Info
X
info

Help sfaturi pentru un demachiant
Pagina 1 din 1

Toate forumurile » Frumusete » Ingrijirea tenului » Help sfaturi pentru un demachiant » Pagina 1 din 1

Voteaza:
Rating curent Help sfaturi pentru un demachiant: (1 din 1 vot)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

envy023189 Avatarul lui envy023189
Citeaza Raspunde

Postat de envy023189 pe 31 Iulie 2011 la 11:02

am probleme in alegerea demachiantului pentru ochi. am incercat o gramada de marci de demachiante dar unele erau prea tari pentru ochii mei si imi iritau ochii, iar altele care erau pentru sensitive skin nu imi indepartau machiajul. ajutati-ma va rog cu un sgat. multumesc
makeupsecrets Avatarul lui makeupsecrets
Citeaza Raspunde

Postat de makeupsecrets pe 6 August 2011 la 12:54

Incearca uleiul de masline. Pune o cantitate mica pe o vata, tamponeaza usor si apoi lasa asa cateva secunde sa se inmoaie machiajul. Repeta operatiunea prin masare foarte usoara. Ulterior spala cu sapu pentru bebelusi sau solutie speciala pentru spalat tenul

Succes
aliadee Avatarul lui aliadee
Citeaza Raspunde

Postat de aliadee pe 7 August 2011 la 08:28

Mie imi place cel mai mult un demachiant de la Farmec, cel din gama cu argila. Este foarte fin. Cutia este bej si scrie cu visiniu AslaVital- Emulsie demachianta-cu argila speciala. Este cel mai bun demachiant pe care l-am avut in ultimii ani. Incearca-l!
emilia_pop Avatarul lui emilia_pop
Citeaza Raspunde

Postat de emilia_pop pe 7 August 2011 la 10:35

Asa cum s-a mai scris trebuie sa ai rabdare cand te demachiezi mai ales la ochi pentru ca e o zona foarte sensibila incearca in prima faza sa tamponezi cu demachiant de mai multe ori ochi si sa nu apesi foarte tare in aceasta zona.Un alt sfat ar fi sa nu folosesti produse cosmetice rezistente la apa pentru ca ele necesita o demachiere mai "profunda" adica e mult mai greu de scapat de acest machiaj.Eu folosesc un demachiant de la Oriflame din gama Royal Velvet ,dar asa cum ti-am mai zis nu apasa foarte tare si multa rabdare.
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 7 August 2011 la 11:36

buna! intamplator am folosit un demachiant pt ochi de la garnier, unul verde; cred ca l-am primit cadou la cumpararea unui rimel. sunt foarte incantata, nu ma asteptam sa fie asa de bun, demachiaza foarte bine si rimelul waterproof, nu-mi irita ochii, eu snt foarte incantata de el

envy017158 Avatarul lui envy017158
Citeaza Raspunde

Postat de envy017158 pe 7 August 2011 la 13:14

Buna,
Eu folosesc de ani buni o manusa din microfibra pentru demachiere. Nu aplic nici un fel de lotiune demachianta, ci doar umezesc manusa si din cateva miscari, machiajul dispare. Manusa din microfibra folosita la demachiere este un concept de ultima ora, foarte apreciat in Europa occidentala. Se gaseste si la noi, ijnsa trebuie sa cauti putin. Eu am gasit-o la Hemmel, dar am auzit ca nu sunt singurii care o aduc la noi. Beneficiul este ca, pe langa demachiere, curata celulele moarte de la suprafata pielii. Eu am descoperit-o in Franta, pentru ca mi se iritau foarte tare ochii de la aproape orice fel de demachiant. Manusa costa putin, se spala cu sapun dupa fiecare utilizare, se poate spala in masina de spalat, din cand in cand si rezista minim un an la demachiere de 2 ori pe zi.
inabichir Avatarul lui inabichir
Citeaza Raspunde

Postat de inabichir pe 7 August 2011 la 13:46

Buna....incearca de la uriage...pt ten sensibil...costa 43lei;o sa fii multumita.

