Info
X
info

Cum pot scapa de matreata si caderea parului
Pagina 1 din 2

Toate forumurile » Frumusete » cum pot scapa de matreata si caderea parului » Pagina 1 din 2

Voteaza:

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "cum pot scapa de matreata si caderea parului"

Ultimul post pe 27 Aprilie 2014 la 01:28 • Ultima pagina a discutiei »

Romania_Romanian_1 Avatarul lui Romania_Romanian_1
Citeaza Raspunde

Postat de Romania_Romanian_1 pe 27 Aprilie 2014 la 01:28

Eu mult timp am avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului.
Dupa ce am incercat mai multe produse, fara rezultat, m-am hotarat sa merg la un doctor dermatolog bun.

Doctorul mi-a dat ca tratament un sampon natural anti-matreata pe baza ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Pe langa samponul care mi-a dat doctorul, eu mi-am cumparat si o sticluta cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil).

Am zis ca la inceput sa fie mai puternic samponul, si am pus o parte din ulei direct in sampon sau cateodata direct in mana peste sampon.

Efectele au fost super bune, matreata mea a disparut complet si mancarimea scalpului odata cu matreata.
Un alt aspect placut la sampon este ca nu face spuma cum fac produsele chimice si miroara incredibil de bine…a natura.
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 5 Aprilie 2013 la 07:18

Sampoanele solide de care va spuneam fac parte din gama NATURALINT. Merita sa incercati!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 5 Aprilie 2013 la 07:12

Ani de zile m-am confruntat cu aceasta problema. Tratamentele aplicate nu m-au ajutat. Si nu numai matreata mi-a creeat probleme, ci si caderea parului. Acum folosesc sampoane naturale. Dupa o luna de utilizare, rezultatele au dat roade! Va recomand sa le folositi, nu numai ca am scapat de probleme, dar parul meu acum are firul lucios, are volum! Cred ca am sa cultiv urzici si ardei iute!

Toate postarile din "cum pot scapa de matreata si caderea parului"

Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 2 Mai 2011 la 21:52

va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi pt ca sincer nu stiu ce sa mai incerc si matreata imi da batai de cap,mai ales ca sunt satena inchis si se vede f tare
multumesc!
daissialle Avatarul lui daissialle
Citeaza Raspunde

Postat de daissialle pe 7 Mai 2011 la 06:57

Eu am incercat un sampon de la plafar pe baza se extract de nuc si ginseng. Inca il folosesc. Parul nu mai imi cade asa rau ca inainte, insa din cauza matretii sunt nevoita sa imi spal scalpul o data la 3 zile.
Un remediu pentru matreata nu am gasit, desi am incercat atat clatirea scalpului dupa spalat cu solutie de otet si apa, si clatirea cu ceai de frunze de nuc, si clatirea cu infunzie de pelin.
charise Avatarul lui charise
Citeaza Raspunde

Postat de charise pe 7 Mai 2011 la 08:49

sincer si eu am incercat multe sampoane pentru a scapa de matreata si am ajuns la gama VICHY-dercos;stiu ca este cam scump,dar sincer nu l-as mai schimba cu nimik stiind prin ce am trecut ca sa am scalpul de azi!
zoicas_andreea Avatarul lui zoicas_andreea
Citeaza Raspunde

Postat de zoicas_andreea pe 7 Mai 2011 la 09:08

Un sampon pentru matreata se numeste Nizoral si costa in jur de 50 de ron la 75 ml este foarte eficient se observa impunatatiri de la prima utilizare. Sau un pic mai ieftim decat acesta, Ketodar, la vreo 35 ron seamana cu celalalt produs (se pare ca ar avea aceeasi compozitie )insa este la 100 ml. Aceste sampoane sunt sampoane medicinale si nu trebuie folosite tot timpul. Cele doua sampoane se gasesc in farmacii.
Mult succes.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 7 Mai 2011 la 10:20

