Info
X
info

Cum sa ma las de fumat???
Pagina 1 din 2

Toate forumurile » Frumusete » Altele » Cum sa ma las de fumat??? » Pagina 1 din 2

Voteaza:
Rating curent Cum sa ma las de fumat???: (5 din 3 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Ultimele postari in "Cum sa ma las de fumat???"

Ultimul post pe 7 Mai 2012 la 13:07 • Ultima pagina a discutiei »

diananiculae Avatarul lui diananiculae
Citeaza Raspunde

Postat de diananiculae pe 7 Mai 2012 la 13:07

Salut!
Va multumesc foarte mult pentru ca datorita voua am reusit sa ne lasam de fumat si eu si sotul meu.
Am gasit pe forum recomandata cartea "In sfarsit nefumator" a lui Allen Carr si, desi nu am crezut ca exista asa ceva (o carte care sa te faca sa te lasi de fumat si sa nu-ti fie nici greu), am zis ca nu am nimic de pierdut si am inceput sa o citesc.
Am doua luni de cand nu mai fumez, desi inainte de a ma apuca de lectura acesteia nu credeam ca voi avea vreodata puterea macar sa incerc sa ma las. Si asta pentru ca imi era teama ca imi va lipsi tigara si ca viata mea nu va mai fi niciodata la fel. L-am convins si pe sotul meu sa citeasca aceasta carte si s-a lasat si el.
Va multumesc mult inca o data si recomand si eu cu mare caldura 'Metoda Usoara' a lui Allen Carr.
Pupici!!!!
deliamanea Avatarul lui deliamanea
Citeaza Raspunde

Postat de deliamanea pe 9 Martie 2012 la 12:06

Ce intrebare stupida! Daca vrei sa te lasi de fumat te lasi si gata.
Daca vrei sa te pacalesti SINGURA ca te lasi de fumat atunci incearca tigara electronica, medicamente etc
niona Avatarul lui niona
Citeaza Raspunde

Postat de niona pe 20 Februarie 2012 la 23:54

pur si simplu numai fumezi

Toate postarile din "Cum sa ma las de fumat???"

Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina:
envy_73 Avatarul lui envy_73
Citeaza Raspunde

Postat de envy_73 pe 10 Februarie 2012 la 17:51

Fetelor, nu stiu ce sa mai incerc. Ce metoda sa mai incerc. Nu imi reuseste decat pentru 2 luni, maxim dupa care iar cad in patima. In primul rand vad ca mi s-a imbacsit tenul, ca mi s-au ingalbenit dintii si cu toate astea nu reusesc. Stiu ca e nociv dar nu pot. Voi cum ati reusit.... ?
DreeaGH Avatarul lui DreeaGH
Citeaza Raspunde

Postat de DreeaGH pe 11 Februarie 2012 la 09:28

Eu am reusit sa ma las cand am tinut dieta Oshawa. Inca nu am doua luni, dar sper sa nu ma mai apuc niciodata :)
Cred ca cel mai important e sa constientizezi ca placerea imediata a unei tigari nu se compara cu efectele negative ale fumatului.
Pe mine m-a ajutat si cand ma gandeam ca au ajuns sa fie destul de scumpe si chiar nu are rost sa arunc bani pe ceva atat de nociv.
Succes in continuare :)
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 11 Februarie 2012 la 09:53

M-am lasat de fumat acum 2 ani si o luna..Din cauza pretului care tot crestea.Dupa ce am fumat ultima tigara din pachet, am spalat si strans din casa TOATE scrumierele si am aruncat TOATE brichetele.Sotul meu a facut la fel.Mi-am spus ca sunt mai puternica decat viciul. 2 saptamani am fost f. nervoasi , dar treptat ne-am revenit.Cand simteam nevoia de tigara, faceam ceva.Sunam pe cineva, plecam sa iau paine sau rontaiam morcovi taiati subtire.Apoi mi-am reparat dantura, am facut albire si detartraj si in fiecare luna m-am recompensat cu ceva ce-mi doream.Acum ma simt excelent.Libera si puternica. Hainele si parul meu miros intotdeauna frumos.In casa miroase curat.Singurul sfat pe care ti l-as da in plus e sa fii f atenta la ce mananci dupa ce te lasi.Eu m-am ingrasat 6 kg in 6 luni fara sa-mi dau seama.A trebuit sa tin ceva diete. Si mai trebuie sa stii ceva: pana cand nu esti hotarata 100% si nu te motivezi puternic, nu reusesti.Succes.
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 12 Februarie 2012 la 00:54

