Poate si medicamentele au efect in cazul anumitor persoane insa pentru foarte putine de aceea cand iei ceva naturist stii ca cel putin nu prea are cum sa-ti faca rau,eu cel putin nu am avut niciodata vreo problema de la produsele naturiste,pe cand antibioticele si tot felul de medicamente n-au facut decat sa ma simt rau si mi-au distrus ficatul.
Va doresc sa fiti sanatoase!...
Citeaza Raspunde

Postat de envy005550 pe 15 Mai 2010 la 14:28

Buna,am hepatita tip B,iar doctorii nu mi-au dat absolut nici un tratament si nici nu mi-au zis cum se vindeca sau ceva sa ma ajute.M-a lasat in ceata completa si din dorinta de a scapa de aceasta problema m-am documentat pe net despre tratamente ...nimic concret nici pe aici.Dau milioane pe analize pe care le duc la medicul specialist care imi zice ca sunt bune si sa le refac dupa cateva luni,atata tot.Sincer m-ar interesa sa incerc metoda cu taiatul sub limba.De mica am stat prin spitale si doctorii nu m-au ajutat cu nimic.Am avut si accnee si atatea sfaturi cu sa te duci la dermatolog ,toti prietenii mei pe care ii stiu ca s-au dus au aratat mai rau decat inainte sa se duca,inclusiv eu.Intr-un final am apelat la natura care nici nu iti mananc banii si sincer a avut efect.Nu zic ca toti dermatologii sunt la fel doar ca trebuie sa ai noroc sa gasesti unul bun.Ultima oara am fost la un dermatolog care imi scotea personal punctele negre si cand ma duceam la control faceam infuzie cu musetel in cabinetul lui,dintre toate tratamentele pe care le-am primit pt acnee acela mi s-a parut eficient.Poate si medicamentele au efect in cazul anumitor persoane insa pentru foarte putine de aceea cand iei ceva naturist stii ca cel putin nu prea are cum sa-ti faca rau,eu cel putin nu am avut niciodata vreo problema de la produsele naturiste,pe cand antibioticele si tot felul de medicamente n-au facut decat sa ma simt rau si mi-au distrus ficatul.
Citeaza Raspunde

Postat de envy005550 pe 15 Mai 2010 la 14:28

Citeaza Raspunde

Postat de envy005550 pe 15 Mai 2010 la 14:29

Scuzati ca am postat de vreo 3 ori acelasi lucru pur si simplu s-a postat singur asa,probabil de la virusi :D
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 17:17

Medicina e o farsa?!!!!!! Medicina, care dateaza din antichitate si care este rezultatul atator studii si experimente, este o farsa? Draga mea, daca medicina era o farsa, inca se murea de apendicita si de abces la masele! Nu putem sa ne operam singuri, nu putem sa ne transfuzam sange singuri, etc! Nu trebuie sa judecam prin prisma beneficiilor de ordin material aceasta nobila profesie care salveaza vieti. Da, e adevarat, spaga pentru doctori a devenit aproape obligatorie, dar nu sunt ei de vina. E de vina sistemul si tara in care traim. Stau pe salarii de mizerie si e normal sa vrea recunostinta si de ordin financiar. Si in afara de asta, noi, pacientii, i-am invatat cu mici atentii (sau mari, dupa caz). Viata noastra e in mainile lor si nu avem ce face, trebuie sa le dam dreptul. Nu e normal, dar nu putem schimba nimic. Decat sa-ti moara copilul cu zile, iti vinzi si casa, numai sa-l scapi.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 15 Mai 2010 la 18:21

pentru "liboteanu"

Te rog frumos sa dai cat mai multe informatii (sau unde pot gasi) despre regimul alimentar care trebuie urmat de o persoana cu exces de sebum. MULTUMESC
alicata Avatarul lui alicata
Citeaza Raspunde

Postat de alicata pe 15 Mai 2010 la 20:45

tatal meu a avut hepatita B a mers la un medic l-a taiat sub limba,curs mult sange negru si surpriza: la urmatoarele analize i-au iesit transaminazele perfect, si apropos tata nu este deloc ignorant,ignoranti sunt unii dintre cei care fac pe desteptii pe acest forum si jignesc oamenii aiurea doar pentru ca ei au convingeri si pareri diferite fata de ceilalti...adevaratii ignoranti sunteti voi!
alicata Avatarul lui alicata
Citeaza Raspunde