ms mult pt sfat
LadyEV Avatarul lui LadyEV
Citeaza Raspunde

Postat de LadyEV pe 7 Mai 2011 la 10:26

Claudia, dupa cum a spus si Charise, samponul antimatreata de la VICHY, gama DERCOS, este extrem de eficient. Au foarte des promotii in farmacii, care iti ofera 2 sampoane la pretul de 65 de lei. Vineaza! :) Pentru inceput trebuie sa folosesti doar acest tratament pina ai scalpul curat. Ulterior e suficient sa il folosesti doar la radacina firului de par, il lasi sa actioneze 15 minute, clatesti si te speli cu un alt sampon pe lungimea firului de par, unul pe care il preferi.
Esential de stiut este faptul ca daca nu vei mai folosi DERCOS la radacina firului de par, matreata reapare.
Am mai facut aceasta recomandare la inca 5 prietene iar problema scalpului inestetic a disparut.
Am avut probleme si cu transpiratia axiala si cea a picioarelor si tot cu tratamente de la VICHY am rezolvat problemele. Niciodata nu m-au dezamagit. Incearca!
makeupsecrets Avatarul lui makeupsecrets
Citeaza Raspunde

Postat de makeupsecrets pe 7 Mai 2011 la 10:52

Buna Claudia, imi pare nespus de rau sa aud ca si tu ai probleme cu matreata, ca multe dintre noi.
Incearca sa folosesti sampoanele medicinale recomandate mai sus de fete, personal am folosit Nizoralul - componenta activa a acestuia (vezi prospect). M-a ajutat foarte mult. S-ar putea ca pe tine sa nu te ajute acea componenta, ci alta asa ca, trebuie sa incerci mai multe produse, pe rand, cam cate 1 luna-2 fiecare, ca sa ii dai timp sa reactioneze. Avand in vedere ca acestea sunt sampoane tratament, citeste cu mare atentie si respecta intocmai instructiunile. Nu te astepta la un rezultat minune peste noapte. Matrata este data de o ciuperca a scalpului si, dupa cum bine stii si tu, cand e vorba de ciuperci e o lupta pe termen lung. Daca perseverezi, ai sa invingi. Nu ai cum sa otravesti constant ciuperca si ea sa te sfideze, va ceda intr-un final.
Ce sa faci dupa terminarea tratamentlui cu sampon: Sterilizeaza-ti toate asternuturile (constant, inca de pe acum), in speta fetele de perna (fierbe-le si calca-le) ca sa nu te recontaminezi. Creaza un mediu toxic pe scalp si pe par pentru ciuperca respectiva. Un medu acid nu este deloc agreeat de catre ciuperca matretii. O solutie ff buna si usor de controlat din punct de vedere a concentratiei este cea constituita dintr-o lingura de sare de lamaie la 1/2 l apa. Daca ti se pare prea oncentrata si te uestura pielea capului, dilueaz-o putin cate putin mana la gradul de suportabilitate (trebuie sa te piste putin, altfel e prea diluata si nu ai rezolvat nimic. Te pisca prntru ca scalpul e iritat de ciuperca).
Buun, de ce e mai buna sarea de lamaie decat otetul si zeama de lamaie? Pentru ca poti doza concentratia, pentru ca nu miroase, pentru ca nu e lipiciasa si pentru ca nu se strica in sticla. Un punct comun cu zeama de lamaie si otetul este ca iti lasa parul stralucitor.
Cum o folosesti: te speli ca deobicei. NU folosesti balsam, pt ca el creaza un mediu propice pentru ciuperca matretii, clatesti bine bine si aplici din belsug pe scalp si par solutia de apa si sare de lamaie. Lasi un mint- doua. Clatesti fara sa insisti, apici o masca din cele fara clatire doar pe par, nu si pe scalp, Usuci, coafezi, esti frumoasa.
Pe cap te speli mai intai de 2 ori pe saptaana (pana ti se pare ca a disparut matreata si apoi cate 1 data pe saptamana. NU renunti la sarea de lamaie niciodata)
Succes, si nu uita sa ne spui cum au decurs lucrurile, te asteptam cu un feedback.
envy003091 Avatarul lui envy003091
Citeaza Raspunde

Postat de envy003091 pe 7 Mai 2011 la 11:10

draga Claudia cu aceeasi problema m-am confruntat si eu insa pana la urma am reusit sa ii dau de kp !!!Ineark urmatoarea masca:un galbenus de ou, zeama de la o lamaie potrivita,5 picaturi de ulei de ricin si 5 picaturi ulei masline(neaparat cantitati egale).dupa aplicare stai cu capul infasurat intr-o casca de baie timp de 30 min.Incearca-o de doua ori pe saptamana si vei vedea rezultatele!!!!iti creste si parul!!!SUCCES.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 7 Mai 2011 la 11:16