Si eu am incercat, dar nur pot. Imi place prea mult...cu toate ca nu pot sa respir, imi miros toate hainele, costa si mult,etc...Dar pot sa-ti spun ca daca ejti motivata...si poti sa te abtii cateva zile...este f bine! Este un inceput:D ..

Poti sa le inlocuiesti cu semintele. Multe persoane au facut acest lucru..si functioneaza. Cei pe care i cunosc mananca seminte de floarea soarelui:P Ideea e sa nu cazi prada niciunui fum...Bafta!
envy006927 Avatarul lui envy006927
Citeaza Raspunde

Postat de envy006927 pe 12 Februarie 2012 la 08:35

Buna,

Iti recomand cu caldura cartea "In sfarsit nefumator". Poate o sa ti se pare o prostie, asa mi s- a intamplat si mie. Nu credeam ca o carte ma va face sa renunt la viciul meu de atatia ani. Nimic nu ma facea sa ma las, sanatatea mea se inrautatea pe zi ce trece, in fiecare luna eram racita. Cartea o gasesti si in format electonic pe site urile specializate. Chiar daca nu crezi in cartea asta, eu zic sa o citesti, are 150 de pagini, o sa ti ia 3 ore. Gandeste te cate ore pierdem zilnic pe toate nimicurile. Astept cu nerambadare sa ti spui cum e sa fii in sfarsit nefumatoare.

Numai bine, Bianca
leliabv Avatarul lui leliabv
Citeaza Raspunde

Postat de leliabv pe 12 Februarie 2012 la 08:38

Inca nu ma pot lauda ca m`am lasat de fumat , au trecut doar 12 zile , dar simt ca nu mai vreau ca prietena mea cea mai buna sa fie tigara . M`am apucat de sport , merg de 5 ori pe saptamana si din cauza aceasta am luat hotararea de a renunta la tigari. Imi era rusine ca nu pot alerga macar 5 minute , sa sau fac alte exercitii care ma oboseau mult prea tare , si toate din cauza tigarilor.
Stau in preajma fumatorilor , mai am uneori pofta de a fuma , dar vreu sa`mi dovedesc ca pot supravietui cu tentatia in fata ochilor. Inca nu a venit momentul in care sa poftesc si sa nu ma pot abtine si ma bucur ca de multe ori cand ma gandesc la tigara sa simt mirosul , imi creaza o senzatie de greata. Succes , si sper sa treaca ani, fara fumat !
bya_byank07 Avatarul lui bya_byank07
Citeaza Raspunde

Postat de bya_byank07 pe 12 Februarie 2012 la 09:00

Buna!!eu m-am lasat de fumat ,dar cum m-am lasat?
In general nu am spus nicodata ca ma las,cum se intampla ff des si se incearca prin diferite metode,doar ca am fost cam bolnavioara adica ff racita la plamani,am urmat un tratament pt bronsita(raceaala mai puternica)nu am mai pus tigare in gura...absolut deloc si asta in cazul in care ca pana in feb2011 eu nu am incercat sa ma las de tigari.Am facut un an luna asta,si nu simt nevoia sa fumez,m-am ingrasat putin dar nici nu pot sa spun ca gata nu am sa mai fumez niciodata,si nici nu pot sa zic ca m-as fi lasat de fumat dak nu se intampla asa a fost de rau dar tot raul spre bine incercarile de a fuma mai putin sau de nu a fuma 2,3zile si apoi iar...sunt inceracari esuate dupa parerea mea.Va pooopp
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 12 Februarie 2012 la 10:37

