Info
X
info

Ce parere aveti despre epilarea definitiva?
Pagina 1 din 2

Toate forumurile » Frumusete » Ingrijirea corpului » Ce parere aveti despre epilarea definitiva? » Pagina 1 din 2

Voteaza:
Rating curent Ce parere aveti despre epilarea definitiva?: (5 din 2 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "Ce parere aveti despre epilarea definitiva?"

Ultimul post pe 28 Iunie 2013 la 16:46 • Ultima pagina a discutiei »

envy_159478 Avatarul lui envy_159478
Citeaza Raspunde

Postat de envy_159478 pe 28 Iunie 2013 la 16:46

Epilarea definitiva a fost o idee ce mi-a suras de anul trecut si am achizitionat pana la urma aparatul Silkn sensepil. Ma declar mai mult decat multumita si pot spune ca peste 90% din fire nu au mai crescut deloc, procesul fiind oricum extrem de lent si pentru acestea. Am nevoie de cate o epilare la trei luni pentru acele firicele aparute (diferenta e evidenta) si am mai facut inca o sedinta inainte de vara pentru a trece perfect peste acest sezon. Deci cred ca pot numi procesul unul cat mai apropiat de "definitv"!
Corina_Sandulescu_1 Avatarul lui Corina_Sandulescu_1
Citeaza Raspunde

Postat de Corina_Sandulescu_1 pe 19 Iunie 2013 la 18:47

Va invit sa incercati oferta Glow Beauty Salon de pe Groupon, cu cel mai bun pret pt epilare definitiva.
Salonul este in Piata Romana, este deschis de curand si are cea mai noua tehnologie in domeniu!
www.groupon.ro/deals/bucuresti/Glow-Beauty-Salon-SRL/23008378
DreamEvents_Timisoara_1 Avatarul lui DreamEvents_Timisoara_1
Citeaza Raspunde

Postat de DreamEvents_Timisoara_1 pe 11 Iunie 2013 la 13:04

Hello fetelor!
Merg la Nomasvello Bega de aprox 4 luni si va rezultate nu gluma :)
E atat de minunat ca putem sa scapam de par cu tehnologiile astea IPL.. O prietena m-a tras de maneca sa mergem... si faza e ca am rezultate mai bune ca ea ;) si ea are acelasi nr de sedinte....
Depinde de fiecare cum reactioneaza la tratament...asa cred.

Toate postarile din "Ce parere aveti despre epilarea definitiva?"

Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:
envy_73 Avatarul lui envy_73
Citeaza Raspunde

Postat de envy_73 pe 27 Ianuarie 2012 la 16:15

Ma gandesc sa incerc... poate ca e momentul cel mai bun sa scap de parul nedorit, in perioada asta si pana vine vara sa pot sa ma simt linistita. Ati incercat? Pareri?
radana22 Avatarul lui radana22
Citeaza Raspunde

Postat de radana22 pe 28 Ianuarie 2012 la 00:00

Super... am avut deja a treia sedinta... picioare + axile + inghinal. Se vede rezultatul deja dupa prima . Este cam scumpa. Epilarea este mai eficienta (mai putine sedinte) daca parul este foarte inchis la culoare, nu puf, sa fie in contrast mare cu pielea. Fara solar, fara epilare cu ceara, creme sau aparat cel putin o luna inainte , doar ras. Doare putin. Durata e de o ora si jumatate pentru tot ce fac eu. Intre sedinte trebuie sa treaca 3-4 saptamani...si doar ras.
mada_dumitrascu Avatarul lui mada_dumitrascu
Citeaza Raspunde

Postat de mada_dumitrascu pe 28 Ianuarie 2012 la 11:55

Eu am facut 3 sedinte,inghinal...intradevar se cunoaste dupa prima sedinta...DAR dupa cele 3 sedinte din diferite motive nu am mai reusit sa ajung si am costatat ca dupa 2 luni parul a inceput sa creasca din nou ca la inceput,deci nu stiu cat de definitiva e aceasta epilare...oricum bani si durere indurata degeaba din punctul meu de vedere
Citeaza Raspunde