Ceau,

Eu am scapat de matreata acum vreo 5 ani si nu am mai avut probbleme de atunci. Imi apare matreata acum doar daca uit sa ma spal pe par. Am folosit sapun cu sulf. Se gaseste la orice farmacie, se gasea cand am cumparat eu. Nu miroase frumos si nu iti lasa parul stralucitor cum fac sampoanele, dar ai timp sa ii aduci stralucire dupa tratatment. Sapun de sulf...sau cu sulf, nu mai stiu sigur, dar intreaba la farmacie. Nu e scump si e excelent. Bafta :)
envy016636 Avatarul lui envy016636
Citeaza Raspunde

Postat de envy016636 pe 7 Mai 2011 la 11:40

Buna Claudia, iti recomand samponul tratament SELSUN Blue pentru par normal/uscat are un ambalaj cu mov la baza cutiei. il gasesti doar la farmacie. pentru caderea parului gsesti tot la farmacie Hairgrow 5% este un spray cutanat pe care il aplici la baza scalpului in zonele cu probleme si il lasi sa actioneze, nu necesita clatire, nu ingrasa parul.
Ai putea sa mergi la un medic dermatolog pentru a primi totusi tratamentul necesar tie. Astefel de probleme au mai multi factori ai aparitiei, stresul poate fi un factor cauzator, carenta unor vitamine din organism, probleme legate de anumite dezechilibre hormonale ale glandei tiroide (pot provoca uscarea pielii de pe tot corpul inclusiv scalpul+caderea parului). Succes! D.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 7 Mai 2011 la 11:44

Eu am m-am facut cu matreata 1996 cind m-am spalat prima oara cu Head&Shoulder la prima aparitie a acestui sampon pe piata. Inainte de asta ma spalam doar cu galbenus de ou sau cu vechiul sampon romanesc de urzica si aveam un par si un scalp impecabil. Daca as fi trait in America probabil castigam multi bani daca ii dadeam im judecata. De atunci a fost un cosmar: matreata cu coji mari, prurit si caderea parului. Am incercat tot ceea ce te-au sfatuit mai jos: diferite sampoane naturiste sau speciale, nizoral etc si nimic. Abia de anul trecut am scapat si sper definitiv !!!! Si foarte simplu: am inceput sa ma spal pe cap cu Johnson Baby care probabil fiind in sampon usor mi-a echilibrat scalpul.
Sper sa-ti fie de ajutor si tie !!!
lucianagl2006 Avatarul lui lucianagl2006
Citeaza Raspunde

Postat de lucianagl2006 pe 7 Mai 2011 la 12:34

Am trecut peste fiecare sfat primit si sincera sa fiu la cate pareri sunt mi-ar fi greu sa aleg. Eu nu am fost niciodata adepta internetului. Am vazut la unul dintre mesaje ca iti zicea sa incerci fiecare produs pe rand din gama respectiva ca la un moment dat sigur vei razbate , sau ceva de genul. Tie ti se pare normal sa iti faci capul cobai? Mie una, nu. Sfatul meu este sa consulti un medic dermatolog care iti poate face si un examen micologic si eventual o biopsie pentru a vedea ce este de fapt. Ceea ce tine de dermatologie este dificil de dat cu parerea sincer. Vreau sa specific ca nu sunt medic dermatolog ca la ce am vazut aici sigur va sari lumea cu gura ca imi fac eu cine stie ce reclama. Referitor la caderea parului eu am folosit solutia cu petrol de la Gerovital la mine a mers , dar inca odata ma repet si iti zic ca e mult mai ok sa consulti un medic dermatolog , nu te costa nimic in fond . iei o trimitere de la medicul de familie si consultatia e gratis. Succes
envy029046 Avatarul lui envy029046
Citeaza Raspunde

Postat de envy029046 pe 7 Mai 2011 la 12:59

Buna! Dupa nastere si alapat, care a durat vreo 9 luni de zile imi cadea parul intr-o veselie, adunam cu pumnul firele de par la spalare, era groaznic. Am incercat de la Plafar crema cu petrol VIVANATURA care costa 7.5lei/20lei- 200ml, sincer la mine a dat f bune rezultate, miroase putin parul dar este super. Iar pt matreata sotulul meu foloseste tot de la plafar un sapun sub forma de spuma cu echinacea, este la borcanel de plastic care costa in jur de 14-15 lei.
o_O___aDeLa Avatarul lui o_O___aDeLa
Citeaza Raspunde