Intradevar este o carte foarte buna. Eu nu am fumat niciodata, insa am fost curioasa de continutul cartii si am citit-o si eu. Dupa toate explicatiile acelea logice si sfaturile bune din carte, am recomandat-o logodnicului meu care s-a deja din timpu ce citea cartea a renuntat la tigari...acum are aproape 3 ani de cand nu mai fumeaza, mai mult decat atat nu mai suporta fumul de tigara. Succes tuturor!
vicky_envy Avatarul lui vicky_envy
Citeaza Raspunde

Postat de vicky_envy pe 12 Februarie 2012 la 11:36

Buna, eu iti pot spune cum s-a lasat prietenul meu de aproape 2 luni. A citit pur si simplu cartea "In sfarsit nefumator" - Allen Carr. Eu nu fumez si nu am fumat niciodata, insa prietenul meu a fumat mai bine de 5 ani iar anul acesta s-a lasat intr-o zi de fumat numai datorita cartii. Pot spune ca din curiozitate am inceput sa citesc si eu cartea si chiar o recomand. Stiu ca este aiurea ca un nefumator sa-ti spuna ca te poti lasa de fumat doar datorita unei carti, insa iti pot garanta ca te ajuta foarte mult, plus ca acolo iti relateaza si starile prin care treci dupa ce te-ai lasat de fumat. Sper sa te ajute si pe tine si sa te motiveze. Prieteni de-ai nostri li s-a parut amuzant faptul ca citesti o carte si nu mai fumezi dupa ce o termini de citit, sper insa ca tu vei fi puternica si vei reusi sa o citesti. Plus ca hai sa ne gandim la un lucru bun, ca tot este criza, economisesti niste banuti :)
Sa ai spor la citit!
amievm Avatarul lui amievm
Citeaza Raspunde

Postat de amievm pe 12 Februarie 2012 la 12:18

Tocmai am citit pe google despre planta PEDICUTA care ar da rezultate. Poti sa citesti si sa incerci ! Sigur vei reusi !
amievm Avatarul lui amievm
Citeaza Raspunde

Postat de amievm pe 12 Februarie 2012 la 12:18

Tocmai am citit pe google despre planta PEDICUTA care ar da rezultate. Poti sa citesti si sa incerci ! Sigur vei reusi !
simonal Avatarul lui simonal
Citeaza Raspunde

Postat de simonal pe 12 Februarie 2012 la 15:16

Buna ziua tuturor! Dragele mele, eu am fumat 33 ani, multe probabil nu aveti aceasta varsta. Niciodata nu mi-am impus sau nu m-am gandit sa ma las de fumat pana intr-o zi cand am plecat la spital, ptr.o operatie banala, programata, de colecist.Nu am luat tigarile cu mine ( cu cateva zile in urma imi cumparasem un cartus de Kent 8, ca sa stiu ca am provizii) si in cele 3 zile cat am stat internata dupa operatie, nu am baut cafea si nu am fumat. Cand am ajuns acasa de la spital, prima dorinta a fost sa beau o cafea.Sotul meu ( care se lasase de fumat cu vreo 3 ani in urma) mi-a facut cea mai buna cafea pe care am bauto in viata mea, sau cel putin asa mi sa parut, fara sa simt nevoia sa fumez. Acela a fost momentul in care am simtit ca fumatul era un viciu prostesc, ca daca 3 zile nu am fumat nici-o tigara se poate renunta pur si simplu, daca ai vointa si ambitie. A trecut un an si ceva si nu am mai simtit nevoia sa fumez. Vin si acum prietenele mele si le servesc din tigarile ramase de atunci. Va doresc mult succes si va asigur din toata inima ca se poate!
relimota_yahoo_com Avatarul lui relimota_yahoo_com
Citeaza Raspunde

Postat de relimota_yahoo_com pe 12 Februarie 2012 la 15:58

La Baia Mare este un medic homeopat care are pe calculator un program antsmoking, in cazul meu acest program a dat rezultate, am renuntat de 1.5 ani la fumat ,dupa cca16 ani in care am fumat. Medicul se numeste Vint Radu si poate fi contactat la nr de telefon 0744482357. Incercati si voi ,poate reusiti. multa bafta
Citeaza Raspunde