roxibughi Avatarul lui roxibughi
Citeaza Raspunde

Postat de roxibughi pe 7 August 2011 la 22:18

Salut, cele mai bune produse de demachiere pt fata si ochi,si nu numai, sunt cele de la Bioderma. Sunt produse dermatocosmetice si se gasesc doar in farmacii. Sunt putin mai scumpe dar merita fiecare banut! Trebuie doar sa stii ce fel de ten ai: uscat, normal/mixt, gras. Deshidratat sau sensibil poate fi si tenul uscat si cel normal/mixt sau gras.
La demachierea ochilor e important sa ti discheta cu demachiant(oricare ar fi el) pe ochi 1-2 min.
alice22stroe Avatarul lui alice22stroe
Citeaza Raspunde

Postat de alice22stroe pe 7 August 2011 la 22:23

eu folosesc un lapte demacheant elmiplant cu nectar de gutuie, un ingredient care mentine echilibrul optim de hidratare al pielii, vitamina E, un eficient agent antioxidant .
pentru ten normal si mixt
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 8 August 2011 la 08:35

Garnier-Lapte demachiant integral
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 8 August 2011 la 11:32

Iti recomand demachiantul pentru ochi marca AVON. Iti las si codul produsului si anume 2453.9 . Am niste cliente caril solicita numai pe aceste . cu siguranta este bun pentru ochii sensibili. Ar mai fi si 2908.2 pentru machiaj persistent. Acesta din urma este pentru toata fata , nu numai pentru ochi . In caz ca sunt persoane ce doresc sfaturi puteti trimite e-mail la robertaoana72@yahoo. Toate cele bune .
nenucutza Avatarul lui nenucutza
Citeaza Raspunde

Postat de nenucutza pe 8 August 2011 la 19:58

Buna! Si eu intampinam probleme la demachierea ochilor, mai ales ca port lentile de contact, pana cand am fost in Italia si verisoara mea mi-a aratat cu ce se demachiaza ea.Este de la L'Oreal un demachiant pt ochi sensibili si pt buze.Este un flacon de 125 ml.Se gaseste in Kaufland.In farmacii e mult mai scump.Nu este f scump in Kaufland.Este transparent flaconul si lichidul albastru.Se agita inainte de utilizare pt ca este in doua faze.Se pune pe disc demachiant si curata si rimelul f bine.Eu aveam proble,me cu alte demachiante ca nu curatau bine rimelul.Asta e lichid, nu e crema sa iti afecteze ochii.E ca o lotiune tonica ca si consistenta, dar e demachiant.
oanaalupoaie Avatarul lui oanaalupoaie
Citeaza Raspunde

Postat de oanaalupoaie pe 8 August 2011 la 20:17

Buna. Eu folosesc demachiantul de la Artistry e un demachiant care nu pisca , nu ustura si curata impecabil fara sa freci zona ochilor, curata pana si mascara rezistenta la apa!! E testat dermatologic si oftalmologic, ceea ce nu se pot lauda multe firme cu asta, iar daca nu ti place il poti returna si iti primesti banii inapoi; eu garantez ca e fff bun, eu il folosesc de cativa ani si sunt super incantata si am testat foarte multe pana sa ajung la el. Incearca l, nu vei regreta!!! succes
danacris Avatarul lui danacris
Citeaza Raspunde

Postat de danacris pe 8 August 2011 la 22:15

Buna, parerea mea este ca, cel mai bun demachiant este cel natural, fara chimicale care sa iti incarce tenul si sa fie absorbite de organism.In consecinta uleiul de ricin in combinatie cu uleiul de masline este cea mai eficienta metoda de demachiere.Curata toate impuritatile si iti si hraneste pielea.Se aplica pe fata umeda ulei de ricin in combinatie cu ulei de masline, dupa care se sterge cu un prosopel inmuiat in apa fierbinte, eventual se poate lasa prospopelul putin pe fata pentru a se dilata porii, dupa care se sterge.
ale95 Avatarul lui ale95
Citeaza Raspunde

Postat de ale95 pe 10 August 2011 la 11:04

Fetelor numai recomandati uleiurile pe post de demachiante pentru ca demachiantul trebuie sa fie unul usor si in niciun caz unul uleios Eu folosesc de la oriflame Essentials 3 in 1 cu vitamina E
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 10 August 2011 la 13:41

Ce mi-e uleiul, ce-mi sunt porcariile de la Oriflame...
Citeaza Raspunde

Postat de makeupsecrets pe 10 August 2011 la 15:35

De la: envy015676, la data 2011-08-10 13:41:22Ce mi-e uleiul, ce-mi sunt porcariile de la Oriflame...

