Info
X
info

Cosmeticele handmade-pro sau contra?
Pagina 1 din 1

Toate forumurile » Frumusete » Ingrijirea tenului » Cosmeticele handmade-pro sau contra? » Pagina 1 din 1

Voteaza:
Rating curent Cosmeticele handmade-pro sau contra?: (2.5 din 2 voturi)

Tipareste | Trimite prin Y!M Share

Bomboana_De_Menta Avatarul lui Bomboana_De_Menta
Citeaza Raspunde

Postat de Bomboana_De_Menta pe 25 Iunie 2013 la 21:46

Buna fetelor! Ce parere aveti despre cosmeticele handmade?A folosit cineva si ce anume? Am gasit intamplator o crema de la handmade sister si as vrea sa stiu parerea voastra.Mentionez ca am tenul gras,cu pori dilatati,si cate un cos,2 in acea perioada a lunii.voi cum va ingrijiti tenul acum in sezonul cald? ce produse folositi?eu acum in sezonul cald folosesc gama avene,cea ptr protective solara de culoare portocalie nsi folosesc crema ptr fata,spray`ul ptr corp si balsamul de buze. Si o crema buna antirid stiti? sau ptr liniile fine din jurul ochilor? Sper ca nu am pus prea multe intrebari :) imi place sa socializez,sa schimba pareri,impresii,sa ne sfatuim :P
Citeaza Raspunde

Postat de Bomboana_De_Menta pe 25 Iunie 2013 la 21:50

aici va voi lasa descrierea la crema despre care va vorbeam mai sus sa imi spuneti parerea voastra.

Crema hidratanta (de zi) Chimen Palmarosa, pentru ten gras/acneic, problematic.

O crema hidratanta, usoara, care regleaza secretia de sebum, hidrateaza si hraneste pielea, cu proprietati antirid, de revitalizare si regenerare. Potrivita pentru tenul gras, chiar acneic.

Uleiul de chimen negru bio sau uleiul de Nigella este un ulei purifiant, care aduce beneficii tenului problematic. Este recomandat pentru pielea acneica fiind purifiant, antiseptic si antiinflamator. Ajuta in caz de micoze sau infectii cutanate.

Uleiul de macadamia bio ajuta la prevenirea imbatranirii premature a pielii, are efect nutritiv şi actioneaza la nivel celular pentru refacerea integritatii pielii. Este un ulei protectiv cu o absorbtie rapida și textura uşoara. Reechilibreaza tenul gras şi mixt. Regenerant, emolient, antioxidant.

Uleiul esential de tea tree (arbore de ceai) este purifiant, antiseptic si se recomanda pentru tenul acneic.

Uleiul esential de palmarosa este stimulant celular, util pentru preparate revitalizante si regenerante, este antifungic si antibacterian cu beneficii pentru acnee, eczeme sau micoze cutanate.

Uleiul esential de rozmarin este recomandat in preparatele cosmetice de revitalizare si tonifiere, in tratamente speciale pentru tenurile grase, acneice, seboreice.

Ceaiul verde (pudra) incetineste procesul de imbatranire fiziologica a pielii, este un exceptional antioxidant, inhiba degradarea colagenului din piele, are actiune fermizanta si antiradicalara, prin urmare este considerat un ingredient antiage de exceptie.

Ingrediente: Apa minerala plata, ulei de chimen negru (bio), ulei de macadamia (bio), glicerina vegetala, ceara emulsifianta, guma xantan, conservant cosmetic agreat Ecocert (Cosgard), ulei esential de tea tree, ulei esential de palmarosa, ulei esential de rozmarin, pudra de ceai verde (bio).

nu stiu ce sa fac,daca sa o cumpar sau nu,ptr ca aici scrie ca e pentru tenul problematic/acneic,iar eu il am gras si cu pori dilatati

Carmen_Fierascu_1 Avatarul lui Carmen_Fierascu_1
Citeaza Raspunde

Postat de Carmen_Fierascu_1 pe 30 Iunie 2013 la 07:55

bunadraga Bomboana!
Cosmeticele hand-made sunt f bune si uzitate,la fel ca toate celelalte,trebuie sa gasesti doar cele potrivite tenului tau!
Iti recomand o alimentatie bogata in fructe si legume si daca vrei,inscrie-te ca reprezentant Avon,vei gasi,cu siguranta,gama potrivita tenului tau.
Contacteaza-ma la 0749987621 pt mai multe informatii.
O duminica frumoasa!
THEjeweller Avatarul lui THEjeweller
Citeaza Raspunde

Postat de THEjeweller pe 30 Iunie 2013 la 08:47

Buna!