La Baia Mare este un medic homeopat care are pe calculator un program antsmoking, in cazul meu acest program a dat rezultate, am renuntat de 1.5 ani la fumat ,dupa cca16 ani in care am fumat. Medicul se numeste Vint Radu si poate fi contactat la nr de telefon 0744482357. Incercati si voi ,poate reusiti. multa bafta
Citeaza Raspunde

Citeaza Raspunde

fandreea1979 Avatarul lui fandreea1979
Citeaza Raspunde

Postat de fandreea1979 pe 12 Februarie 2012 la 16:06

E FOARTE simplu....cu vointa....nu pot nu exista, doar nu vreau...asta-i un fapt....nu exista sa nu poti face ceva daca vrei cu adevarat...inca nu vrei cu adevarat....mai fumeaza cativa ani si cand vei ajunge cu adevarat la disperare din cauza efectului negativ, te vei lasa cu siguranta.....Omul pana nu da cu capul de perete sau pana nu se arde cu adevarat, nu se lasa...Iar cand vei ajunge la disperare, cu siguranta nu vei mai intreba pe nimeni pe net cum sa te lasi, ci o vei face pentru ca nu vei avea incotro si vei fi FOARTE ocupata cu tine insuti si cu problema ta....nu vei mai avea chef de povesti pe net...Pana atunci iti urez povesti frumoase pe net despre cum sa te lasi de fumat si sa fumezi linistita.....
pyky45 Avatarul lui pyky45
Citeaza Raspunde

Postat de pyky45 pe 12 Februarie 2012 la 17:54

Cindam vazut ca nu ma ajung cu banii,am facut lista de prioritati,si primul lucru bun pt mine si sanatatea mea a fost cel de a ma lasa de fumat.Si ma veti intreba cum?e foarte simplu nu mai cumperi tigari deci nu fumezi.Nu ceri tigari nu fumezi.Trebuie doar sa stii ce vrei.Daca vrei mizerie si degradare fumezi mai departe daca nu te abtii la cele de mai sus aratate.Poarta in permanenta la tine guma de mestecat o perioada,bomboane,seminte,scobitori,si cind iti vin bizdicii le distragi atentia.Asta cel putin 6 luni,dupa care te reorientezi cu alte indeletniciri.eu ma lasat de fumat de citeva ori dar acum am 7 ani decind nu mai fumez si nu mai beau cafea.lnlocuieste cafeaua cu ceaiul si vei vedea ca functioneaza perfect.Succes.
tamos Avatarul lui tamos
Citeaza Raspunde

Postat de tamos pe 12 Februarie 2012 la 19:45

INCEP CU O INTREBARE
VREI SA TRAIESTI CAT MAI MULT POSIBIL SI SANATOASA IN ACALASI TIMP

daca da
OK
Dute si te convinge singura ce insemna cancerul de plamani , si nu din carti ci dute la un spital si stai pe langa bolnabi cei vare sunt in ultimul stadiu,vorveste cu ei imprietenestete , si daca chiar nu ai sa te convingi intoarcete acasa si fumeza dublu cat ai fumat pana acuma ca o sati fie mai bine.
flori_gliga Avatarul lui flori_gliga
Citeaza Raspunde

Postat de flori_gliga pe 12 Februarie 2012 la 20:06

Reusita este direct proportionala cu dorinta.
Da depinde cat de motivata esti. Daca nu reusesti singura cere ajutor. Eu m-am lasat acum 4 ani, dar am fost la medic. Era atunci programul acela antifumat prin clinicile de pneumologie. Am luat 2 luni un medicament care cred eu ca m-a ajutat, dar a contat mult si dorinta mea, Degeaba iei medicamante daca nu esti hotarata. Nu spun sa procedezi ca mine , dar a meritat, si daca reusesti sa te lasi de fumat sa nu mai pui tigara in gura ca te apuci din nou. Eu am trecut si prin asta cu o alta ocazie.
Pe langa hotararea de a te lasa de fumat trebuie sa-ti schimbi putin si obiceiurile, adica, sa dispara scrumierele, brichetele din casa, schimba-ti locul in care iti bei cafeaua acasa, si cel mai important evita locurile in care se fumeaza citeva luni. Cand o sa ai momente in care poftesti tigara nu ceda nu dureaza mult cel mult 5 minute. Trebuie sa-ti gasesti o ocupatie sa faci ceva cu mainile, o sa ai impresia ca ai prea mult timp liber, sau ca dupa ce faci ceva ai merita o tigara si ce bine ti-ar cadea sa fumezi una, asa cum ti-am mai spus nu ceda. Daca poti nu inlocui tigarile cu mancare sau ceva de rontait.
Inti doresc succes , si incearca sa te lasi doar cand esti pregatita si psihic.
yoana_clau Avatarul lui yoana_clau
Citeaza Raspunde