Postat de radana22 pe 28 Ianuarie 2012 la 15:22

De la: mada_dumitrascu, la data 2012-01-28 11:55:59Eu am facut 3 sedinte,inghinal...intradevar se cunoaste dupa prima sedinta...DAR dupa cele 3 sedinte din diferite motive nu am mai reusit sa ajung si am costatat ca dupa 2 luni parul a inceput sa creasca din nou ca la inceput,deci nu stiu cat de definitiva e aceasta epilare...oricum bani si durere indurata degeaba din punctul meu de vedere
UAU...Mi-a cam pierit entuziasmul...
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 29 Ianuarie 2012 la 08:57

Buna, Conteaza enorm ce fel de epilare faci (IPL, SPL, laser) si mai ales salonul. Am facut 6 sedinte IPL anul trecut pentru picioare lung, axila, inghinal total. Pe partea de sus a picioarelor nu s-a vazut nici o diferenta, in rest diferentente f mari.
Singura zona in care mi-a crescut din par la loc (dar in nici un caz cat era inainte) este la axila.
Dar sunt o fire perseverenta si rabdatoare. De 2 luni am inceput SPL pentru inghinal si dupa prima sedinta mi-a cazut mai mult par decat dupa cele 6 de anul trecut.
Oricum tebuie sa stii de la incept ca epilarea definitiva nu este definitiva Daca chiar vrei sa se mentina rezutatele trebuie sa faci in fiecare an inca o sedinta sau 2. Depinde si cum reactioneaza organizmul tau.
Eu personal iti recomand procedura, mai nou poti sa iei si vouchere de pe net sa verifici cum te simti sau daca esti multumita (dar mare atentie la saloane).
Multe bafta!
corina_pinzaru Avatarul lui corina_pinzaru
Citeaza Raspunde

Postat de corina_pinzaru pe 29 Ianuarie 2012 la 10:09

Buna fetele,intrebarea mea este daca a cerut una din voi si sfatul unui medic,pe mine ma intereseaza ce efecte are aceasta epliare asupra sanatatii!
Normal ca cei de la saloane or sa spuna doar ce-i avantajeaza,doar nu vor sa-si piarda clientele...
ottovintila Avatarul lui ottovintila
Citeaza Raspunde

Postat de ottovintila pe 29 Ianuarie 2012 la 12:52

Acum poti folosi Epilatorul Silkn Sensepil chiar la tine acasa. Detalii gasiti pe situl Total Pro Beauty www tpb.ro sau sensepil.com.ro. Foloseste tehnologia IPL si are suprafata cea mai mare a lampii 6 cm patrati. Costul unui aparat este mai putin decat costul unui tratament la salon.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 29 Ianuarie 2012 la 13:44

De la: lovely61282, la data 2012-01-29 08:57:53Buna, Conteaza enorm ce fel de epilare faci (IPL, SPL, laser) si mai ales salonul. Am facut 6 sedinte IPL anul trecut pentru picioare lung, axila, inghinal total. Pe partea de sus a picioarelor nu s-a vazut nici o diferenta, in rest diferentente f mari.
Singura zona in care mi-a crescut din par la loc (dar in nici un caz cat era inainte) este la axila.
Dar sunt o fire perseverenta si rabdatoare. De 2 luni am inceput SPL pentru inghinal si dupa prima sedinta mi-a cazut mai mult par decat dupa cele 6 de anul trecut.
Oricum tebuie sa stii de la incept ca epilarea definitiva nu este definitiva Daca chiar vrei sa se mentina rezutatele trebuie sa faci in fiecare an inca o sedinta sau 2. Depinde si cum reactioneaza organizmul tau.
Eu personal iti recomand procedura, mai nou poti sa iei si vouchere de pe net sa verifici cum te simti sau daca esti multumita (dar mare atentie la saloane).
Multe bafta!