Postat de alicata pe 15 Mai 2010 la 20:58

cat despre "medicul"care s-a bagat in seama pe forum nu pot spune decat ca-mi provoaca sila,scarba,dezgust si ce mai vreti voi....datorita voua care considerati ca medicina naturista si leacurile babesti sunt niste porcarii oamenii refuza sa le mai incerce si mor cu zile pt ca ii omoratii voi prin spitale cu diverse chimicale si nenorociri...ca sa nu mai spun ca daca nu au bani si nu va baga nimic in buzunare aveti voi grija sa-i trimite-ti pe lumea cealalta mai repede! sa va fie rusine eu daca eram medic nici nu as fi avut tupeul sa intru si sa-mi dau cu parerea despre asa ceva pentru ca se stie rivalitatea dintre medicina naturista si aceasta moderna....sau poate ati uitat ca inainte de voi au existat vracii,medicii din antichitate care se foloseau de diferite ierburi sa faca leacuri si care v-au deschis voua calea spre ceea ce numiti voi acum medicina ( medicamente chimice care mai mult ne baga in pamant!)
Pt voi am 3 cuvinte de spus : MARS LA RAHAT
Citeaza Raspunde

Postat de envy024075 pe 15 Mai 2010 la 21:47

Dupa cum vad s-au cam "incins" lucrurile pe forum dar e ceva obisnuit la un popor cum sunt romanii care critica absolut orice,care s-au invatat sa combata orice informatie facandu-i ignoranti,prosti,din evul mediu,mai stiu eu cum s-au adresat unele persoane aici.eu am deschis acest subiect pt cei care au incercat multe tratamente si care chiar sufera din cauza problemei lor.Bineinteles ca cei care au comentat nu cunosc tortura psihica la care te supune acneea si nici nu le doresc pt ca vorbesc(ei) in necunostinta de cauza.De fiecare data imi vine sa comit o nebunie cand cineva imi sugereaza dermatologul.Chiar credeti ca sunt asa de ingusta si inca nu am fost la "o cireada" de dermatologi?Nu credeti ca am apelat la aceasta metoda(taiatul sub limba) pt ca m-am vindecat cu chimicalele recomandate de ei si nu stiu cum sa ma mutilez?.Nu!Am facut-o pentru ca ajungi la disperare si esti dispus sa incerci orice. Cine nu a avut acnee asa severa, nu 2,3 cosulete la menstruatie nu stie ce vorbeste.Nu am incercat sa influentez pe nimeni,acest subiect fiind pur si simplu informativ.Dupa cum am spus eu am cautat informatii/pareri ale oamenilor care s-au taiat sub limba si nu am prea gasit.Asa ca am decis sa imi fac eu si sa spun altora cum a fost.Dupa parerea mea si fara suparare medicii nostri sunt foarte ingusti in gandire,sa nu mai vorbim ca ei dupa ce termina facultatea nu se mai documenteaza de metode noi aparute si nu cauta alternative de tratament.La fel cum spunea o fata aici,si eu m-am documentat mult pe site-uri serioase,studii realizate in diferite universitati(Sua,Franta) si medicii sunt mult mai deschisi la metode naturiste.Ma bucur ca avem oameni de vaza in societate care vor sprijini industria farmaceutica care reprezinta o mare sugativa si care mai mult otraveste oamenii decat sa ii vindece.Numai cand ma gandesc cate pastile am luat eu,cate chimicale,recomandate de celebrii dermatologi,care nu au avut nici un efect.Multumesc dragi medici ca in afara de faptul ca am stricat multi bani,timp, inca am ramas cu "frumoasa" acnee.Chiar sunt recunoscatoare
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 16 Mai 2010 la 08:20

Alessya87, ai trecut cumva la o secta care refuza ajutorul medical? Sunt sigura ca problema ta are o rezolvare de ordin medical...totul e sa fie dublata de o alimentatie si o viata sexuala echilibrata...e adevarat, exista interese materiale, dar oare la coafor nu dai bani ca sa-ti pui moate?
Envy 024075, cred ca esti revoltata pentru ca produsele naturiste nu se vand...asta e , lumea cumpara o data, verifica ineficienta lor si nu mai cumpara...personal, nu m-am facut niciodata bine cu leacuri babesti, desi am incercat si terapii alternative....
Cat despre domnisoara care a apelat la taiatul sub limba, simpla mentionare a faptului ca a scos lama noua din tipla (ca sterilizarea nici nu e necesara) imi da frisoane...despre cat de inapoiati am ramas in secolul XXI...lumea se va trezi probabil dupa ce unul va face septicemie, dar, daca e ingramadit, va da vine pe "voia lui Dumnezeu", nu pe propria ignoranta...
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 16 Mai 2010 la 08:23

Ceea ce am scris e valabil si pentru alicata....
Pagini: 1 2 3 4 >>
Sari la pagina:

Inchide Setari

Off