Info
X
info

Ajutor, am o ciuperca a unghiei piciorului de care nu pot scapa ...
Pagina 1 din 4

Toate forumurile » Frumusete » Altele » ajutor, am o ciuperca a unghiei piciorului de care nu pot scapa ... » Pagina 1 din 4

Voteaza:
Rating curent ajutor, am o ciuperca a unghiei piciorului de care nu pot scapa ...: (3.6 din 44 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "ajutor, am o ciuperca a unghiei piciorului de care nu pot scapa ..."

Ultimul post pe 20 Iulie 2017 la 19:45 • Ultima pagina a discutiei »

envy_163516 Avatarul lui envy_163516
Citeaza Raspunde

Postat de envy_163516 pe 20 Iulie 2017 la 19:45

Buna,

eu folosesc de cateva saptamani Kitonail si m-a ajutat mult. Seara dupa dus aplic pe unghie (eu avand probleme la unghia de la un picior). Pare sa fie o varianta convenabila ca si metoda de tratament.

Va pup!
M
envy_162786 Avatarul lui envy_162786
Citeaza Raspunde

Postat de envy_162786 pe 4 Noiembrie 2016 la 10:43

Buna ziua!De curand am facut o micoza la un deget de la mana,nu am luat in seama,dar apoi au intervenit dureri mari.Am fost la dr,mi-au dat antibiotic,unguent cu fucidin...si nimic..Am fost la farmacie si mi-au recomandat EXCILOR.Nu imi vine sa cred,de a doua zi s-au vazut rezultate,nu ma mai doaresi dupa 3 zile se vad rezultate vizibile.Nu inteleg de ce nu il recomanda doctorii:(.Asa am scapa mai repede de aceasta ciuperca..
aledina Avatarul lui aledina
Citeaza Raspunde

Postat de aledina pe 19 Martie 2015 la 13:40

Pentru ciuperca piciorului si pentru ciuperca unghiei, cea mai potrivita substanta este clotrimazol-ul. Se gaseste in componenta Canesten.
Problema e ca la noi in tara aceste medicamente nu sunt atat de eficiente cum sunt cele din afara.
Daca doriti sa aplicati un tratament naturist pentru ciuperca piciorului, incercati uleiul din arborele de ceai, ulei de cocos, ulei de lavanda, otet de cidru. Nu are rost sa descriu modul exact cum se procedeaza deoarece sunt metode si metode disponibile pe net. Macar acum stiti ce sa cautati. Un site de pe care am invata multe este cleanfeet.ro. Chiar daca acolo vorbeste mai mult de ciuperca piciorului care in termeni medicali e diferita de cea a unghiei, tot infectie micotica e si tot cu anti-fungice se trateaza.

P.S. Nu ignorati igiena. Dupa tratament trebuie sa aveti grija sa nu recidiveze, asa ca fara transpiratie, fara mers descult prin locuri publice, fara incaltaminte care incinge piciorul.

Toate postarile din "ajutor, am o ciuperca a unghiei piciorului de care nu pot scapa ..."

Pagini: 1 2 3 4 >>
Sari la pagina:
MISSILVY Avatarul lui MISSILVY
Citeaza Raspunde

Postat de MISSILVY pe 27 Martie 2011 la 11:19

buna, am facut rost de-o infectie a unghiei o ciuperca in si sub unghia de la picior. S-a decolorat unghia si au aparut modificari a unghiei (ingrosare, friabilitate). Medicul meu de familie mi-a recomandat Lamisil, dupa aproape 2 tuburi de crema Lamisil ... niciun efect. Voi ati trecut prin asa ceva? Cunoasteti vreun remediu?
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 28 Martie 2011 la 03:15

Da...smulgerea unghiei....
lady_white Avatarul lui lady_white
Citeaza Raspunde

Postat de lady_white pe 28 Martie 2011 la 13:15

Buna, nu am trecut prin asa ceva dar pot sa-ti recomand 2 produse foarte bune ptr orice infectie, rana, arsura, etc. Este vorba de crema cu propolis si firstul( solutie ) de la Forever. Sunt ...fabuloase...eu le-am folosit ptr alta problema si aud zilnic colegi care si-au rezolvat o multime de probleme cu aceste 2 produse.Daca doresti mai multe amanunte vino pe mail elenapopescu_1969@yahoo.com
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 28 Martie 2011 la 14:16