Eu am folosit cu succes produsele cosmetice handmade, fiind atrasa de acest tip de produse mai ales datorita faptului ca produc bijuterii si decoratiuni handmade. Creme de fata, recunosc ca nu am folosit, dar sapunuri, uleiuri, saruri de baie, da. Mai mult, am invatat sa imi prepar singura unele produse cosmetice, cum sunt uleiul de masaj sau cel mai natural gomaj pentru corp.

Se impune totusi o oarecare atentie la folosirea produselor cosmetice handmade. In ciuda afirmatiilor producatorilor care spun ca ofera produse 100% naturale, cred ca ele contin conservanti, altfel nu s-ar pastra vreme indelungata. Ce ma contrariaza foarte mult este faptul ca toti sustin ca sapunurile lor sunt 100% naturale. Eu inca nu am descoperit pana acum niciun sapun care sa nu contina soda caustica...

Giulia
THEjeweller by Giulia
www.thejeweller.ro
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 30 Iunie 2013 la 09:14

sapun natural fara soda caustica nu exista!
El se obtine prin reactia de saponificare dintre: o faza grasa (in acest caz uleiurile vegetale) si o faza apoasa alcalina (solutia de soda caustica, adica soda caustica + apa distilata ori lapte ori sucuri de fructe/ legume).
Asta nu inseamna ca sapunurile nu sunt 100% naturale!
Mai mult: referitor la celellate (creme, lapte corp/ fata,etc)= daca sunt naturale 100% atunci trebuiesc pastrate la frigider.
Acum poate intelegeti de ce produsele cosmetice din magazine , nu pot fi naturale 100%, atat vreme cat zac pe rafturi ani intregi.
Unturile de corp si balsamurile- neavand faza apoasa ( ci doar grasimi: uleiuri, unturi ori ceara), pot fi pastrate la temperatura camerei.
Culturile bacteriene ori de mucegaiuri prolifereaza in mediu apos.
Sper ca am reusit sa explic pe intelesul tuturor.
Cumparati produse hand-made, de orice natura!
Sprijiniti producatorii romani, care isi dau toata silinta sa faca lucruri bune! Asa banii raman in tara.
Nu mai cumparati lucruri de firma, doar ca se numesc ,,,,nu stiu cum...platim doar faima firmei si ambalajul....iar produsele acestea cosmetice nu functioneaza...sunt goale..fara principii active!
Pana nu incerci, nu vei sti ceea ce pierzi!
envy_159486 Avatarul lui envy_159486
Citeaza Raspunde

Postat de envy_159486 pe 30 Iunie 2013 la 10:38

Sunt total de acord in privinta folosirii produselor axate pe ingrediente cat mai natural extrase si conservate, cat si cu promovarea produselor romanesti care sunt insuficient apreciate . Eu am incercat cateva produse, mai ales sapunurile si vi le recomand de pe siteul :
event.2parale.ro/events/click?ad_type=quicklink&aff_code=45146b6...
Citeaza Raspunde

Postat de Bomboana_De_Menta pe 30 Iunie 2013 la 18:23

Buna Carmen_Fierascu_1! Iti multumesc pentru raspuns dar eu vorbeam despre cosmeticele hand-made,cele preparate in casa,nu despre cosmeticele avon.si nu vreau sa fiu reprezentanta,ca nu folosesc cosmetice avon,mai ales pentru fata.ms oricum

Pentru celelalte fete va multumesc de asemenea pentru raspunsuri :) Cosmetice hand-made nu am folosit decat de la Jovis -un set format dintr`o apa florala de tea tree,un ser pentru tenul gras si un sapun cu,carbune medicinal si argila,cu proprietati de curatare,purificare si detoxifiere (cica).
Am mai folosit tot de la Jovis,balsam de buze,unt de corp,sapun de corp cu trandafirasi si inca un sapun natural exfoliant anticelulitic! Si a fost ok! :)

