Info
X
info

Cum te imbraci in noaptea de inviere?
Pagina 1 din 1

Toate forumurile » Frumusete » Altele » Cum te imbraci in noaptea de Inviere? » Pagina 1 din 1

Voteaza:

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

envy030404 Avatarul lui envy030404
Citeaza Raspunde

Postat de envy030404 pe 20 Aprilie 2011 la 14:52

As dori sa ma ajutati cu niste sugestii despre cum e ok sa te imbraci in noaptea de Paste. Multumesc anticipat:D
envy022494 Avatarul lui envy022494
Citeaza Raspunde

Postat de envy022494 pe 23 Aprilie 2011 la 08:28

In noapte de inviere trebuie sa combini utilul cu traditia.... asa ca trebuie sa te imbraci cu ceva nou dar si sa fie practic.... Din batrani la biserica femeile mergeau in rochii sau fuste medii sau lungi, si neaparat cu batic pe cap. culorile sa fie neutre (depinde si de varsta) si totusi sa fie o tinuta placuta.Sper a faci alegerea corecta.Sarbatori luminate si bucurii!
nikky21 Avatarul lui nikky21
Citeaza Raspunde

Postat de nikky21 pe 23 Aprilie 2011 la 16:16

nu eu in noaptea de Inviere ma imbrac in pantaloni comod ca e forte aglomerat si noapte si toti cu luminari.
In schimb in prima zi imi iau haine noi fusta sau rochie.
coaja_de_nuca Avatarul lui coaja_de_nuca
Citeaza Raspunde

Postat de coaja_de_nuca pe 23 Aprilie 2011 la 16:35

te duci la magazin, cumperi un sac de iuta si-l imbraci, ce dileme au unii doamne!
athy Avatarul lui athy
Citeaza Raspunde

Postat de athy pe 23 Aprilie 2011 la 16:40

Eu ma imbrac cu ceva blugi negrii,si ceva sacou,sa fiu comoda.In prima zi de pasti se zice ca trebuie sa porti haine noi;),deci la inviere poti sa mergi comod si obisnuit :*
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 23 Aprilie 2011 la 17:36

cel mai tare comentariu coaja_de_nuca
FlorinM Avatarul lui FlorinM
Citeaza Raspunde

Postat de FlorinM pe 23 Aprilie 2011 la 21:48

Voiba cuiva de mai inainte : chiar aveti probleme!
Daca mergeti la Biserica facand parada modei, atuncis sa va fie rusine! ;) Luati pravila bisericeasca, dati la curpins si cautati acolo la ce se mai poarta in Biserici. Biserica e loc de rugaciune, nu de parada modei, ca in cluburi, nu e loc de ispite.
Si daca nu intelegeti care e totusi rostul vestimentatiei decente in biserici, inseama ca educatia noastra are lipsuri mari. Nu mergeti in biserici pt ca acolo merge toata lumea, ca acolo merge vreun baiat de care va place, caci nu va foloseste la nimic.
In fine... Ideea e ca ma deranjeaza sa "aud" astfel de idei. Nu are deloc legatura cu iepurasul... Confuzie etc.
Kαλη Aνασταση σε ολουσ!
cosmination Avatarul lui cosmination
Citeaza Raspunde

Postat de cosmination pe 24 Aprilie 2011 la 17:44

Ce-ai ma nene? Fata a intrebat cum e OK sa te imbraci la astfel de ocazie... nici ca vrea sa faca vreo parada, sau sa atraga atentia... Doamneee, ce mai citisi dumneata printre randuri!!!
Ionyssa Avatarul lui Ionyssa
Citeaza Raspunde

Postat de Ionyssa pe 2 Mai 2011 la 18:42

Deci, a cam trecut Pastele, comentariul meu ar fi de prisos cu privire la ce sa imbraci in noaptea de Inviere. Dar o sa-ti povestesc cum m-am imbracat eu si cum s-au imbracat alte doamne si domnisoare. Eu am purtat singura mea pereche de pantaloni la dunga si singurul sacou pe care-l am in dulap, de culoare maron si niste pantofi fara toc de culoare neagra. Mi-am accesorizat tinuta cu 3 candele de culoare rosie pe care le-am aprins crestineste la mormantul rudelor trecute in lumea dreptilor :). Am avut parul intins, nici urma de machiaj (ca doar nu era sa pup icoana si s-o mozolesc de ruj) si nelipsitul cercel in nas :). Consider ca am avut o vestimentatie decenta pentru biserica dar am constatat ca majoritatea domnisoarelor au venit imbracate ca niste toape, cu blugii rupti si pantofi cu toc de 10 cm, cu parul in toate directiile si cu buzele rosii ca vinul de impartasanie. Am constatat cu stupoare ca femeile satului, trecute bine de a treia tinerete, erau mult mai decent imbracate decat domnisoarele, desi se presupune ca la batranete mintile iti mai pleaca de acasa si nu se prea mai intorc. Eu nu sunt deloc o persoana religioasa dar consider ca trebuie sa faci o diferenta intre stilul vestimentar pe care-l adopti la biserica si stilul vestimentar pe care-l adopti la caminul cultural din sat.