Ce sa-ti spun...Forever..mai puteti minti mult? Zi mai bine ca ai luat teapa cu ele si te chinui sa prostesti si pe altii...
inga67 Avatarul lui inga67
Citeaza Raspunde

Postat de inga67 pe 28 Martie 2011 la 15:28

Ai putea folosi alternativ fie cateva mostre de incercare (si daca are rezultate asa cum am mai avut intr-un alt caz similar) cu crema aloe vera cu propolis (popular numita crema galbena), aloe vera gelly (crema verde) si eventual aloe lips sau spray-ul First cu care ai putea pune comprese din 4 in 4 ore pentru rezultate optime si in maxim cateva zile se poate sa dispara totul, asa cum s-a intamplat cu alta doamna care m-a auzit vorbind in tramvai cu o amica de a mea pe tema eficientei produselor de la Forever Living Products (brevetate pentru combinatii unice, concentratii mari de gel de aloe si puritate) si a care a dorit sa incerce, in loc sa mearga la doctor sa o opereze, caci ii era frica de operatie, instrumente, spital, suferinta, analize...etc...
O mostra costa 0,7 bani, deci poti incepe cu 10 ron, adica 7 mostre de crema galbena si 7 mostre de crema verde, eventual completezi dupa 2 zile, daca mai e cazul cu spray-ul (mic) 15 ron si lips maxim 20 ron functie de cursul valutar, produsele fiind in euro, doar acele mostre fiind in ron.
Daca vrei in prealabil mai multe informatii, scrie-mi pe adresa: ingrid.anastasescu@yahoo.com
Citeaza Raspunde

Postat de inga67 pe 28 Martie 2011 la 15:32

Ar fi bine sa iti tii parerile pentru tine, daca nu vorbesti din proprie experinta...Sunt multi ca tine care desi au mult timp la dispozitie, in loc sa se informeze asupra mai multor variante si sa vina cu solutii, arunca cu noroi...pentru ca doar de asta sunt in stare...sa darame poate orice prost, sa construiasca ceva e nevoie de cunostinte, pasiune, talent, abilitati speciale...
Inchide gurita ca faci curent! Cine se asemana, se aduna.. Noi ii lasam sa vina la tine pe cei care iti seamana si asteptam sa vina la noi, pe care care doresc sa incerce si apoi sa ne spuna ce rezultate au avut.
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 28 Martie 2011 la 20:33

Fugi de-aici cu informarea...mintiti de ingheta apele..
antipatica Avatarul lui antipatica
Citeaza Raspunde

Postat de antipatica pe 28 Martie 2011 la 20:36

De la: inga67, la data 2011-03-28 15:32:20Ar fi bine sa iti tii parerile pentru tine, daca nu vorbesti din proprie experinta...Sunt multi ca tine care desi au mult timp la dispozitie, in loc sa se informeze asupra mai multor variante si sa vina cu solutii, arunca cu noroi...pentru ca doar de asta sunt in stare...sa darame poate orice prost, sa construiasca ceva e nevoie de cunostinte, pasiune, talent, abilitati speciale...
Inchide gurita ca faci curent! Cine se asemana, se aduna.. Noi ii lasam sa vina la tine pe cei care iti seamana si asteptam sa vina la noi, pe care care doresc sa incerce si apoi sa ne spuna ce rezultate au avut.

sa fim seriosi totusi...sunt reprezentant forever, am incercat fiecare produs in parte..nu e corect raportul pret calitate. nu trebuie sa lasati nimic voi sau noi...clar e ca sunteti falsi,mincinosi, si vindeti si minciuni.

lady_white Avatarul lui lady_white
Citeaza Raspunde

Postat de lady_white pe 29 Martie 2011 la 17:21

Sunt convinsa ca vorbesti doar din auzite si nu ai folosit produsele altfel n-ai vorbi asa ...eu chiar le-am folosit si-mi plac...si nu numai eu ci si prietene apropiate ...nu inteleg de ce exista la noi, la romani, aceasta tendinta de a critica tot si mai ales...ceea ce este foarte grav...sa vb din auzite. Cat despre ...iar Forever...da, iar Forever... de ce nu...mi se pare o reactie ciudata din partea ta fiindca mi se pare de bun simt ca, daca poti ajuta pe cineva, s-o faci. Observ din ce in ce mai des ca ne-am uitat insusirile de bunatate, altruism, spirit de intr-ajutorare care ne erau caracteristice in trecut. Ar trebui sa incercam sa gandim de doua ori inainte de a vb sau a denigra pe cineva sau ceva...iar daca ai folosit si nu ai fost convinsa te rog sa-mi spui si-mi voi cere scuze...Inca ceva...n-are nici o legatura cu acest subiect...hai sa incercam sa fim mai buni, hai sa ne purtam cu ceilalti asa cum am dori sa se comporte ei cu noi...ganditi-va la asta...mi-as dori sa incercam sa facem ceva ptr a schimba lucrurile in bine...
Citeaza Raspunde

Postat de inga67 pe 29 Martie 2011 la 19:29

Pai ce cauti Antipatica sa mai ramai reprezentant Forever? Nu stii ca poti face cerere de anulare a acestei calitati, dar si ca iti poti primi banii inapoi pentru produsele care nu te-au satisfacut? Fa-te draga reprezentant al companiilor farmaceutice si descrie-ne pe larg experientele de acolo, mai ales raportul calitate lipsa/pret pe masura al medicamentelor...Si nu uita sa ne scrii ce remedii sunt in spital si in farmacii dupa ce ai busit ficatul, rinichiul si inima...
Ce crezi ca iti ofera farmacia la un medicament de 15 ron pt 30 tb echinaceea? Scade te rog TVA, scade profitul lor si vezi de vreo 5 ron cam cata echinaceea de buna calitate iti da ca sa nu te mai imbolnavesti de gripa...Pai poti sa compari un produs brevetat cu unul de pe piata romaneasca invadata de falsuri? E ca si cum as compara o campioana olimpica de talie mondiala precum Nadia Comaneci cu nepoata vecinului care poate sa faca si ea spagatul in scara blocului...Dar, oricum, noi, reprezentantii corecti cu clientii nostri si cu adevarat informati direct de la sursa, va multumim ca nu ne faceti concurenta...Boala se "trateaza" la doctor, spital si farmacie...noi ne ocupam de starea de bine, fara a mai trece prin suferinta...Unii se ocupa cu sicrie si ingroapa mortii, altii se ocupa de nunti si botezuri unde omul e vesel si se simte bine...Alegerea ne apartine...
antipatica Avatarul lui antipatica
Citeaza Raspunde

Postat de antipatica pe 31 Martie 2011 la 15:06

De la: inga67, la data 2011-03-29 19:29:45Pai ce cauti Antipatica sa mai ramai reprezentant Forever? Nu stii ca poti face cerere de anulare a acestei calitati, dar si ca iti poti primi banii inapoi pentru produsele care nu te-au satisfacut? Fa-te draga reprezentant al companiilor farmaceutice si descrie-ne pe larg experientele de acolo, mai ales raportul calitate lipsa/pret pe masura al medicamentelor...Si nu uita sa ne scrii ce remedii sunt in spital si in farmacii dupa ce ai busit ficatul, rinichiul si inima...
Ce crezi ca iti ofera farmacia la un medicament de 15 ron pt 30 tb echinaceea? Scade te rog TVA, scade profitul lor si vezi de vreo 5 ron cam cata echinaceea de buna calitate iti da ca sa nu te mai imbolnavesti de gripa...Pai poti sa compari un produs brevetat cu unul de pe piata romaneasca invadata de falsuri? E ca si cum as compara o campioana olimpica de talie mondiala precum Nadia Comaneci cu nepoata vecinului care poate sa faca si ea spagatul in scara blocului...Dar, oricum, noi, reprezentantii corecti cu clientii nostri si cu adevarat informati direct de la sursa, va multumim ca nu ne faceti concurenta...Boala se "trateaza" la doctor, spital si farmacie...noi ne ocupam de starea de bine, fara a mai trece prin suferinta...Unii se ocupa cu sicrie si ingroapa mortii, altii se ocupa de nunti si botezuri unde omul e vesel si se simte bine...Alegerea ne apartine...