Nu mi-am mai comandat crema aceea despre care v-am vorbit si intrebat,ci mi-am cumparat cateva produse de la Roche Posay,gama Effaclar.acum sa vedem ce minuni fac si astea :) Am zis mai bine sa incerc ceva dermato-cosmetic ca cele naturiste de la plafara si nici cele home-made pe care le-am incercat nu au facut minuni.poate am fost eu ghinionista si nu am gasit ceva potrivit tenului meu.nu la toate functioneaza ceea ce functioneaza la o persoana! Si da,sunt si eu de accord cu,cosmeticele hand-made,dar decat cu cele pentru corp,deoarece ptr ten nu am gasit ceva potrivit,din punctul meu de vedere.cine a gasit foarte bine.Prefer sa folosesc ceva dermato-cosmetic,chiar daca costa mai mult decat sa imi irit fata cu toate cele si sa ma umplu de bubite,puncte negre si sa mi se usuce fata,sa ma usture.numai bine si sa fiti frumoase in continuare!
Citeaza Raspunde

Postat de Bomboana_De_Menta pe 30 Iunie 2013 la 18:36

era hand-made,nu home-made =))) imi cer scuze ptr greseli,dar am scris pe fuga.va pup :*
Citeaza Raspunde

Postat de Bomboana_De_Menta pe 30 Iunie 2013 la 18:37

era hand-made,nu home-made =))) imi cer scuze ptr greseli,dar am scris pe fuga.va pup :*
Fosta membra Envy Avatarul lui Fosta membra Envy
Citeaza Raspunde

Postat de Fosta membra Envy pe 6 Iulie 2013 la 16:36

Draga Bomboana,
Iti multumesc mult pentru interes si te astept si pe viitor pe blogul meu, handmadesisterbeauty.blogspot.ro! Daca mai ai intrebari despre produsele mele sau daca ai chef sa povestim despre cosmetice in general, astept mesajele tale pe Facebook (www.facebook.com/handmadesister) sau la handmadesister@mail.com.
Numai bine!
Cristina Olaru/Handmade Sister
envy015676 Avatarul lui envy015676
Citeaza Raspunde

Postat de envy015676 pe 13 Iulie 2013 la 12:29

De la: Bomboana_De_Menta, la data 2013-06-30 18:23:35Buna Carmen_Fierascu_1! Iti multumesc pentru raspuns dar eu vorbeam despre cosmeticele hand-made,cele preparate in casa,nu despre cosmeticele avon.si nu vreau sa fiu reprezentanta,ca nu folosesc cosmetice avon,mai ales pentru fata.ms oricum

Pentru celelalte fete va multumesc de asemenea pentru raspunsuri :) Cosmetice hand-made nu am folosit decat de la Jovis -un set format dintr`o apa florala de tea tree,un ser pentru tenul gras si un sapun cu,carbune medicinal si argila,cu proprietati de curatare,purificare si detoxifiere (cica).
Am mai folosit tot de la Jovis,balsam de buze,unt de corp,sapun de corp cu trandafirasi si inca un sapun natural exfoliant anticelulitic! Si a fost ok! :)

Nu mi-am mai comandat crema aceea despre care v-am vorbit si intrebat,ci mi-am cumparat cateva produse de la Roche Posay,gama Effaclar.acum sa vedem ce minuni fac si astea :) Am zis mai bine sa incerc ceva dermato-cosmetic ca cele naturiste de la plafara si nici cele home-made pe care le-am incercat nu au facut minuni.poate am fost eu ghinionista si nu am gasit ceva potrivit tenului meu.nu la toate functioneaza ceea ce functioneaza la o persoana! Si da,sunt si eu de accord cu,cosmeticele hand-made,dar decat cu cele pentru corp,deoarece ptr ten nu am gasit ceva potrivit,din punctul meu de vedere.cine a gasit foarte bine.Prefer sa folosesc ceva dermato-cosmetic,chiar daca costa mai mult decat sa imi irit fata cu toate cele si sa ma umplu de bubite,puncte negre si sa mi se usuce fata,sa ma usture.numai bine si sa fiti frumoase in continuare!

Corect...pe fata nu pui orice, mai ales prostioare de amestecuri facute de fitecine in oala de noapte a bunicii....
Mihaela_Alexandrescu_1 Avatarul lui Mihaela_Alexandrescu_1
Citeaza Raspunde

Postat de Mihaela_Alexandrescu_1 pe 10 Septembrie 2013 la 10:21

Eu am dat peste un magazin cu produse naturale unde am cele mai mici preturi si au niste bureti foarte interesanti pentru fata. Am renuntat la o gramada de produse de curatare pentru fata de cand folosesc buretele asta. Chiar merita sa-l incercati. www.longeviv.ro/index.php?route=product/product&product_id=399