Ce inseamna IPL, SPL si laser? Adica ce presupune fiecare ca si tehnica, pregatire , numar de sedinte ... cost?
M-ar interesa si pe mine sa incerc epiarea definitiva (pentru fatza) si nu situ de unde sa incep cu cautatul... eu vroiam sa ma adresez unui cabinet de chirurgie plastica si dermato-cosmetica ... o fi bine, nu o fi? ...
liliana_ciobanu2008 Avatarul lui liliana_ciobanu2008
Citeaza Raspunde

Postat de liliana_ciobanu2008 pe 29 Ianuarie 2012 la 13:59

Functioneaza??? am cautat pareri pe cateva site-uri straine si nu sunt deloc bune.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 29 Ianuarie 2012 la 15:25

Buna, ma intereseaza si pe mine subiectul, eu sunt din Timisoara, dar nu stiu la ce salon sa merg pentru epilare definitiva. Va rog sa imi recomandati voi. Multumesc
anamaria_enache Avatarul lui anamaria_enache
Citeaza Raspunde

Postat de anamaria_enache pe 29 Ianuarie 2012 la 15:33

Buna, fetelor!
Eu am facut 6 sedinte de IPL pt linie bikini si am avut rezultate foarte bune. partea cea mai urata este ca dupa vreo 6 luni de la tratament a inceput sa-mi creasca exact ca la inceput...
alexandra_love1 Avatarul lui alexandra_love1
Citeaza Raspunde

Postat de alexandra_love1 pe 29 Ianuarie 2012 la 17:34

Depinde mult de pigmentul pielii fiecăruia, si eu fac si sunt foarte multumita!Sunt multe saloane unde te fac chiar dacă nu ar trebui sa te facă , stiind ca nu o sa ai nici un rezultat, o fac doar pt bani. Persoanele creole sau cât de cât mai închise la pigment nu are rost sa facă epilare definitiva pt ca laseru nu detecteaza bine radacina firului de par, deci nu se întâmpla o explozie a radacinii si de aia reapare si spuneti ca rezultatele nu sunt bune :( trebuie sa fii mai alb la piele si perfect ar fi sa ai parul mai închis , atunci rezultatul e optim dar dacă nu .... Sincer nu va așteptați la prea multe :( succes
dyadya Avatarul lui dyadya
Citeaza Raspunde

Postat de dyadya pe 29 Ianuarie 2012 la 19:56

Mi se pare o prostie,plus ca multe din clientele mele mi-au povestit ca si-au facut dar dupa 2-3 ani le-au crescut par in partile epilate mult mai gros si mai inchis,chiar mi-au aratat la brate de exemplu si am ramas uimita.Poate depinde si de organism,nu-ti recomand.O data pe luna poti merge si tu la cosmetica si te relaxezi,cu prietenele:)
catslovedogs Avatarul lui catslovedogs
Citeaza Raspunde

Postat de catslovedogs pe 29 Ianuarie 2012 la 22:57

si rezultatul final se vede dupa cateva luni:)))) parul creste tot la fel la loc:))) stiu ce zic...epilare inghinala totala...cost 1200 lei 4 luni trecute parul a crescut tot la loc...concluzia...dezamagire totala...;)
envy024229 Avatarul lui envy024229
Citeaza Raspunde

Postat de envy024229 pe 30 Ianuarie 2012 la 03:03

cat costa o sedinta?
envy026400 Avatarul lui envy026400
Citeaza Raspunde

Postat de envy026400 pe 30 Ianuarie 2012 la 11:35

Buna am facut 2 sedinte inghinal miine am programare la a 3 sedinta epilare definitiva, imi face 2 ore sedinta costa 1ora 150 lei cu anestezie.Intradevar e neplacut dureros o luna nu ai voie sa faci sex se edematiaza zona inghinala inflamatie edem ,in schimb este cea mai sigura epilare.E neplacut cind face anestezia dupa aceea e ok.SUCCES, merita.
envy033923 Avatarul lui envy033923
Citeaza Raspunde

Postat de envy033923 pe 30 Ianuarie 2012 la 11:53

Buna,eu va recomand epilarea cu zahar,este mai putin dureroasa fata de ceara traditionala,in timp parul chiar se rareste considerabil,si este nemaipomenita pe orice tip de piele,inclusiv piele sensibila sau cu diverse probleme si foarte benefica pt doamnele care au probleme cu foliculita,eu merg de ceva timp la salonul organic pt ca am intalnit aici persoane care chiar stiu sa epileze cu zahar
dorinuzza Avatarul lui dorinuzza
Citeaza Raspunde