inga fa bine si vinde iluziile de gneul asta altora nu mie pentru ca eu sunt satula de ele. fa frumos punctele necesare atingerii unui nou rang si taci, sa nu te faci de ras. cati oameni sunt multumiti de produsele forever? Repet minte-i pe altii nu pe noi. Faimoasele produse forever, sunt doar scumpe si atat tot. A sa nu mai zic de minunatul deodorant, care te mentine proaspat, si nu mirosi aiurea, vaiiii, la prima aplicare, vai, e asa minunat, de puti de pleaca toti de langa tine, iar in momentul in care ceri explicatii, sponsorului de exemplu, zice, a da ai multe toxine de aia miroase urat, trebuie sa iei nush care gel,pentru dexintoxifiere...bla bla bla..pasta de dinti,n-are nimic toxic nimic...dar mai bine folosesti sarea de bucatarie, lip-ul de buze,minunaaat, scapi de negi, scapi de orice, cand incolo..mai bine iei banalul strugurel de 1 leu de la farmacie. Si da alegerea ne apartine, asadar nu impuia capul nimanui cu produsele minune de la forever..ocupa-te de starea proprie mintala, ca ...e nevoie.. auzi..produs brevetat..bla bla bla...
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 31 Martie 2011 la 15:57

MISSILVY Avatarul lui MISSILVY
Citeaza Raspunde

Postat de MISSILVY pe 1 Aprilie 2011 la 22:56

doamnelor, domnisoarelor ... cu problema mea... cum ramane? nu are rost sa va certati. Daca puteti ... ajutati-ma ... vine vara ... vine vremea sandalelor si a papuceilor ... si eu ... am dat-o in bara ... daca imi cade si unghia ...
danielazamfir Avatarul lui danielazamfir
Citeaza Raspunde

Postat de danielazamfir pe 2 Aprilie 2011 la 07:22

incearca un tratament care n-are nici o legatura cu farmacia. Uite am si eu aceeasi problema la degetul mare al piciorului si am citit undeva (nu mai stiu unde) ca ajuta mult daca zilnic, dupa ce ai facut dus, umezesti unghia si pui pe locul respectiv bicarbonat de sodiu apoi 'invelesti ' unghia cu un plasture . Mai poti sa pui compresa cu otet si tot asa, invelesti unghia. Eu asa am facut si vad ca a inceput sa creasca unghia curata, insa trebuie sa ai rabdare. Toate bune !
dusa_carmen_mihaela Avatarul lui dusa_carmen_mihaela
Citeaza Raspunde

Postat de dusa_carmen_mihaela pe 2 Aprilie 2011 la 07:31

buna!ar fi cazul sa consulti un medic dermatolog ,la mine a fost aceeasi problema si a fost pzoriazis .mergi la medic.nu m ai folositi tot felul de unguiente care v ar putea cauza si cheltuiti si multi bani ,se fac creme preparate care v ar folosi .bafta multa! sanatate
envy027631 Avatarul lui envy027631
Citeaza Raspunde

Postat de envy027631 pe 2 Aprilie 2011 la 07:52

buna ziua. si eu am avut o porcarie din asta si nu cu creme am scapat ci cu tratament cu pastile .mergi la farmacie si cere nu mai stiu precis lamisil sau orungal la farmacie te ajuta farmacistele, se ia o doza de o luna si ai scapat.
eu am patit asta acum 4-5 ani si am tot incercat cu tot felul de creme dar nu am facut nimic asa ca disperata am intrebat la farmacie si mi-au dat cred ca lamisil dar sa nu gresesc intreaba acolo nu exista decit un madicament pe cale orala
in citevs luni unghia isi revine perfect la normal si ai scapat definitiv cel putin eu asa am procedat si credema arata groaznic si nu mai speram sa scap .este bine sa dai si cu crema concomitent
mult succes
envy022085 Avatarul lui envy022085
Citeaza Raspunde

Postat de envy022085 pe 2 Aprilie 2011 la 07:59

orungal(antibiotic) 7 zile, canesten (unguent), dimineata si seara si solutie castelani, o data la 3 zile....
orungal...2 patile la 12 ore/7 zile(23 zile pauza)
canesten, se foloseste pe degetele de la picioare si intre degete.....2 ori/zi
castelani(este o solutie care seamana cu ,carminul,)se foloseste in jurul unghiilor ,cu un betisor de urechi, se ia solutie si se da de jur 'imprejurul unghiilor...1/3 zile....
tretamentul este de 3 luni ! nu'l poti intrerupe ,pt ca nu ai facut nimic ! orungal este cel mai scump (cam 130 ron pt 7 zile) dar merita...
Succes ! si feriti'va de saloane unde igiena este precara ! saumai rau...''afara vopsit gardul ,inauntru' leopardul'''.....
envy027631 Avatarul lui envy027631
Citeaza Raspunde