Postat de o_O___aDeLa pe 7 Mai 2011 la 13:17

Deci eu le`am incercat pe amandoua ( si Nzioral si Ketodar) dar nu m`au ajutat niciunu ;)...incearca VICHI :X cel mai bun ....
envy023918 Avatarul lui envy023918
Citeaza Raspunde

Postat de envy023918 pe 7 Mai 2011 la 13:28

Samponul bio Logona -special contra matretii este foarte eficient. Ina
SANDIKA Avatarul lui SANDIKA
Citeaza Raspunde

Postat de SANDIKA pe 7 Mai 2011 la 14:22

eu iti recomand sa nu arunci banii doar asa.... avut si eu muuulta matreata si am folosit sampon de mesteacan e foarte ieftin 2-3 lei/litru. acum il incearca si sotul meu si de la prima spalare a dat rezultate vizibile. insa daca ai probleme ff mari cu matreata iti recomand sa te limpezesti pe cap cu ceai concentrat de mesteacan. multa bafta ! sper sa functioneze si la tine.
luminitza82 Avatarul lui luminitza82
Citeaza Raspunde

Postat de luminitza82 pe 7 Mai 2011 la 16:10

Nizoral este cel mai bun sampon la ora actuala care te scapa de matreata!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 7 Mai 2011 la 19:26

Si eu am avut probleme cu matreata si am consultata un medic dermatolog, care mi-a recomandat in prima faza nizoral dar fara succes. Ulterior am folosit tot la sfatul medicului samponul de la Ducray pa care l-am gasit in farmaciile Sensiblu.
Asa ca cel mai bine mergi la un consult medical si urmeza sfaturile medicului.
SUCCES!!!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 8 Mai 2011 la 09:25

multumesc tuturor pt sfaturi.cred ca cel mai bine voi merge la medic dupa ce revin in oras!!!
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 8 Mai 2011 la 10:06

poti folosi MEDIKET PLUS-sampon dupa care folosesti MEDIKET ICTAMO ;le gasesti in farmacie.succes.
envy025711 Avatarul lui envy025711
Citeaza Raspunde

Postat de envy025711 pe 8 Mai 2011 la 11:07

DACA VREI CEL MAI IEFTIN SI MAI EFICIENT, INTAI TUNDE-TE 0, EVENTUAL RADE-TE IN CAP CA SINED'O'CONNOR. apoi nizoral.

astfel vei scapa de ciuperca aia nenorocita care iti complica viata. si cu cat e parul mai mare, cu atat va fi mai greu sa scapi de ea.

medicul iti va da aceleasi sfaturi deoarece nu are cum sa stie la care din solutii reactioneaza cel mai bine ciuperca ta.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 8 Mai 2011 la 18:24

Si eu am aceeasi problema, m-am tuns, merg la salon f bun, dar pe stress ma trezesc cu mana in par si ...jale! Acum incerc ceva f simplu si necostisitor - aspirina pisata inainte de spalare! succes
cristina27 Avatarul lui cristina27
Citeaza Raspunde

Postat de cristina27 pe 9 Mai 2011 la 10:31

eu nu am matreata, am niste coji ...destul de mari ... dermatita seboreica se numeste boala... si am fost la doctor, am incercat mai multe sampoane cu diferiti compusi ... ideea e ca nu la toti se potriveste acelasi fel de tratament, difera in functie de fiecare... eu pana sa ajung la cel care mi se potriveste (Selegel de la Ducray) am incercat inca vreo 5 feluri ... nici un doctor nu iti poate da un tratament exact, trebuie sa incerci mai multe:)
edelweiss Avatarul lui edelweiss
Citeaza Raspunde

Postat de edelweiss pe 9 Mai 2011 la 11:47

Eu am urmatorul "ritual": intr-un paharel cu capac torn putin ulei de masline (nu stiu sa estimez, aprox 10 ml) si zeama de la o jumatate de lamaine.Amestec bine, imi dau la radacina si stau 30 min dupa care ma spal pe cap cu sampon Vichy - DERCOS (~45 lei) sau Bioderma - NODE DS (acesta este in jur de 45 lei cu un gramaj de 125, mai putin ca Vichyul).
Fac tratamentul acesta de 6 luni si a inceput sa mi se indeseasca si parul.
Sper sa iti fie de folos si tie.
alina_ Avatarul lui alina_
Citeaza Raspunde