Parerea mea este ca diferenta este evidenta intre uleiul de masline plin de vitamine, antioxidanti si enzime si un produs de sinteza incarcat de conservanti. Fara a fi un extremist in ceea ce priiveste produsele bio, si fara a denigra eforturile laboratoarelor companiilor cosmetice, personal pledez pentru produsele simple si naturale atunci cand ele pot suplini cu mai mare succes orice lotiune de sinteza. In cazul de fata, uleiul de masline este ideal pentru demahierea ochilor. Nu recomand mixarea cu cel de ricin deoarece acesta este mai dens, mai vascos si nu inmoaie si inglobeaza fardul foarte bine. In plus, ca uleiul de ricin sa aibe vreun efect benefic asupra zonei respective, el ar trebui sa fie mentinut ore bune pe fata. Astfel, un procedeu corect ar fi demachierea cu ulei de masline,spalarea cu gel de curatare, aplicarea unei creme contur ochi, iar dupa o ora aplicarea uleiului de ricin care va fi mentinut cel putin 3 ore..

Succes
Citeaza Raspunde

Postat de makeupsecrets pe 11 August 2011 la 21:36

De la: ale95, la data 2011-08-10 11:04:51Fetelor numai recomandati uleiurile pe post de demachiante pentru ca demachiantul trebuie sa fie unul usor si in niciun caz unul uleios Eu folosesc de la oriflame Essentials 3 in 1 cu vitamina E

Te contrazic, uleiul de masline este usor, lichid si dizolva excelent machiajul si impuritatile. In plus, are avantajul de a intra lent in piele spre deosebire de demachiantele clasice care contin foarte multa apa si sunt absorbite imediat impreuna cu impuritatile. Tocmai acest lucru face din uleiul de masline un excelent agent de curatare: emoliaza fara a impinge makeup-ul si praful in straturile profunde ale pielii. Astfel, pentru demachiere foloseste ulei de masline asa cum am aratat in posturile mele anterioare. Spala si apoi foloseste o crema contur ochi. Peste o ora, poti folosi pentru hranire ulei de masline, ulei de ricin sau mixtura celor doua. Va ramane aplicat cel putin 3 ore. Sunt makeup artist si am 15 ani de experienta Este metoda pe care o recomand clientelor mele si de care acestea sunt foarte multumite. Personal, folosesc demachiantele, in special cele bifazice, numai ca masura de urgenta pentru reimprospatarea starii de curatenie inaintea unui machiaj profesional. Un machiaj reusit incepe cu o ingijire adecvata si pe termen lung, aici nu se poate trisa, nu exista quick-fix-uri.
nikky21 Avatarul lui nikky21
Citeaza Raspunde

Postat de nikky21 pe 12 August 2011 la 15:53

de la l oreal mai folosesc verde e ok
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 28 August 2011 la 10:28

Eu folosesc Garnier essentials- lapte demachiant integral, e foarte bun
envy033525 Avatarul lui envy033525
Citeaza Raspunde

Postat de envy033525 pe 6 Ianuarie 2012 la 14:42

buna fetelor eu folosesc o crema demacheant doina cea cu capacul mov este foarte buna este romaneasca dar ok
envy034654 Avatarul lui envy034654
Citeaza Raspunde

Postat de envy034654 pe 13 Martie 2012 la 23:06

Buna seara,iti pot recomanda un demachiant special pentru ochi si buze,eu il folosesc de 3 ani si sunt foarte mutumita.Avantaje raport calitate pret foarte bun si beneficii:ecologic, testat oftamologic,dermatologic,nu ustura ochii,curata eficient si iti hidrateaza pielea din jurul ochilor(,piele foarte sensibila de 5 ori mai fina decat restul fetei).Pentru mai multe detalii putem discuta pe adresa mea de mail vieru82@yahoo.com O seara minunata !