Postat de envy027631 pe 2 Aprilie 2011 la 08:05

am vazut ca a mai scris cineva de pastile asa este cum ti-am mai scris este vorba de orungal nu de lamisil pastile, este scump dar merita toti banii succesul este sigur
albastrea13 Avatarul lui albastrea13
Citeaza Raspunde

Postat de albastrea13 pe 2 Aprilie 2011 la 08:10

Incerarca "Citrovital" sau "Citrosept" picaturi (uz extern si intern) .Sper sa te ajute.
Multa sanatate!
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 08:12

Ciuperca pe care o ai se numeste onicomicoza(infectia fungica a unghiei).Singurul remediu care da rezultate este un gel XONYX ,pe care il folosesti de doua ori pe zi,dimineata si seara,pe o perioada de trei pana la sase saptamani.Acest gel il gasesti pe net sau la farmaciile Dona.
Ai grija ca,daca nu o tratezi,iti poate afecta si celelalte unghii.
In acesta situatie am fost si eu,dar am fost la un dermatolog care mi-a recomandat acest gel dupa patru saptamani unghia a revenit la normal.
Sanatate si numai bine!
amievm Avatarul lui amievm
Citeaza Raspunde

Postat de amievm pe 2 Aprilie 2011 la 08:49

Violet de gentiana mi-a recomandat o cosmeticiana. Se leaga unghia cu vata imbibata in violet de entiana si se acopera cu o folie, sa stea cat mai mult pe unghie. Cand se usuca se inlocuieste si tot asa pana la vindecare.Sanatate !
cornelia Avatarul lui cornelia
Citeaza Raspunde

Postat de cornelia pe 2 Aprilie 2011 la 08:50

Servus,

Cumpara CITROSEPT de la orice magazin de produse naturale: este un ulei concentrat (80%) de simburi de grepfruit. Spala piciorul, curata putin sub unghie (apare ca un fel de scuama...) si da-te zilnic, de 2-3 ori pe unghie si pe sub unghie. In citeva zile incepe sa se vada efectul..
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 09:12

gelul se cheama nonyx,nu xonix,am inteles ca e eficient.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 09:16

Eu ti-as indica sa condulti un dermatolog
cristina_branzan Avatarul lui cristina_branzan
Citeaza Raspunde

Postat de cristina_branzan pe 2 Aprilie 2011 la 09:16

scumpa mea, mergi tu la un dr.dermatolog si-ti va da tratamentul adecvat.
nu te mai lua dupa x si y sa cumperi tot felul de creme,bineinteles de la nu stiu ce firme...
asta este doar ,,publicitate''.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 09:40

Mama mea a avut ociuperca de genul cum ai descris tu si stiu ca isi dadea pe unghie cu tinctura de marul lupului, ei i-a trecut. Incearca poate functioneaza si la tine.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 09:45

dupa ce ai taiat unghia atat cat suporti,cureti bine locul cu un instrument steril si aplici batrafen sau elocon.incearca sa eviti sosetele sintetice si incaltamintea fara interior de piele
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Aprilie 2011 la 09:53

p.s. daca niciun tratament local nu da rezultate e posibil sa fie vorba de o candidoza sistemica si atunci trebuie sa iei o medicatie corespunzatoare si cel mai indicat este sa te prezinti la un medic
siviapreda Avatarul lui siviapreda
Citeaza Raspunde

Postat de siviapreda pe 2 Aprilie 2011 la 09:56

Domnisoara,eu te sfatuesc sa nu folosesti nimic de pe ureche.Sotul meu a avut asa ceva si a folosit mii de leacuri de pe net,mergi la un medic dermatolog iti ia tesut de pe unghie pentru a vedea ce fel de ciuperca e si apoi o sa faci analizele pentru a vedea cum stai cu ficatul si apoi o sa iti dea dumnealui tratament adecvat.Eun tratament de 2-3 luni pe noi nea costat cam 300 roni dar efectele sunt benefice,unghia sia revenit ,nu mai doare de loc deci a scapat de ciuperca.bafta
Tanyia Avatarul lui Tanyia
Citeaza Raspunde

Postat de Tanyia pe 2 Aprilie 2011 la 10:05

Buna dimineata, poti incerca tabletele de diflucan sau fluconazol.Asfel tratezi tot organismul nu numai local!Multa sanatate!
Pagini: 1 2 3 4 >>
Sari la pagina:

Inchide Setari

Off