Postat de dorinuzza pe 31 Ianuarie 2012 la 09:21

Am auzit numai pareri bune despre epilarea cu zahar. Sunt din iasi, stie cineva daca exista saloane unde se epileaza cu zahar aici?
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 31 Ianuarie 2012 la 13:08

De la: envy026400, la data 2012-01-30 11:35:07Buna am facut 2 sedinte inghinal miine am programare la a 3 sedinta epilare definitiva, imi face 2 ore sedinta costa 1ora 150 lei cu anestezie.Intradevar e neplacut dureros o luna nu ai voie sa faci sex se edematiaza zona inghinala inflamatie edem ,in schimb este cea mai sigura epilare.E neplacut cind face anestezia dupa aceea e ok.SUCCES, merita.

aha.... si ce tip de epilare faci? ca am inteles ca poate fi de mai multe feluri (IPL, SPL, laser ... sau cum le mai zice...) au inceput sa se vada rezultatele? cum se comporta tegumentul si foliculul pilos intre sedinte (creste la fel, creste mai rar sau mai subtire... sau poate mai gros )? la cat timp faci sedintele? Intre sedinte mai ai voie sa te epilezi cu ceara sau sa te pensezi?
Citeaza Raspunde

Postat de radana22 pe 31 Ianuarie 2012 la 21:54

De la: corina_pinzaru, la data 2012-01-29 10:09:49Buna fetele,intrebarea mea este daca a cerut una din voi si sfatul unui medic,pe mine ma intereseaza ce efecte are aceasta epliare asupra sanatatii!
Normal ca cei de la saloane or sa spuna doar ce-i avantajeaza,doar nu vor sa-si piarda clientele...

Cerut sfat...unui medic dermatolog la o clinica ce avea printre servicii si epilarea definitiva(eu nu o fac la ei) .... a zis ca nu sunt efecte cunoscute. Dar, ca si la solar, care s-a dovedit tarziu ca nu este benefic...se folosesc ochelari de protectie in momentul in care actioneaza fascicolul de lumina. Riscul de arsuri e mai mare la laser (testat de mine) dar, parerea mea e ca pt SPL(testat si el) e minim,pt ca se foloseste un gel , se rade parul inainte de sedinta iar tu personal ai decizia asupra intensitatii alese, in functie si de durere . oricum se incepe cu intensitate minima. Conteaza bineinteles cum arata si salonul si experienta personalului, igiena in efectuarea procedurii , aparatura(de invatat si de la Laurette sper ca e corect scris,desi nu conteaza numele, care a fost la un salon f bun si a spus stop la durere, dar putin prea tarziu , a realizat pe pielea ei ca `terapeuta` nu reglase bine aparatul si a avut arsuri serioase)...Inainte, se semneaza o hartie, un acord(cel putin eu am facut-o), ca o asumare de raspundere in care declari si bolile de care suferi sau ai suferit pt ca sunt si contraindicatii iar tie ti se. dau mai multe detalii. Atentie la igiena din saloane...promotiile cu reduceri exagerate la o procedura destul de scumpa nu imi suna bine
Parerea personala este ca iti asumi ceea ce faci corpului tau
Citeaza Raspunde

Postat de radana22 pe 31 Ianuarie 2012 la 22:05

De la: envy026400, la data 2012-01-30 11:35:07Buna am facut 2 sedinte inghinal miine am programare la a 3 sedinta epilare definitiva, imi face 2 ore sedinta costa 1ora 150 lei cu anestezie.Intradevar e neplacut dureros o luna nu ai voie sa faci sex se edematiaza zona inghinala inflamatie edem ,in schimb este cea mai sigura epilare.E neplacut cind face anestezia dupa aceea e ok.SUCCES, merita.
asta suna dureros si periculos..laser cumva??? Nu sunt experta,am facut laser si spl.. dar inflamatii sau edem la epilare definitiva si chiar interzicerea activitatii sexuale ???
iar pretul, mi se pare cam mic
Citeaza Raspunde

Postat de radana22 pe 31 Ianuarie 2012 la 22:54

De la: D_aka, la data 2012-01-29 13:44:59
De la: lovely61282, la data 2012-01-29 08:57:53Buna, Conteaza enorm ce fel de epilare faci (IPL, SPL, laser) si mai ales salonul. Am facut 6 sedinte IPL anul trecut pentru picioare lung, axila, inghinal total. Pe partea de sus a picioarelor nu s-a vazut nici o diferenta, in rest diferentente f mari.
Multe bafta!

Ce inseamna IPL, SPL si laser? Adica ce presupune fiecare ca si tehnica, pregatire , numar de sedinte ... cost?
M-ar interesa si pe mine sa incerc epiarea definitiva (pentru fatza) si nu situ de unde sa incep cu cautatul... eu vroiam sa ma adresez unui cabinet de chirurgie plastica si dermato-cosmetica ... o fi bine, nu o fi? ...

IPL= Intense Puls Light...
SPL= Square Puls Light... Laser = laser..fascicul ...
Laserul ,se spune ca ar fi cel mai eficient, el arde firul de par , dar si pielea
SPL se considera , din ce am citit, mai avansat, se emite lumina in flash-uri si il gasesti in majoritatea saloanelor .Pregatire>>>. Pielea trebuie sa fie cat se poate de deschisa la culoare(fara bronz) pt ca altfel absoarbe ea lumina in locul radacinii parului. Se actioneaza asupra radacinii, pana moare. Parul incepe sa cada cam la 7 zile dupa sedinta, pt ca nu mai are radacina. Pt fata dar si restul corpului, trebuie sa stii ca inainte si intre sedinte trebuie sa fie DOAR ras parul pt a-l prinde in ciclul de crestere asa ca e mai bine iarna. Epilarea nu prea are efect pt puful de pe fata laser/spl am incercat...doar pe parul inchis la culoare... Gasesti ORICE informatii pe net...cauta epilare definitiva laser/ipl/spl ...saloane.preturi(fatza 30-50 euro/sedinta, dar sunt si promotii)Daca vrei, consulta un medic... dermatolog ..dar parul de pe fatza e semn al unei dereglari hormonale asa ca mai bun e un endocrinolog, ca sa nu dai banii degeaba. Mergi sa ceri informatii la mai multe saloane, nu te costa nimic, dar cam o luna inainte de prima sedinta trebuie sa opresti smulgerea/crema epilatoare. Eu fac acum epilarea, dar nu stiu cat dureaza in timp..se foloseste(net/salon) termenul de temporar deci nu e chiar definitiva...pana la urma depinde de organismul fiecareia daca parul reapare dupa 3 luni sau 3 ani. efectul spl aparut la mine inca dupa prima sedinta.Sa vedem cat dureaza dupa ce termin sedintele
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 3 Februarie 2012 la 10:08

at radana22: msk mult pt lamuriri... am sa studiez mai adanc informatiile de pe net... cautarea de pana acum nu mi-a oferit date multumitoare ...
Rudolfitza Avatarul lui Rudolfitza
Citeaza Raspunde

Postat de Rudolfitza pe 4 Februarie 2012 la 13:47

Buna, in ce zona sunt saloanele ?
Mersic
Rudolfitza Avatarul lui Rudolfitza
Citeaza Raspunde

Postat de Rudolfitza pe 4 Februarie 2012 la 13:51

De la: envy033923, la data 2012-01-30 11:53:02Buna,eu va recomand epilarea cu zahar,este mai putin dureroasa fata de ceara traditionala,in timp parul chiar se rareste considerabil,si este nemaipomenita pe orice tip de piele,inclusiv piele sensibila sau cu diverse probleme si foarte benefica pt doamnele care au probleme cu foliculita,eu merg de ceva timp la salonul organic pt ca am intalnit aici persoane care chiar stiu sa epileze cu zahar

Scuze pentru tine era intrebarea , Imi poti spune in ce zona este "salonul organic", Poate un nume mai detaliat? Pentru ca si eu caut , dar fara nici un rezultat pana acum.
Mersic
carla_30 Avatarul lui carla_30
Citeaza Raspunde

Postat de carla_30 pe 7 Februarie 2012 la 22:43

Buna!
Eu sunt pro epilare definitiva, prin metoda SPL. Am incercat anul trecut , la recomandarea unei prietene, la o clinica din Bucuresti, Elos Beauty Center, intai pentru zona perciunilor (am avut niste problemute cu hormonii si astfel din cauza lor multe neplaceri), dupa care am incercat si in axila/inghinal. Parul s-a dus cam dupa 4-5 sedinte (nu foarte dureroase sau cel putin nu asa cum ma asteptam) si de atunci am scapat si de neplaceri. M-am interesat ulterior si am aflat ca tehnica este cea mai moderna la ora actuala si cu cele mai bune rezultate. Recunosc ca a mai aparut cate un fir pe ici pe colo, insa despre ce vorbim....am uitat cum e sa ai grija epilarii la 2-3 saptamani. Din punctul meu de vedere investitia chiar merita!
envy_1110 Avatarul lui envy_1110
Citeaza Raspunde

Postat de envy_1110 pe 20 Septembrie 2012 la 14:38

Epilarea definitiva este defapt o epilare permanenta. Cu toate astea eu sunt foarte multumita de rezultate. Mi-am facut inghinal si axila si sunt foarte multumita. dupa 7 sedinte facute cam la 2 luni acum numai am decat cateva fire. Am inceput sedintele de intretinere la incghinal am facut dupa 6 luni iar la axila la 8 luni. Eu zic ca se merita pt ca aveam foarte mult par gros si imi crestea sub piele si se infecta. acum nu mai am nici o treaba, chiar daca mai sunt cateva fire sunt foarte subtiri si nu ma deranjeaza.
Deci concluzia e ca epilarea definitiva e buna dar trebuie sa fii foarte atenta cand alegi salonul.
Marian_Flamanzeanu_1 Avatarul lui Marian_Flamanzeanu_1
Citeaza Raspunde

Postat de Marian_Flamanzeanu_1 pe 4 Decembrie 2012 la 21:57

si eu am facut sase sedinte si nu imi mai creste conteaza si fire de par
envy_1297 Avatarul lui envy_1297
Citeaza Raspunde

Postat de envy_1297 pe 19 Decembrie 2012 la 10:43

eu mi-am fauct trei sedinte de epilare la d-na Doctor Anca Dobos si rezultatele sunt mai bune decat ma asteptam. nu mai am par deloc pe picioare. s-ar putea sa mai am nevoie de o sedinta si gata.
envy_1222 Avatarul lui envy_1222
Citeaza Raspunde

Postat de envy_1222 pe 21 Ianuarie 2013 la 10:29

De ceva vreme tot planuiesc sa merg. Prima oara am gasit un cupon de reducere la cateva sedinte de epilare definitiva pe un website de reduceri stil grupon - nu mai stiu care era. Am sunat direct la salon decat sa cumpar cuponul si am stabilit o intalnire. Cand am ajuns acolo nu am fost prea incantata, cu atat mai mult cu cat nu mi s-au oferit prea multe informatii si aveam impresia ca fetele de acolo epileaza pe banda. Vorba aia - ca sa poti sa oferi servicii de calitate ai de platit angajati, ai nevoie de aparatura, etc, iar specialistii in epilare definitiva sau aparatura folosita nu sunt ieftine, asa ca nu stiu cum ai putea sa tot scazi pretul - ca salon zic - nu stiu de unde, decat doar daca ai cumparat ceva aparate de pe net si ai angajat niste fete care au citit doar instructiunile.

In fine, deocamadata, anul trecut au venit si in Romania cei de la Cellulem Block - un centru de infrumusetare care are cateva sute de saloane deschise in strainatate - ei ofera epilare definitiva si au aparatura super, insa au centre deschise doar in Bucuresti si in Constanta - asa ca no can't do yet. Va recomand sa va uitati peste serviciile pe care le ofera pe website-ul din Romania a Cellulem Block - epilare definitiva.
Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:

Inchide Setari

Off