Postat de alina_ pe 9 Mai 2011 la 12:10

eu am folosit Nizoral si este foarte bun-35 Ron de la farmacie obisnuita, nu Sensiblue.
Alt sampon despre care am auzit ca este foarte bun este Labo-50 Ron 200 ml cred si Alpecin este bun, dara are cofeina, asa ca aveti grija daca va luati. Sampoane de la Revalid sunt foarte bune, dar si scumpe. Aveti cateva variante sigure aici. Nu cumparati din comert toate prostiile.
envy000908 Avatarul lui envy000908
Citeaza Raspunde

Postat de envy000908 pe 9 Mai 2011 la 20:51

Incearca cu zeama de lamaie. Storci lamaia si dupa ce te speli pe cap masezi fb pielea cu un tampon de vata imbibat bine in zeama dupa care astepti 20 de minute si clatesti.
Incearca de cateva ori. La mine a functionat.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 10 Mai 2011 la 17:42

chestia cu mersul la doctorul dermatolog nu prea are rezultat. Am fost si mi-a spus ca e ereditar, ca nu se vindeca niciodata, si ca o poti tine doar in frau. Mi-a recomandat el(doctorul) doua sampoane...dar in afara de faptul ca-mi statea parul ca o capita de fan si nu era nici o sansa sa bag pieptanul in el...alt rezultat nu am avut. Acum ma spal pe cap zilnic....si matreata tot am.Voi incerca si eu samponul de la Vichy si sper sa mearga.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 11 Mai 2011 la 20:38

Si eu m-am luptat cu aceasta problema de vre-un an metodele folosite de mine au fost pentru caderea parului am folosit de vre-o 5 ori masti cu :un galbenus de ou 2 picuri de petrol 3 picuri de ulei de ricin si stateam cu masca 30 de minute si pentru matreata mi-a recomandat cineva samponul elseve antimatreata ,cel gri,la mine au avut efect incearc-le poate te vor ajuta si pe tine succes.
Hyacinth Avatarul lui Hyacinth
Citeaza Raspunde

Postat de Hyacinth pe 13 Mai 2011 la 05:26

De la: monica_eli, la data 2011-05-07 11:44:10Eu am m-am facut cu matreata 1996 cind m-am spalat prima oara cu Head&Shoulder la prima aparitie a acestui sampon pe piata. Inainte de asta ma spalam doar cu galbenus de ou sau cu vechiul sampon romanesc de urzica si aveam un par si un scalp impecabil. Daca as fi trait in America probabil castigam multi bani daca ii dadeam im judecata. De atunci a fost un cosmar: matreata cu coji mari, prurit si caderea parului. Am incercat tot ceea ce te-au sfatuit mai jos: diferite sampoane naturiste sau speciale, nizoral etc si nimic. Abia de anul trecut am scapat si sper definitiv !!!! Si foarte simplu: am inceput sa ma spal pe cap cu Johnson Baby care probabil fiind in sampon usor mi-a echilibrat scalpul.
Sper sa-ti fie de ajutor si tie !!!

Daca traiai in America probabil nu ti s-ar fi intamplat asta cu head&shoulder. Eu folosesc acest sampon ( ca de altfel toata familia mea) de mai bine de 20 de ani si nu are nimeni nici o problema. Cine stie pe unde si din ce sunt facute aceste sampoane care se vand in Ro, ca eu am observat o FOARTE mare diferenta intre sead&shoulder din Ro si cel din America. Valabil pt toate produsele nu numai sampon
lauralara Avatarul lui lauralara
Citeaza Raspunde

Postat de lauralara pe 15 Mai 2011 la 11:00

Caderea parului. Cei care au probleme de caderea parului sau calvitie pot aplica pe par o pasta alcatuita din ulei de masline fierbinte, o lingura de miere, o lingurita de scortisoara pudra, inainte de baie, lasand-o sa actioneze aproximativ 15 minute, dupa care se spala parul. S-a demonstrat ca remediul este eficient si daca se pastreaza timp de 5 minute.
Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:

Inchide Setari

Off