Postat de yoana_clau pe 12 Februarie 2012 la 20:26

acum 4 ani, de cand sunt cu prietenul meu, fumam la greu...ori pachetul si ziua, ori mai mult de atat....asta deja de 3 ani...si sincer pe banii parintilor...cam la 2 luni de cand eram impreuna, el nefumator, mi`a impus sa ma las pt ca nui place si fara sa ma supar mi`a zis ca i se pare ca saruta o scrumiera...si e neplacut..a plecat in germania aproape 2 luni si mi`a zis ca pana vine inapoi trebuie sa ma las...a venit...ne`am certat putin pe tema asta pt ca nu era deloc usor pt mine...dar in 2 saptamani am reusit...intai le`am redus...apoi doar daca aproape tremuram fumam una...cica de calmare...dar asta e doar o prostie...apoi intradevar le`am inlocuit cu cipsuri, seminte,pop corn...orice de rontait... bomboane...si am reusit...atat mi`a parut rau ca mam ingrasat apoi...dar tot e mai bine fara tigari...ca sa nu spun ca anul trecut in vara, a inceput sa fumeze el...si din pacate nu le mai lasa...am inceput si eu dupa el...si nu mam gandit ca o sa le mai las...dar am reusit si a2a oara si sunt mandra de mine...numai cand ma uit la o persoana de varsta mea care fumeaza si deja se vad efectele negative, parca ma sperie ideea de a fuma...plus ca urasc sa miros a fum...hainele, parul...tot...iar la lucru cei din jurul meu urasc fumatorii...cred ca e si asta un motiv in plus...
ideea e ca daca vrei si iti impui asta, reusesti...si zic din proprie experienta...
am uitat sa specific ca de cand mam lasat si pana sa ma apuc iar, aveam un ten de invidiat...apoi deja de vedeau schimbarile si acum ca nu mai fumez se simt din nou..sa nu mai zic cum tuseam...zici ca eram o baba care a fumat toata viata
envy004286 Avatarul lui envy004286
Citeaza Raspunde

Postat de envy004286 pe 12 Februarie 2012 la 20:32

Eu am reusit sa ma las cu ajutorul unor pastile din Bulgaria. Am aproape trei ani de cand nu mai fumez si iti spun ca este o alta viata cea fara de tigari. Gandeste te rog in felul urmator: un pachet ori trei sute saizeci si cinci de zile inmultit ci 12.5 lei este egal cu 4562 lei ori 5 este egal cu 22810. Poti sa iti iei o masina cu bani astia. Gandeste
bluy Avatarul lui bluy
Citeaza Raspunde

Postat de bluy pe 12 Februarie 2012 la 22:04

Eu am reusit cel mai usor sa ma las in acelasi timp cu o persoana foarte draga, iar frica de a nu il face pe celalalt sa se reapuce de fumat din cauza mea, m-a ajutat sa ma las. ideea e ca in general nu exista o metoda, trebuie doar sa te analizezi pe tine atat de mult, incat o sa iti dai seama ca fizic nu iti trebuie nimic, nu ai nici macar o placere si ca de fapt, cu multa atentie, fumul de tigara e chiar scarbos la gust. Eu nu am mai fumat din mai 2011, nu e mult dar asa am reusit. bea un pahar mare de apa de fiecare data cand vrei sa fumezi si cel mai important distrage-ti atentia (eu m-am lasat de fumat candm-am apucat sa lucrez la diploma de licenta si efectiv am uitat de 'nevoie' prin redirectionarea atentiei)
Succes! e doar primul pas spre a-ti arata cat de mult te iubesti!
momonik Avatarul lui momonik
Citeaza Raspunde

Postat de momonik pe 13 Februarie 2012 la 01:35

VA RECOMAND CU CEL MAI MARE DRAG, AUDIO BOOK-UL ALLEN CARR - IN SFARSIT NEFUMATOR, DOWNLOAD-ATA DE PE NET, FARA NICI UN BAN. LA MINE A MERS SI LA INCA VREO 5 PRIETENI. TOTUL DEPINDE DE VOI MULTA BAFTA SI SA AUZIM NUMAI DE BINE!!!
simina_joy Avatarul lui simina_joy
Citeaza Raspunde

Postat de simina_joy pe 13 Februarie 2012 la 07:22

si eu m-am lasat tot cu allen carr, cartea in sfarsit nefumator. e excelenta!!!
raluka20ro Avatarul lui raluka20ro
Citeaza Raspunde

Postat de raluka20ro pe 14 Februarie 2012 la 11:39

Eu am fumat multi ani, dar am reusit sa ma las treptat:

Eu fumam pe zi 10 tigari, mi am propus sa fumez in prima saptamana 10, urmatoarea 9, urmatoarea 8....pana am ajuns la o tigara pe zi pe care o fumam de obicei la pranz dupa masa ca sa o savurez mai bine, asta pana intr-o zi cand nu am mai simtit nevoia deloc. Am implinit deja 2 ani de cand nu mai fumez.

Va urez mult succes, sper sa va lasati de tigari cum am facut eu!
PuiMicSiRau Avatarul lui PuiMicSiRau
Citeaza Raspunde

Postat de PuiMicSiRau pe 16 Februarie 2012 la 23:48

Dragele mele va vorbeste o fosta fumatoare inraita! Am fost la sectia de tbc a spitalului meu din oras si i-am spus dnei doctor ca vreau si eu si al meu sot sa ne lasam de fumat, am urmat un tratament de 2,5 luni si dupa prima saptamana de tratament nu am mai bagat nici macar 1 tigare in gura. pot sa spun ca acelas tratament l-a urmat si fratele meu, matusa si al meu unchi si n iciunu nu mai fumeaza :D, tratamentul se numeste champyx, sa nu acceptati zibane, ca nu sunt bune. noi pe 1 februarie am facut 2 ani fara tigari!!! acum platesti 1 singura data 100 lei,atat. noi am reusit ! sigur si voi puteti s-o faceti. am uitat sa mentionez ca eu fumam 1,5 pachete pe zi si sotul meu 2, matusa cred fara sa gresesc ca aproape 3, si sotul si matusa mea si unchuil meu erau fumatori de peste 20 ani. mult succes si multa ambitie! sper ca v-am fost de ajutor!
envy_73 Avatarul lui envy_73
Citeaza Raspunde

Postat de envy_73 pe 17 Februarie 2012 la 15:19

:) ce taree.... esti o femeie foarte puternica...... o sa mai incerc la capitolul asta. imi si consum o gramada de bani pe tigari. of.
ALEGNA7000 Avatarul lui ALEGNA7000
Citeaza Raspunde

Postat de ALEGNA7000 pe 18 Februarie 2012 la 18:52

Eu am fost fumatoare inraita timp de 16 ani,si am tot spus ca ma las de fumat ,dar nu am avut destula vointa.Anul trecut insa,am ramas insarcinata si atunci m-am gandit ca macar de dragul copilului sa nu mai fumez.si a fost usor pentru ca am gasit cel mai bun motiv din lume.A trecut un an de atunci fara nici o tigara si nici nu mai simt nevoia care a fost putin la inceput.Bafta si sa cauti un motiv foarte important pt. tine ca doar asa vei reusi

niona Avatarul lui niona
Citeaza Raspunde

Postat de niona pe 20 Februarie 2012 la 23:54

pur si simplu numai fumezi
Pagini: 1 2 >>
Sari la pagina: